• mLegitymacja

mLegitymacja

I. INFORMACJE OGÓLNE
        mLegitymacja jest częścią aplikacji opracowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji, która pozwala pobrać mLegitymację na telefon na podstawie danych autoryzacyjnych wydawanych przez szkołę. Dokument elektroniczny – mLegitymacja ma taką samą funkcję i moc prawną jak legitymacja wydana w wersji papierowej.
        Za pomocą usługi mLegitymacja można:
        • potwierdzić, że jest się uczniem danej szkoły;
        • skorzystać z przysługujących uczniom ulg i zniżek.
        Usługa mLegitymacja szkolna wymaga zainstalowania bezpłatnej aplikacji mObywatel na urządzeniu mobilnym z systemem Android –https://www.gov.pl/web/mobywatel/pobierz-aplikacje1

II. WYDAWANIE I UNIEWAŻNIANIE mLEGITYMACJI SZKOLNEJ

1. Instrukcja obsługi mLegitymacji dla uczniów – https://cloud-b.edupage.org/cloud/Instrukcja_instalacji_mLegitymacji_dla_uczniow_i_studentow_1.0.pdf?z%3ASmJX1QJXJvrk6rY9x2NmgU3taqeTvaX8N34lirHnYnAqWwhDofuvFmyLOTEpPppd

2. Uczeń przyjęty do szkoły może otrzymać mLegitymację szkolną. mLegitymacja szkolna jest ważna w okresie ważności wydanej uczniowi odpowiednio legitymacji szkolnej tradycyjnej, czyli na każdy 1 rok szkolny.

3. mLegitymacja wydawana jest na wniosek rodzica/prawnego opiekuna ucznia - Wniosek_o_wydanie_mLegitymacji.docx

4. mLegitymacja szkolna może być wydana uczniowi, któremu nadano numer PESEL.

5. Do uzyskania mLegitymacji niezbędne jest aktualne zdjęcie w wersji elektronicznej. Zdjęcie powinno być w formacie .jpg lub .jpeg, o rozmiarze maksymalnie 5MB i wymiarach nie mniejszych niż 492 x 633 piksele.
        Zdjęcie należy przesłać na adres e-mail: sekretariat@szkolawidoma.pl, w temacie wiadomości należy wpisać imię i nazwisko oraz klasę). Po złożeniu wymienionych dokumentów uczeń otrzyma jednorazowy kod QR oraz hasło umożliwiające aktywację usługi. Aplikacja może być aktywowana tylko na jednym urządzeniu mobilnym w ciągu 30 dni od momentu wygenerowana w systemie.

6. Jak wykonać zdjęcie do mLegitymacji?
        Zdjęcie można wykonać metoda tradycyjną u fotografa, polecamy jednak skorzystanie z funkcji kreatora i wykonanie zdjęcia samodzielnie bez wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy. Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem i użyć bezpłatnego kreatora do zdjęć – https://passport-photo.online/pl/zdjecie-do-mlegitymacji

7. Szkoła unieważnia mLegitymację szkolną w trakcie roku szkolnego -Wniosek_o_uniewaznienie_mLegitymacji.docx:

• na wniosek rodziców niepełnoletniego ucznia, w szczególności w przypadku utraty mLegitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja szkolna;
        • z urzędu w przypadku: utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej,
        • przejścia ucznia do innej szkoły.

8. mLegitymacja szkolna wydawana jest ponownie w przypadku:

• potwierdzenia ważności wydanej legitymacji szkolnej;
        • stwierdzenia w niej błędów lub pomyłek;
        • unieważnienia w przypadku, o którym mowa w punkcie 7.

9. Szkoła jest administratorem danych osobowych uczniów, którym wydano mLegitymację szkolną oraz osób upoważnionych w rozumieniu art. 4 pkt. 7 RODO.

III. AKTYWOWANIE USŁUGI MLEGITYMACJA NA URZĄDZENIU MOBILNYM

1. Aby aktywować usługę mLegitymacja, należy:

• uruchomić Aplikację mObywatel i zalogować się do niej
        • wybrać opcję dodaj mLegitymację;
        • zapoznać się z informacją o procesie aktywacji mLegitymacji;
        • zapoznać się z regulaminem i zaakceptować go;
        • zapoznać się z klauzulą informacyjną o przetwarzania danych;
        • wyrazić zgodę dla systemu Android na używanie zasobów systemowych (jeśli taka zgoda nie była jeszcze udzielona);
        • zeskanować kod QR otrzymany w szkole; w przypadku problemu kod można
        • wprowadzić korzystając z klawiatury telefonu;
        • wprowadzić kod aktywacyjny otrzymany w szkole;
        • zatwierdzić komunikat i wczytać dane legitymacji do Aplikacji mObywatel.

2. Po pobraniu danych z systemu automatycznie jest tworzony i pobierany certyfikat kryptograficzny potwierdzający autentyczność pobieranych danych. Certyfikat przypisany jest do Użytkownika i urządzenia mobilnego, którym posługuje się Użytkownik.

3. Proces potwierdzenia ważności mLegitymacji szkolnej może być dokonany na podstawie następujących działań:

- okazanie dokumentu na ekranie urządzenia (weryfikacja wizualna);
        - przekazania danych innemu użytkownikowi (mWeryfikatorowi) poprzez kod QR do zeskanowania.

IV. INFORMACJE KOŃCOWE
        1. mLegitymacja wydawana jest do 14 dni od dnia złożenia poprawnego wniosku.
        2. Uprawniony pracownik szkoły poinformuje przez dziennik elektroniczny rodzica/opiekuna prawnego, który złożył wniosek o wydanie mLegitymacji, o wygenerowaniu kodu i możliwości odbioru w sekretariacie szkoły.