Quillingowe zabawy świetlicowe
Dużą atrakcją na zajęciach świetlicowych i kółku plastycznym w naszej szkole stała się zabawa quillingiem. Quilling, to jedna z technik papieroplastyki. Polega ona na nawijaniu cienkich pasków papieru przy pomocy nawijaka szczelinowego lub „grzebienia”. Jest to doskonały sposób na nauczenie dzieci skupienia, dokładności, wyobraźni, rozwinięcia ich zdolności manualnych i umiejętności plastycznych. Quilling, to także niezwykle rozwijająca i kreatywna zabawa. Uczniowie tworzyli przestrzenne kształty i z pojedynczych elementów układali przepiękne ozdoby z motywami roślinnymi, głównie różnokolorowymi kwiatami. Obrazy wykonane przez małych artystów można podziwiać na załączonych zdjęciach, a także na wystawie znajdującej się na korytarzu szkolnym.
Barbara Perek
16
Paczuszka Dla Maluszka
W dniu 1 grudnia w naszej szkole już po raz drugi rusza akcja „Paczuszka dla Maluszka”, której głównym organizatorem jest Fundacja Małych Stópek. Jest to zbiórka artykułów kosmetycznych dla dzieci, w tym podopiecznych placówek pomocowych takich jak: hospicjum dziecięce, hospicjum perinatalne, dom dziecka, dom samotnej matki w całej Polsce. Przy głównym wejściu szkoły od 1 grudnia będzie znajdować się choinka z papierowymi bombkami. Każdy, kto zechce pomóc małym dzieciom i mamom w potrzebie, może wziąć bombkę, a w zamian proszony jest o przyniesienie przygotowanej paczuszki maluszka. Dary pozostawione pod choinką, zostaną przekazane potrzebującym rodzinnym domom dziecka . Główne potrzeby : mokre chusteczki dla dzieci, proszki do prania dla małych dzieci, płyny do płukania dla małych dzieci, emolienty dla małych dzieci (najlepiej z pompką ), kosmetyki dla dzieci, kosmetyki dla dzieci 7-18 lat , słodycze, kredki, flamastry, bloki rysunkowe. W tym roku nie zbieramy pampersów. Bardzo prosimy darczyńców o wpisywanie się na listę. Uczniowie, którzy wezmą udział w akcji otrzymają uwagi pozytywne za działania charytatywne. Zbiórka trwa do 4.01 .2023
Koordynatorzy szkolnej akcji :
Opiekun SU-Ewelina Solecka
Monika Lis
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W tym roku szkolnym Święto Tabliczki Mnożenia w naszej szkole obchodziliśmy w listopadzie. W tym czasie uczniowie mieli możliwość poćwiczyć działania na lekcjach oraz zajęciach dodatkowych poprzez rebusy i łamigłówki. Ponadto w szkole w tym czasie można było spotkać patrole, które sprawdzały znajomość tabliczki nie tylko wśród uczniów, ale również nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców. Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi przepytywani otrzymywali odznakę „Ekspert Tabliczki Mnożenia”.
W klasach IV-VIII zostały przeprowadzone eliminacje do szkolnego konkursu „Mistrz Mnożenia”. Pięcioro uczniów z każdej klasy, którzy wykazali się najlepszą znajomością tabliczki i najszybciej odpowiadali na pytania, przystąpiło do konkursu. Test, który pisali uczniowie, składał się z kilkudziesięciu działań w zakresie mnożenia, dzielenia oraz zagadek i krzyżówek matematycznych. Konkurs był podzielony na dwa poziomy: dla klas IV-VI oraz dla klas VII-VIII. Podczas testu liczyły się przede wszystkim poprawne odpowiedzi, a w drugiej kolejności czas, w jakim został napisany.
W związku z powyższym miło mi ogłosić, że w tym roku szkolnym tytuł
mistrza mnożenia w klasach IV – VI otrzymał Patryk Rosa z klasy VI,
zaś mistrzem mnożenia w klasach VII – VIII została Matylda Haik,
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję!
