Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? (...) Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia? (...) Dlatego, żeby podawać sobie ręce. Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie. Dlatego, żeby sobie przebaczać.
ks. Jan Twardowski
Wigilia klasowa to świetny moment, aby w atmosferze wzajemnej życzliwości, przy dźwiękach znanych i lubianych kolęd oraz wspólnym posiłku wprowadzić wszystkich w magiczny świat Świąt Bożego Narodzenia. W naszej klasie Wigilia rozpoczęła się w piątek 17 grudnia o godz. 09:00. W świąteczną atmosferę wprowadziły nas życzenia składane podczas łamania się opłatkiem. Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole znalazł się opłatek, sianko, stroik oraz pierniczki i inne słodkości przygotowane przez rodziców. Na wszystkich twarzach gościł uśmiech i zadowolenie. Po wspólnej biesiadzie udaliśmy się na szkolne Jasełka, w których swoje talenty aktorskie zaprezentowali uczniowie klasy 2.
Paddington nie rozstawał się ze swoją walizką, z różnych powodów nosił w niej niemal cały swój dobytek. Oczywiście można go zrozumieć, choć nie zawsze taki bagaż był wygodny i poręczny. Co rzeczywiście warto mieć w walizce? 5-latki starały się odpowiedzieć na to pytanie podczas zabawy pakowania walizki na czas.
Paddington z państwem Brown (i na własną rękę) odwiedzał różne miejsca w Londynie. Bywał na targu, w teatrze, centrum handlowym… Dlatego kolejnym zadaniem było zaznaczanie trasy Paddingtona zgodnie z kodem w instrukcji. P to jedna z ulubionych liter misia, bo pochodzi przecież z Peru i jego imię też zaczyna się na P. Dlatego lubi kolekcjonować słowa z literą „p”… Trzecim już zadaniem było zaznaczanie na karcie otaczając pętlami słowa, które zaczynają się na p lub zawierają p. Czwarte zadanie polegało na próbie odpowiedzenia na następujące pytania: -które rzeczy zmieszczą się w walizce Paddigtona? -do czego Paddington może wykorzystać piłkę, pudełko? - na ile sposobów może wykorzystać patyk? -jak Paddington nazwałby swojego psa? W piątym zadaniu dzieci wcieliły się w rolę prawdziwym projektantów mody tworząc swój własny projekt nowego kapelusza dla Paddingtona. Paddington lubił wspominać różne swoje przygody, a ponieważ nie miał aparatu ani kamery – korzystał z tangramowych figur, by zachować w pamięci różne wspomnienia. Dlatego w szóstym zadaniu przedszkolaki układały coś ,co stało się początkiem nowej misiowej przygody.
Ostatnim zadaniem było malowanie à la Paddington, czyli dokończenie dzieła rozpoczętego przez Paddingtona. Na zakończenie jesieni z Paddintonem 5-latki zaśpiewały misiową piosenkę. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.
Julia Stojek
W dzień 7 grudnia przedszkolaki wraz z wychowawczyniami oraz rodzicami wybrali się na wspólną wycieczkę do Michałowic. Punktem naszej wycieczki było kino za rogiem i projekcja bajki o tematyce świątecznej pt. „Renifer Niko ratuje brata”. Dzieci poznały historię młodego Renifera, który spędza pierwsze święta z nowym chłopakiem mamy i swoim przyrodnim bratem. Świat Niko wywraca się do góry nogami, gdy jego mama postanawia ponownie wyjść za mąż, a jego przybrany braciszek zostaje porwany. Uśmiechnięte buzię oraz komentarze, były potwierdzeniem tego, że wyjazd był udany. Dzieci pamiętały o zasadach bezpiecznego poruszania się, dzięki czemu, wszyscy szczęśliwie wróciliśmy do przedszkola. Dla dzieci w wieku przedszkolnym celem wycieczki do kina jest nabywanie umiejętności uczestniczenia w seansach filmowych, wdrażanie do właściwego zachowania podczas pobytu w kinie oraz do integracji grupy. Wycieczkę zakończyliśmy ją w świątecznym nastroju i w dobrych humorach.
