Serdecznie dziękujemy Panu Arkadiuszowi Kucharskiemu za przeprowadzenie Ogólnopolskiego Programu Badawczo - Edukacyjnego "Zdrowa Klasa".
Komunikat w sprawie rekrutacji w postępowaniu uzupełniającym
Szanowni Państwo,
informujemy, że listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do Punktu Przedszkolnego "Biedroneczki" oraz Oddziału Przedszkolnego B przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej, w postępowaniu uzupełniającym zostały zamieszczone w szkole w wejściu głównym.
Przewodniczący Komisji Rekrutacyjnej
Monika Nawalany-Bałut
Ważny komunikat w sprawie rekrutacji
Szanowni Państwo,
informujemy, że listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do Punktu Przedszkolnego "Biedroneczki" oraz Oddziału Przedszkolnego B przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej, w postępowaniu uzupełniającym zostały umieszczone w szkole w wejściu głównym. Rodzice dzieci zakwalifikowanych potwierdzają wolę zapisu dziecka w terminie od 9 do 11 kwietnia 20234 r.
Poniżej znajduje się druk do wypełnienia. Potwierdzenie_woli_do_przedszkola_2024(2).rtf
Recepty na lepsze samopoczucie
Przed Wielkanocą klasa piąta omawiała na języku polskim lekturę Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”. Czytając tę niezwykłą historię, można wyciągnąć z niej wiele rad i pomysłów na to, co robić, żeby poczuć się lepiej, poprawić swoje samopoczucie, być zdrowszym, mieć lepszy nastój. Na jednej z lekcji piątoklasiści wcielili się w prawdziwych lekarzy i wypisywali recepty na zdrowsze życie. Wykorzystywali do tego rady z lektury, ale też z własnego doświadczenia. „Lekarstwa” zostały zapisane na drukach przypominających prawdziwe recepty. Lekarze zalecali m.in. ruch na świeżym powietrzu, uprawianie ogródka, obserwację przyrody, zdrowe jedzenie, pielęgnowanie przyjaźni, rozmowy.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Apel 26 marca 2024
Pani dyrektor Bożena Lisowska i pani prezes Anna Motyka w imieniu całej społeczności szkolnej złożyły serdeczne życzenia ks. Filipowi Korbanowi z okazji zbliżającego się święta kapłanów przypadającego w Wielki Czwartek. Następnie uczniowie i nauczyciele pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej odśpiewali księdzu „Życzymy, życzymy…”. Później pani dyrektor pogratulowała osiągnięć uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu z Języka Angielskiego EDI – Pingwin.
1. Michał Szot – 3. miejsce – dyplom laureata
2. Karolina Graenzer – 5. miejsce – dyplom laureata
3. Matylda Haik – 8. miejsce – dyplom wyróżnienia
4. Magdalena Klupa 9. miejsce – dyplom wyróżnienia
5. Maria Twardowska – dyplom uznania
6. Wiktor Żuradzki – dyplom uznania
7. Alexander Krawczyk – dyplom uznania
Nagrodzono także uczniów, którzy wzięli także udział w Szkolnym Konkursie z Języka Angielskiego „The Little Prince”. Klasy 7 i 8 obejrzały spektakl teatralny „The Little Prince” wystawiony przez Teatr FuturArt. Po obejrzeniu spektaklu, w ramach lekcji kulturowych wszyscy uczniowie rozwiązali quiz ze znajomości lektury i umiejętności językowych. Najlepiej z testem poradzili sobie: Magdalena Klupa z klasy 7, która zajęła I miejsce,
uzyskując 98%, miejsce II i III ex aequo zajęli Alan Małek i Oskar Proszowski, którzy uzyskali 92% – nagrody ufundowała p. Barbara Waszuk.
Pani dyrektor i pani prezes przekazały serdeczne podziękowania dla Gospodarstwa Ogrodniczego Rosa za podarowanie i dostarczenie bratków, które stanowią piękną dekorację szkoły. W imieniu Rodziców dyplom podziękowania odebrała Wiktoria Rosa. Panie Klaudia Hipowska i Wiktoria Magiera wręczyły nagrody dla zwycięzców Konkursu na Ilustrację do Kartki Wielkanocnej. Konkurs był podzielony na dwie kategorie wiekowe tzn. dzieci w wieku przedszkolnym i klasy 1-3 oraz klasy 4-8. Udział wzięło łącznie 38 uczniów
naszej szkoły.