Zwycięzcy otrzymali nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz zakładkę z tabliczką mnożenia, natomiast wszyscy uczestnicy dostali coś słodkiego. Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Oświatowych w Widomej.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc podczas organizacji akcji i do zobaczenia za rok!
Monika Dobosz
Monika Lis
17
Nasze sukcesy
27 listopada odbył się apel, na którym zaprezentowali się i zostali nagrodzeni uczestnicy różnych konkursów oraz zawodów sportowych.
Mistrzowie mnożenia
W listopadzie w naszej szkole zorganizowano Tydzień Tabliczki Mnożenia. Jego zwieńczeniem był test, rozwiązywany przez uczniów, którzy wykazali się najlepszą znajomością tabliczki mnożenia. Panie Monika Lis i Monika Dobosz ogłosiły zwycięzców. Mistrzem mnożenia w kategorii klas IV-VI został Patryk Rosa, a w kategorii klas VII-VIII
Matylda Haik.
Plastycy
Pani Beata Gaździcka przedstawiła również pięć laureatek Gminnego Konkursu Plastycznego pt. Święty Jan Paweł II – Papież Rodziny zorganizowanego przez Szkołę
Podstawową im. św. Jana Pawła II w Iwanowicach. Młodsi uczestnicy wykonali prace
malarskie, starsi z kolei lapbooki. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z naszej szkoły. W
kategorii klas IV-VIII pierwsze miejsce zajęła Stefania Jasiówka z kl. 6, trzecie miejsce
Emilia Leleń z kl. 6, wyróżnienie – Emilia Wójcik z kl. 4. W kategorii klas I-III – drugie
miejsce zajęła Kinga Palmowska z kl. 2, wyróżnienie – Sandra Rojewska z kl. 2.
Sportowcy
14 listopada w kompleksie leśnym Goszcza-Polanowice odbyły się Gminne Biegi
Niepodległościowe. Organizatorami tej imprezy były: Szkoła Podstawowa w Poskwitowie,
Szkoła Podstawowa w Sieciechowicach, Gminne Centrum Kultury oraz Gmina Iwanowice.
Pan Grzegorz Popiel przypomniał, że nasi uczniowie zajęli punktowane miejsca w trzech
biegach: Oskar Proszowski z kl. 8 zajął pierwsze miejsce w biegu indywidualnym na 1000 m.
Wiktoria Gieras z kl. 6 zajęła drugie miejsce w biegu indywidualnym na 500 m. Sztafeta
mieszana 4x1000 m uczniów z klas 7-8 w składzie: Natalia Jakubek, Nikola Różycka, Arek
Fundament i Szymon Bałut, zajęła drugie miejsce.
Angliści
Pani Barbara Waszuk ogłosiła, że troje naszych uczniów zakwalifikowało się do etapu
rejonowego Małopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego. Będziemy mocno trzymać
kciuki w dalszej rywalizacji za: Michała Szota z kl. 7, Alana Małka z kl. 8 i Matyldę Haik z
kl. 8. Pani Waszuk przypomniała również, że klasa 8 brała udział w Narodowym Czytaniu
zorganizowanym we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w
Słomnikach. Do naszej szkoły wpłynęły podziękowania za udział w tej akcji od prezydenta
Andrzeja Dudy wraz z małżonką. Szkoła otrzymała również egzemplarz „Nad Niemnem” z
logo Narodowego Czytania.
„Nie Mam Pomysłu”Na apelu dokonano także losowania nagrody z konkursu gazetki szkolnej „Nie Mam
Pomysłu”. Szczęśliwy kupon losowała Julia Szczepaniak z kl. 2, a zwycięzcą został Filip
Piekara z kl. 5.
Nagrody dla zwycięzców ufundowało Stowarzyszenie Inicjatyw-Społeczno-
Oświatowych.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Szkoły Pełne Talentów
Szanowni Państwo serdecznie dziękujemy za udział w akcji lidla ,, szkoły pełne talentów’’ , dzięki państwa współpracy udało nam się zebrać 1008 talenciaków. Podarowane przez państwa kupony zostały wymienione na nagrody ( zestaw piłek), które posłużą młodszym i starszym uczniom na zajęciach wychowania fizycznego.