Julia Stojek
Pasowanie na Przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w grupie Biedroneczek odbyła się 2 grudnia 2021r. Był to szczególny dzień dla dzieci, które we wrześniu po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Podczas uroczystości przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności, które zdobyły podczas pobytu w przedszkolu - śpiewały, tańczyły, a także recytowały wierszyk.
Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie ramienia każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Prezes Annę Motykę. Pani Prezes serdecznie pogratulowała przedszkolakom i przekazała upominki w postaci książeczek. Na sam koniec Biedroneczki otrzymały medale oraz słodkości. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich pociech.
Klaudia Hipowska
Monika Nawalany-Bałut
Wychowawca Oddziału Przedszkolnego "A" składa serdeczne podziękowania Rodzicom za pomoc w organizacji grupowych Mikołajek.
Drodzy rodzice, nauczyciele i uczniowie, zima to szczególnie trudny okres dla zwierząt mieszkających w schroniskach i przytuliskach, dlatego też nasze przedszkole organizuje zbiórkę karmy dla psów i kotów. Akcja pomocy niechcianym zwierzętom jest jedną z najprostszych, w jaką mogą włączyć się również uczniowie i przedszkolaki. Mają satysfakcję oraz poczucie, że coś zależy od nich i chwilowa poprawa warunków ma ogromne znaczenie. Serdecznie zachęcamy wszystkich, którzy są wyczuleni na krzywdę i cierpienie czworonogów o włączenie się w zbiórkę. Przyniesione dary mogą Państwo zostawić przy wejściu do przedszkola (od strony placu zabaw). ZBIÓRKA TRWA DO 23.12.2021
Koordynator akcji:
Klaudia Hipowska
W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów iinstytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarachstanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu_,_ jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/. Serdecznie zachęcamy Państwa placówki do włączenia się w tęważną i niezwykle symboliczną inicjatywę.
„Mikołaj to taki święty co dzieciom przynosi prezenty” i tak też było w tym roku. Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych A i B oraz Punktu Przedszkolnego „Biedroneczki” 6 grudnia odwiedził Święty Mikołaj.
Dzieci oczekiwały na niego z niecierpliwością, a gdy w końcu się pojawił radości nie było
końca. 6- latki z oprawą ruchową 3-latków wykonały dla gościa piosenkę pt. „Kochany Panie Mikołaju”, natomiast 5-latki zaprezentowały taniec do piosenki pt. „Jingle Bell Rock” – Święty Mikołaj był bardzo zadowolony.
Po krótkim występie artystycznym rozpoczął się najbardziej wyczekiwany przez wszystkie dzieci moment – rozdawanie przez Świętego Mikołaja prezentów. Każdy przedszkolak z uśmiechem odbierał od niego prezenty, a wychowawczynie zrobiły im wspólne zdjęcia na pamiątkę.
Na zakończenie spotkania dzieci pożegnały Świętego Mikołaja i obiecały, że będą grzecznego przez kolejnych rok, aby znowu się z nim zobaczyć. Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za zorganizowanie tego wyjątkowego dnia i słodkie upominki dla dzieci.
Tegoroczny 6 grudnia w edukacji wczesnoszkolnej zaznaczył się jak zwykle niebanalnie. Od rana staraliśmy się wspólnie stworzyć odpowiedni klimat. Ubraliśmy choinkę, założyliśmy na siebie czerwone akcenty. My, wychowawczynie, zadbałyśmy o to, aby dzieci poznały lub utrwaliły wiedzę na temat Św. Mikołaja jako postaci historycznej. Pojawiły się informacje o czasie życia świętego, pochodzeniu oraz uczynkach, które doprowadziły go do świętości.