I miejsca: Julia Malik z OPB, Alicja Pióro z kl.5
II miejsca: Lena Tarko z kl. 1, Wiktoria Pióro z kl. 6
III miejsca: Hubert Gawroński z OPA, Zofia Lipka z kl. 4
Wyróżnienia: Wiktor Banaś OPB, Matylda Kurbiel OPA, Mieszko Glaz OPA, Milena Stanek z kl. 4, Amelia Wójcik z kl. 4, Helena Twardowska z kl. 4.Pani Magdalena Wójcik przypomniała, że po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły, z klas I i II wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Stypendiada Wczesnoszkolna”. Olimpiada sprawdzała wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu czytelnictwa, matematyki i plastyki. Milena Fundament z klasy II otrzymała wyróżnienie i dyplom finalisty za projekt kartki walentynkowej. Dziennikarze z gazetki szkolnej „Nie Mam Pomysłu” wraz z panią Andreą Janik przeprowadzili losowanie zwycięzcy w konkursie ogłoszonym w gazetce. Poprawną odpowiedź na pytanie, kto jest autorem słów: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” (Mikołaj Rej) znały cztery osoby. Zwycięzcą została: Lena Bańska z kl. 1.
Pani dyrektor wyróżniła także piłkarzy z naszej szkoły, którzy w ostatni weekend brali udział w zawodach piłki nożnej na Słowacji. Jako jedyna drużyna reprezentowali nie tylko naszą szkołę, ale także nasz kraj. Filip Kurbiel z kl. 4, Franciszek Kucala z kl. 4, Patryk Mielczarek z kl. 5, Filip Piekara z kl. 5, Jan Pycia z kl. 5 i Filip Turecki z kl. 5 zajęli czwarte miejsce w zawodach.
E. Małasiewicz-Machula
Tydzień Książki Elektronicznej
Co roku na początku marca obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Został zainicjowany w 2004 roku przez Ritę Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci, która zorganizowała pierwszy taki tydzień poświęcony książkom w formie elektronicznej. W tym czasie w Polsce czytanie ebooków było równie abstrakcyjne co podróż na Księżyc. Od tego czasu wiele się zmieniło, choć przez wielu książki elektroniczne wciąż traktowane są z nieufnością. Szelest kartek i zapach książek są dla niektórych nieodłącznym elementem czytania.
Święto ma na celu promocję i popularyzację e-booków i e-czytania. I tak też było w naszej bibliotece. Oddział przedszkolny A wysłuchał „Wędrówki Kropelki”, oddział przedszkolny B „Wielcy Robacy” natomiast grupa świetlicowa „Reksio, łowca przygód”
Warto dodać, że uczniowie zawsze mogą skorzystać z elektronicznej wersji lektur szkolnych i za darmo je przeczytać.
Elwira Żuradzka
3
„Dzień bez plecaka” w naszej szkole
„Dzień bez plecaka” to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zorganizowaliśmy taki dzień 27 marca. Nasi uczniowie wykazali się kreatywnością w poszukiwaniu „zastępstwa” dla tradycyjnego plecaka. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki sklepowe, worki na śmieci, walizki, kosze sklepowe, a nawet w skrzynki narzędziowe. Liczyła się pomysłowość i inwencja twórcza, a tego naszym uczniom nie brakuje. Co ciekawe „Dzień bez plecaka”" to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack Day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie. Wiele z nich musi chodzić do szkoły pieszo, z książkami i zeszytami w rękach lub w reklamówkach, bo nie stać ich na plecak. W Polsce „Dzień bez plecaka” jest traktowany raczej jako zabawa, forma integracji, ale w szczytnych celach chętnie dołączamy się do takich akcji.
Opiekun SU Ewelina Solecka2
ENGLISH IS FUN ̶ Little Prince ̶ spektakl w języku angielskim
12 marca uczniowie z klas 7 i 8 mieli możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Little Prince” przygotowanego przez Teatr FuturArt. Spektakl był odegrany w całości w języku angielskim. Jego atutami były autorska muzyka i niekonwencjonalna scenografia starego strychu oraz pięknie odegrana historia, która pobudza wyobraźnię. Zanim jednak udaliśmy się w podróż na odległe planety, podczas lekcji języka angielskiego obejrzeliśmy historię Małego Księcia, znacząc szlak jego wędrówki, poznając napotkane osoby oraz tłumacząc i ilustrując najpiękniejsze cytaty zawarte w książce. Zarówno praca z tekstem, jak i uczestnictwo w spektaklu teatralnym dały nam możliwość rozwoju naszych kompetencji językowych i społecznych. „Oswoilismy” w ten sposób lekturę szkolną.
Barbara Waszuk2
Archiwum Aktualności