Ewelina Solecka- koordynator szkolnej akcji
Plebiscyt PODSTAWOWA SZKOŁA ROKU 2024!
Nasza Szkoła bierze udział w plebiscycie na Szkołę Roku 2024. Zachęcamy wszystkich, uczniów oraz rodziców do głosowania na naszą placówkę. Głosowanie jest darmowe i odbędzie się do 10 stycznia 2024 roku. Nagrodą dla trzech najlepszych szkół w danym województwie jest znak jakości „Podstawowa Szkoła Roku 2024" oraz konto premium na portalu WaszaEdukacja.pl. Plebiscyt dostępny jest pod adresem: Szkoła Roku 2024. Do głosowania zapraszamy tutaj: https://waszaedukacja.pl/szkola-roku/glosuj/35739
Warsztaty chemiczne 🧪 Oddział Przedszkolny A
Chemia to nie tylko skomplikowane wzory. Przyswajanie wiedzy poprzez atrakcje i zabawę jest dużo bardziej efektywne – dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi chemicy, a takie doświadczenia zapamiętają na całe życie! W środę – 8 listopada nasze przedszkole zamieniło się w prawdziwe laboratorium chemiczne. A to za sprawą ChemicAl World, które odwiedziło naszych przedszkolaków. Dzieci uczestniczyły w warsztatach chemicznych pt. „Produkcja kryształów”. Na początku pani prowadząca zaprezentowała sprzęt laboratoryjny, który jest niezbędny w pracy chemika, m.in.: zlewki, szalki, kolbę. Następnie dzieci otrzymały specjalne fartuchy oraz rękawiczki i przystąpiły do wykonywania doświadczeń – zamieniły się w prawdziwych naukowców pod okiem fachowca! Eksperymenty wzbudziły w dzieciach ciekawość, oswoiły z nieznanymi dotąd zjawiskami, dostarczyły im dużo radości poprzez spotkanie z „małym światem chemii”. Przedszkolaki przeprowadziły eksperyment tworzenia kryształów soli oraz „efekt mrozu” w szalce. Dzieci uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane, dlatego warsztaty sprawiły im wiele satysfakcji, wzbogaciły je o nowe doświadczenia i wiadomości. Ponadto, dzieci zapoznały się z podstawowym sprzętem wykorzystywanym w laboratorium oraz odpowiedzialną, a czasami nawet niebezpieczną pracą chemika. Był to dzień ogromnych wrażeń, nietuzinkowe zajęcia zaciekawiły każde dziecko, a może nawet rozbudziły pasję do nauk ścisłych.
Klaudia Hipowska
71
Koszulki z motywami z „W pustyni i w puszczy”
Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy piątej zaprojektowali koszulki z motywem z powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Piątoklasiści wcielili się w producentów koszulek, którzy mieli przygotować serię odzieży promującej lekturę. Każdy uczeń uzasadniał wybór motywu na swojej koszulce i wyjaśniał jego związek z utworem. Powstały ciekawe, kolorowe koszulki, a piąta klasa powtórzyła w ten sposób treść lektury.
Elżbieta Małasiewicz-Machula3
Wszyscy święci są w niebie
To słowa refrenu nowo powstałej piosenki przybliżającej wyjątkowe życie wybranych świętych. Dzień 3 listopada 2023 był inny niż zwykle dla uczniów klas I-III w naszej szkole. Spotkaliśmy się na wspólnej lekcji, aby zaznaczyć minione święto Wszystkich Świętych. Tak mało jest okazji, aby poznawać żywoty świętych, a historie ich są niezwykłe i gwarantuję, że są w stanie zainteresować najbardziej literaturoopornych. W towarzystwie Pani Dyrektor, Pani Prezes i Księdza Proboszcza poznawaliśmy swoich świętych imienników prezentując się nawzajem. Aby dobrze wykorzystać zainwestowany czas w charakteryzację, odwiedziliśmy starszych kolegów w ich salach. Pozdrawialiśmy wszystkich po chrześcijańsku i częstowaliśmy czekoladkami. Jak Bóg da, chciałabym, aby to wydarzenie wpisało się na dłużej w kalendarz szkoły. Może uda mi się również zaprosić do świętowania starszych uczniów i nauczycieli. Korzystając z okazji dziękuję wszystkim zaangażowanym w przebieg tego spotkania. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus...
