HARMONOGRAM PRACY PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ

poniedziałek 8:00 – 12:00

OPIEKA ZDROWOTNA:

Szanowni Rodzice,

1. W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami informujemy, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej objęci są profilaktyczną opieką zdrowotną sprawowaną przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania, której świadczenia obejmują zgodnie z Rozporządzeniem  Ministra Zdrowia z dnia 24.09.2013 r.:
          wykonywanie i interpretowanie testów przesiewowych;
          kierowanie postępowaniem poprzesiewowym oraz sprawowanie opieki nad uczniami  z dodatnimi wynikami testów;
          czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi;
          sprawowanie opieki nad uczniami  z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, w tym realizacja świadczeń pielęgniarskich oraz wyłącznie  na podstawie zlecenia lekarskiego i w porozumieniu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, na którego liście świadczeniobiorców znajduje się uczeń, zabiegów  i procedur leczniczych koniecznych do wykonania u ucznia w trakcie pobytu w szkole;
          udzielanie pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów i zatruć;
          doradztwo dla dyrektora szkoły w sprawie warunków bezpieczeństwa uczniów, organizacji posiłków i warunków sanitarnych w szkole;
          edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej;
          prowadzenie u uczniów szkół podstawowych (klasy I-VI) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1mg/l, grupowej profilaktyki fluorkowej metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy
          w roku, w odstępach co 6 tygodni.

2. Opieka zdrowotna nad uczniami zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. realizowana jest przez:
          działania na rzecz zachowania zdrowia oraz zapobiegania powstawaniu lub rozwojowi chorób, w tym chorób zakaźnych;
          wczesne wykrywanie problemów zdrowotnych i czynników ryzyka;
          edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym aktywności fizycznej i sportu oraz prawidłowego żywienia;
          udzielanie pierwszej pomocy w rozumieniu art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 993).

3. Profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami jest sprawowana w przypadku braku sprzeciwu rodziców (dotyczy to także wszelkich działań podejmowanych w szkole w zakresie likwidacji wszawicy). W związku z powyższym rodzice, którzy nie są zainteresowani objęciem dziecka opieką profilaktyczną w zakresie wskazanym powyżej, proszeni są o wyrażenie sprzeciwu przez Librus do wychowawcy klasy.

4. Jednocześnie informujemy, że sprawowanie opieki nad uczniami przewlekle chorymi lub niepełnosprawnymi wymaga pisemnej zgody rodziców. Ponadto by objąć dzieci taką opieką, pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania oraz nauczyciele powinni mieć informacje na ten temat od rodziców uczniów. Informacje na temat schorzeń oraz zgody rodzice przekazują osobiście wychowawcom klas/oddziałów.

5. W zakresie opieki stomatologicznej organ prowadzący wystąpił z zapytaniem ofertowym o możliwość sprawowania świadczeń stomatologicznych dla uczniów naszej szkoły. W momencie podpisania stosownego porozumienia, zostaną Państwo poinformowani o zakresie i sposobie sprawowania opieki stomatologicznej.

Bożena Lisowska