Analiza ujęcia ikonograficznego zrodziła wiele pytań. Wśród nich, dlaczego Św. Mikołaja przedstawia się z trzema pomarańczami, z trzema jabłkami lub z trzema kulami? Kiedy malowaliśmy postać bohatera tego dnia, nie mogło zabraknąć wyjaśnień, jak nazywa się nakrycie głowy biskupa i przysłowiowa laska. Wreszcie przyszedł czas na aktywność fizyczną.
Kiedy bawiliśmy się w wyścigi reniferów ciągnących sanie z Mikołajem, a potem komu uda się zręcznością najszybciej przyciągnąć do siebie zabawkę odwiedził nas Mikołaj w towarzystwie pomocniczek z Rady Rodziców. Zaskoczenie było ogromne i radość równie wielka. Mikołaj z humorem rozdawał prezenty i chętnie się fotografował w przygotowanej scenerii. To był dobry czas na oglądanie prezentów i ucztę słodyczową. Dzień ten jednak nie skończył się jak zwykle o stałej porze.
Kiedy robiło się już szaro i ponuro, spotkaliśmy się znowu, aby pojechać do Krakowa, do Ogrodu Świateł. Nigdy nie zdarzyło się nam odbywać wycieczki o takiej porze, lecz charakter wystawy wymagał wieczorowej aury. Spacerowaliśmy wśród iluminacji nawiązujących do znanej bajki, odgadywaliśmy zaprezentowane sceny. Królewna Śnieżka z krasnoludkami zaprowadzili nas ponownie na spotkanie z Mikołajem. Potem był labirynt i rozwiązywanie zagadek z gry terenowej. Podekscytowani i trochę zmęczeni wróciliśmy w pięknej zimowej atmosferze do domu. Serdecznie dziękujemy mamom za opiekę nad uczniami podczas wycieczki.
6 grudnia klasa IV po raz pierwszy jako uczniowie klas starszych świętowali klasowe Mikołajki ze swoją wychowawczynią – Katarzyną Kobendzowską-Grzegórzko. Każdy był zaangażowany w ubieranie nowej choinki pięknymi ozdobami zorganizowanymi przez uczniów i panią Kasię. Patryk zadbał także o oprawę muzyczną tego radosnego dnia. W czasie podziwiania choinki stała się rzecz magiczna – pod drzewkiem pojawił się stos kolorowych prezentów! Każdy został obdarowany wymarzoną niespodzianką. Odwiedził nas także prawdziwy św. Mikołaj razem ze swoją świtą wręczając słodycze oraz pani prezes Anna Motyka i pani dyrektor Bożena Lisowska z mikołajkowym upominkiem dla wychowawczyni. Jak dobrze, że byliśmy grzeczni w tym roku…
Klasa IV z panią Kasią
Mikołaju nasz, Dużo paczek masz, Jak Cię ładnie poprosimy, To nam jedną dasz
Tradycja obdarowywania się drobnymi prezentami w dniu imienin świętego Mikołaja na stałe wpisała się w naszą klasową tradycję. Mikołajki to dzień, na który uczniowie długo czekają, ponieważ przynosi wiele radości i uśmiechów. 6 grudnia 2021 r. w naszej klasie zagościł świąteczny nastrój…
W klasie rozbrzmiewała muzyka, a dzieci ubrane w mikołajkowe czapeczki częstowały się smakołykami. Nie zabrakło również wspaniałych upominków, którymi obdarowani zostali wszyscy uczniowie . Z twarzy przez cały dzień nie znikały uśmiechy. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!