27
BELLA ITALIA
W dniach 7-13.10.2023 roku uczniowie z klasy 8 uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej Bella Italia. W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy 5 regionów: Wenecję Euganejską, Toskanię, Umbrię i Lacjum. W każdym z regionów dane nam było zobaczyć najpiękniejsze miasta i miasteczka, które nas zachwyciły kolorem, architekturą, słońcem i pyszna pizzą. Zwiedziliśmy Wenecję, Padwę, Bolonię, Florencję, San Gimignano, Perugię, Asyż i Rzym. W każdym z tych miejsc dane nam było skosztować włoskich przekąsek, spotkać świętych oraz „dotknąć” historii Imperium Rzymskiego. Te piękne miejsca przemierzaliśmy razem ze Szkolnym Kołem Turystyki – ZDOBYWCY MARZEŃ ze Szkoły w Słomnikach, dlatego wyjazd sprzyjał integracji i lepszemu poznaniu siebie nawzajem. Liczymy na to, że jeszcze kiedyś spotkamy się na wspólnym szlaku.
Barbara Waszuk
6
Do hymnu!
11 listopada 1918 r. to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W związku z tym każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe - Święto Niepodległości. Jak co roku, uroczyście ubrane, z upiętymi na sercach biało-czerwonymi kotylionami przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego A upamiętniły Dzień Niepodległości. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, budowanie szacunku do symboli narodowych oraz drugiego człowieka, ucząc się, że choć jesteśmy różni to łączy nas jedno - jesteśmy Polakami! Dzieci przepięknie recytowały "Katechizm polskiego dziecka" oraz śpiewały "Mazurek Dąbrowskiego"- najpiękniejszy hymn dla każdej Polki i Polaka.
"Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!"
Klaudia Hipowska
6
Świętowanie Niepodległości przez uczniów klasy II.
„A jak ciebie kto zapyta:
Kto ty taki, skąd ty rodem?
Mów, żeś z tego łanu żyta,
Żeś z tych łąk, co pachną miodem.
Mów, że jesteś z takiej chaty,
Co Piastowską chatą była,
Żeś z tej ziemi, której kwiaty
Gorzka rosa wykarmiła.”
Uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej, przystąpili do akcji „ Jak świętujesz Niepodległość” i pokazali w jaki sposób świętowali 105 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zapraszamy do fotorelacji.19
A co dla Ciebie oznacza słowo „niepodległość”?
To łatwe z pozoru, a trudne w odpowiedzi pytanie zadała podczas szkolnej akademii z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości redaktorka programu telewizyjnego. Tegoroczne uczczenie Święta Niepodległości odbyło się w konwencji najpierw przypomnienia ważnych dat z czasu rozbiorów, a następnie – wywiadów w programie telewizyjnym „Pod polską strzechą”. Uczniowie klasy VI i VIII wskazali różne aspekty bycia patriotą, przypomnieli historię polskich symboli narodowych oraz pytali szkolną widownię, co dla nich oznacza słowo ojczyzna? Dialogi i wiersze przeplatane były piosenkami w wykonaniu zespołu WszystkoGra pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej. Zwłaszcza wykonanie utworu: „Taki kraj” wprawiło społeczność szkolną w nostalgiczny nastrój. Nie brakowało też występu zespołu klas I-III, który razem z panią Magdaleną Wójcik przygotował utwór pt. „Moje serce jest biało-czerwone”. Dyrektor szkoły – pani Bożena Lisowska – podziękowała uczniom i przygotowującym akademię nauczycielom za połączenie przypomnienia losów naszego narodu ze współczesnym pojmowaniem patriotyzmu przez młodzież. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśni niepodległościowe.
