• Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z organizacjami pozarządowymi, innymi resortami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, przygotowało poradnik „Bezpieczna szkoła. Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów".

Jest to kompendium wiedzy na temat rozpoznawania sytuacji zagrożeń i reagowania na nie. Poradnik jest przeznaczony dla dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Poradnik składa się z 3 części poświęconych różnym aspektom bezpieczeństwa. Kolejne rozdziały dotyczą: bezpieczeństwa fizycznego w szkole, bezpieczeństwa cyfrowego oraz bezpieczeństwa technicznego sieci i sprzętu IT.

Ważną częścią publikacji jest słownik pojęć, który ułatwi jego odbiorcom rozumienie terminologii, zwłaszcza cyfrowej. Autorzy rekomendują przydatne linki kierujące do instytucji wspierają­cych cyberbezpieczeństwo oraz polecają dobre praktyki szkół i organizacji pozarządowych. Podmioty te wypracowały model działania, który przyczynił się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w szkole i poza nią.

Poradnik można pobrać ze strony ministerstwa https://www.gov.pl/web/edukacja/bezpieczenstwo-fizyczne-i-cyfrowe-uczniow--poradnik-men lub z zakładki Poradniki w strefie dla zalogowanych SIO.