Tradycyjnie, jak co roku klasa chętnie uczciła dzień Świętego Mikołaja. Przypomnijmy, że zwyczaj ten stał się popularny w X wieku, kiedy to dla dzieci były przygotowywane występy teatralne dotyczące życia i działalności niezwykłego człowieka. Obdarowywanie upominkami pojawiło się w XV wieku m.in. na ziemiach polskich, austriackich i niemieckich. Wówczas najmłodsi otrzymywali słodkości, owoce i orzechy…
Obecnie zwyczaj ten jest ulubionym świętem wszystkich dzieci. Kultywowany zarówno w domach jak i w szkołach. Mikołajki klasy VII poprzedzone były losowaniem konkretnej osoby. Uczniowie starali się tak dobrać prezenty, aby nawiązywały do zainteresowań swoich koleżanek i kolegów. Klasa pamiętała o czerwonych, mikołajkowych strojach, dopełnieniem atmosfery była muzyka, która wprowadziła wszystkich w świąteczny klimat. Uczniowie w ramach prezentu dostali również mikołajkowe bony przedmiotowe, które mogą wykorzystać jednorazowo, np. dostać 1 pkt. więcej na sprawdzianie lub wykorzystać dodatkowe nieprzygotowanie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą fotorelacją.
Sylwia Kitlińska
Uczniowie naszej szkoły uwielbiają wycieczki, toteż 30 listopada klasy V, VII i VIII wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do Krakowa. Wycieczka ta została zrealizowana i dofinansowana środkami rządowymi w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Program ten ma na celu popularyzację polskiej kultury i sztuki a także realizację punktów polityki oświatowej państwa, m.in. zapoznania uczniów z europejskim dziedzictwem kulturalnym.
Założenia te zrealizowaliśmy ze stuprocentową skutecznością ponieważ jako miejsca edukacyjne wybrane zostały: Muzeum Archeologiczne oraz Oddział Muzeum Krakowa (dawniej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) – Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. W Muzeum Archeologicznym każda klasa uczestniczyła w innych warsztatach edukacyjnych ale każde z nich składały się z takich samych części: prezentacja tematu, zwiedzanie odpowiedniej dla tematu wystawy oraz warsztatów praktycznych. Klasa V zgłębiała tajniki sztuki egipskiej a na pamiątkę zabrali własnoręcznie ozdobione torby. Klasa VII przypomniała sobie tematy o kulturze
starożytnej Grecji. Zdobytą wiedzę wykorzystali w praktyce malując stylem czarnofigurowym na gipsowych podkładach. Najstarsi z uczniów, czyli klasa VIII, poznała historię języka łacińskiego a na pamiątkę mogli ozdobić płócienne torby łacińskimi sentencjami.
Po wyjściu z Muzeum zaskoczył nas śnieg ale nie musieliśmy się martwić o dotarcie do drugiego punktu wycieczki, ponieważ nasz autokar dowiózł nas najbliżej, jak to było możliwe. Po posileniu się zapewnionym przez organizatora prowiantem podzieliliśmy się na 2 grupy i mogliśmy zwiedzać Emalię – fabrykę przy ul. Lipowej 4, gdzie Oskar Schindler zatrudniając ludność żydowską w czasie II wojny światowej uchronił ich tym samym od tragicznego losu ich rodaków.
We wnętrzach budynków dawnej fabryki i osobistych gabinetów ówczesnego właściciela mogliśmy za sprawą multimedialnej wystawy spróbować poczuć wrażenia, jakie mogły towarzyszyć mieszkańcom Krakowa w czasie II wojny światowej. Lekcja muzealna z oprowadzaniem nosiła nazwę „Kraków jako stolica Generalnego Gubernatorstwa” i zrobiła na uczniach duże wrażenie. W ciągu 90 minut odbyliśmy podróż w czasie od jeszcze beztroskiego lata 1939 roku, przez poznanie zmian organizacyjnych w Krakowie po objęciu tam władzy przez gubernatora Hansa Franka aż po dramat mieszkańców miasta, w tym Żydów krakowskich, podczas ich codziennego funkcjonowania w okupowanym mieście i zakończeniu życia w okrutny sposób.
Szczegóły obydwu wystaw przedstawiam w relacji fotograficznej i zachęcam do indywidualnego, rodzinnego zwiedzania naszych krakowskich muzeów.
Katarzyna Kobendzowska - Grzegórzko
Róże królowały tej jesieni na plastycznych zajęciach świetlicowych. Uczniowie z klas I-III wykonywali je różnymi technikami. W formie przestrzennej dominowały róże z krepiny, papieru kolorowego bądź origami. Z wykonanych kwiatów układane były różne kompozycje.