Uczniowie wszystkich klas już wcześniej angażowali się w różnorodne działania niepodległościowe organizowane w naszej szkole. W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą #Szkoła Pamięta uczniowie poznali lokalną historię gminy Iwanowice związaną z I wojną światową. Zapoznali się z biografiami dwóch legionistów – Mieczysława Kwiecińskiego i Jana Jurkowskiego oraz poznali miejsca historycznych starć oddziałów armii Austro-Węgierskiej i Rosyjskiej. Widocznym do dziś znakiem tamtych czasów jest choćby mogiła wojenna w lesie maszkowskim, tragiczny finał dwutygodniowej bitwy jaka rozegrała się w połowie listopada 1914 roku. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem – p. Eweliną Solecką i w tym roku uporządkowali teren tej zbiorowej mogiły.
Kolejnym działaniem ministerialnym, w które nasza szkoła angażuje się od początku jego trwania jest ogólnopolskie śpiewanie hymnu państwowego o godzinie 11.11 w dniu uroczystej akademii związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Klasy V-VIII zgłębiły historię walk o niepodległość w czasie lekcji historycznych, poprzez słuchanie opowiadań, uczenie się piosenek z czasów I wojny światowej, oglądanie filmów o tematyce patriotycznej m.in. opowieści o Józefie Piłsudskim albo animowanej historii Polski. Tworzyli także prace plastyczne, które następnie pięknie zaaranżowali na swoich gazetkach klasowych.
Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na naszą rzeczywistość. Historia dzieje się tu i teraz. To od nas zależy, czy patriotyzm pozostanie słowem, czy urzeczywistnimy go w naszych codziennych działaniach: polskiej mowie, dbaniem o środowisko, poznawaniem historii Polski, czy choćby wywieszeniu polskiej flagi – nie tylko od święta.
Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko i Elwira Żuradzka
42
NARODOWE CZYTANIE POD HONOROWYM PATRONATEM PARY PREZYDENCKIEJ
28 września 2023 uczniowie z klasy 8 uczestniczyli w Narodowym Czytaniu zorganizowanym we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Kazimierza Wielkiego w Słomnikach oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Waganowic. Wspólne czytanie fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” uświetnili swoją obecnością: Wojciech Bonowicz – poeta, literat, dziennikarz; Bogdan Kwiatek – historyk, podróżnik, fotograf oraz lokalne władze gminy Słomniki i przedstawiciele emerytowanych nauczycieli. Wojciech Bonowicz wprowadził nas w tajniki lektury, a Bogdan Kwiatek opowiedział o tajemnicach rzeki Niemen. Czytanie wzbogaciło wspólne rysowanie, gra aktorska, nauka dawnego słownictwa, pyszny poczęstunek, śpiew, taniec, dialog i integracja.
Barbara Waszuk15
Konkurs plastyczny "ILUSTRACJA DO KARTKI BOŻONARODZENIOWEJ 2023"
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Ilustracja do Kartki Bożonarodzeniowej 2023”. Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie dzieci ze szkoły i przedszkola. Termin składania prac upływa 30 listopada 2023 r. Prace należy przekazać wychowawcom poszczególnych grup i klas.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu:
Konkurs_plastyczny_2023_-_regulamin.pdf
Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego w Gminie Iwanowice pod patronatem Młodzieżowej Rady Gminy w Iwanowicach
Szanowni Państwo, zachęcamy do zapoznania się z informacjami i wzięcia udziały w Międzyszkolnym Turnieju Tenisa Stołowego! Turniej podzielony jest na 2 grupy wiekowe dla klas: 4-6 i 7-8. Uczestnicy, aby wystartować w turnieju powinni dostarczyć do sekretariatu poszczególnych szkół wymagane dokumenty zgodnie z regulaminem. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać u Organizatora: Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej oraz Urzędzie Gminy Iwanowice wew. 14.
KONKURS_TENISA_STOLOWEGO_REGULAMIN.docx
Archiwum Aktualności