Atrakcją dla młodych plastyków były różane wycinanki. Tą techniką wykonali dekorację na Święto Niepodległości. Popularne i lubiane przez uczniów są prace z ziaren kawy. Dzięki nim powstały jeżyk i grzybki. Nie mogło zabraknąć kolorowych gałązek z listkami origami czy jesiennych astrów z krepiny. Prace prezentowane były na wystawce, która znajdowała się na korytarzu szkolnym. Wspomniane jesienne róże i inne piękne dzieła małych artystów można również podziwiać na załączonych zdjęciach.
Barbara Perek
25 listopada br. przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego A uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki.
Był też czas na pląsy i zabawy przy muzyce, chodzenie po śladach niedźwiedzia, zabawy z chustą animacyjną, zabawy matematyczne, plastyczne czy wykonywanie masek. Przedszkolaki poznały również historię święta pluszowego misia. Dzieci bardzo się cieszyły, że mogły spędzić czas ze swoimi ukochanymi Misiami i pokazać je swoim koleżankom i kolegom. Ten dzień był w przedszkolu pełen radości i wspólnej zabawy.
Julia Stojek
Serdeczne podziękowanie dla Pana Wojciecha Kupczyka za bezinteresowną pomoc i życzliwość dla Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej.
Dnia 2.12. 2021r. jury w składzie Pani: Barbara Perek, Julia Stojek, Wiktoria Kabalak dokonało wyboru zwycięzców w konkursie na „Ilustrację do Kartki Bożonarodzeniowej 2021”.
Konkurs przeznaczony była dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-8. Udział wzięło ponad 40 uczniów naszej szkoły. Jury pod uwagę brało tylko prace, które były zgodne z założeniami regulaminu, czyli dotyczyły tematyki biblijnej. Istotnym kryterium była również samodzielność wykonania przez dzieci prac konkursowych. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział i kreatywne pomysły na "Ilustrację do Kartki Bożonarodzeniowej” oraz zachęcamy do próbowania swoich sił w kolejnych konkursach.
Poniżej przedstawiamy zwycięzców konkursu. Gratulujemy!
Serdeczne podziękowania dla wspaniałych rodziców uczniów oraz dzieci oddziałów przedszkolnych ZA WSPANIAŁĄ OPRAWĘ MIKOŁAJEK I AKTYWNE UCZESTNICTWO DLA:
oraz DZIĘKUJEMY ZA SŁODKIE PREZENTY:
Z poważaniem Małgorzata Szafińska
Przewodnicząca Rady Rodziców
do podziękowań dołącza się również Dyrektor Szkoły i Prezes SISO
W ostatnich dniach listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego B wykonały 3 zadanie w ramach programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem tego zadania było zwiększenie wiedzy dzieci dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego.
Działania jakie podjęły 6-latki to:
Ćwiczenia oddechowe – wyobrażanie sobie, że wdychają różne zapachy, przenoszą się w wyobraźni: na łąkę, w góry, w ulubione miejsce, a także tam, gdzie pali się papierosy.
Rozmowa o zapachach – dzieci wskazały, które zapachy były miłe, a kiedy oddychało się z trudem i dlaczego.
Zabawa w kwiatki – dzieci najpierw zamieniły się w kwiaty, które poruszał przyjemny wietrzyk, korzystały z czystego, zdrowego powietrza, a później do ich ogrodu wtargnęła osoba z papierosem i pokazywały co wówczas dzieje się z kwiatami.
Na zakończenie przedszkolaki poznały maskotkę programu dinozaura Dinka – omówiły wspólnie jego wygląd. Następnie samodzielnie wykonały portret Dinka, kolorując go. Wysłuchały także piosenkę „O Dinku” i nauczyły się jej refrenu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wiktoria Kabalak
Magdalena Dyląg-Dziedzic
Powered by aSc EduPage