• Mały wernisaż „Seniorki & uczniowie”

• 22 września 2023 roku w naszej szkole odbył się mini wernisaż „Seniorki & uczniowie”. Był to ostatni etap projektu „Podróże małe i duże juRajskiej Siódemki” w ramach konkursu grantowego Małopolska Lokalnie.
            Na wernisażu zostały zaprezentowane prace seniorek – głównie haftowane obrazy, obrusy, serwety i robótki szydełkowe oraz prace uczniów wykonywane podczas kółka plastycznego i zajęć świetlicowych. Była także mała wystawa pamiątek z Zalipia. Do prezentacji multimedialnej wykorzystane zostały zdjęcia seniorów z wycieczki do Zalipia i Tarnowa. W spotkaniu oprócz seniorów i uczniów gościły przedstawicielki SISO z panią prezes Anną Motyką oraz panie reprezentujące UG Iwanowice.
            W ramach podtrzymywania więzi międzypokoleniowej seniorzy podzielili się z uczniami zdobytą wiedzą i wrażeniami z odbytej wycieczki. Było to bardzo miłe spotkanie przy ciastkach, soku i kawie, integrujące seniorów z młodzieżą szkolną.

Barbara Perek

• Ogólnopolski Test Ortograficzny

• Zapraszamy uczniów klas IV-VIII do udziału w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej. Konkurs jest planowany na 30 października i odbędzie się w naszej szkole. Będzie przeprowadzony w dwóch grupach: dla klas IV-VI i VII-VIII. Zgłoszenia przyjmują polonistki do 6 października. Koszt udziału w teście to 15 zł. Wszelkie informacje na stronie: https://www.ces.edu.pl/ortografia Archiwum testów z poprzednich lat: https://www.ces.edu.pl/ortografia/archiwum-testow
            Zakres materiału: https://www.ces.edu.pl/ortografia/zakres

Elżbieta Małasiewicz-Machula
            Andrea Janik

• Sprzątanie Świata

• 15 września klasy VI i VII wzięły udział w 30 akcji sprzątania świata, pod opieką nauczycieli posprzątali okolice szkoły. „Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z
            setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.
            Koordynator szkolnej akcji Ewelina Solecka

• Zajęcia rozwijające z matematyki

• Ten rok szkolny uczniowie rozpoczęli z wielkim zapałem i zaangażowaniem. Klasa IV chętnie uczestniczyła w zajęciach rozwijających z matematyki, na których ćwiczyli umiejętność liczenia w pamięci za pomocą gier planszowych. Natomiast klasa V utrwalała kolejność działań, wykonując zadania przy różnych stacjach. Współpracując w grupach, uczniowie wykonywali ćwiczenia z multibookiem czy zadania tekstowe ukryte w kodzie QR. Wszyscy chętnie zaangażowali się w lekcje. Oby tak dalej!

• Podziękowanie

• Podziękowanie dla Pani Joanny Szeremety F.H.U. "Karjo" za owocną współpracę oraz wykonanie remontu i wyposażenia kuchennego w Szkole.

• Święto Plonów 2023

• W niedzielę 10 września w kościele w Widomej odbyły się parafialne dożynki. Wśród uczestników zaprezentowali się też uczniowie z naszej szkoły. W ramach zajęć świetlicowych wypletli kłosami zbóż tradycyjny wieniec dożynkowy, który w dniu uroczystości ozdobili przyniesionymi kwiatami, warzywami i owocami. Tradycyjnie z wieńcem przeszli ze szkoły do kościoła parafialnego i uczestniczyli we Mszy Świętej.
            Dożynki w symboliczny sposób kończą czas żniw, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Święto to jest obchodzone jako podziękowanie za udane zbiory, a także w intencji urodzajów w przyszłych latach. Najważniejszymi elementami święta plonów są chleb i wieniec. Przez tydzień po dożynkach tradycyjny wieniec, wykonany przez uczniów, uczestników świetlicy jest prezentowany na korytarzu szkolnym.

Barbara Perek

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

• 4 września Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej rozpoczęła rok szkolny 2023/2024. O godz. 8.00 ks. proboszcz Adam Grzesiński i ks. Filip Korban odprawili Mszę św. w intencji całej społeczności szkolnej. W czasie kazania ks. proboszcz, nawiązując do słów z Ewangelii,  przypomniał o tym, jak ważne jest, aby rozwijać swoje talenty i nie marnować ich. Po Mszy św. uczniowie, rodzice i nauczyciele wraz z pocztem sztandarowym przeszli do szkoły, gdzie na sali gimnastycznej nastąpiło uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Pani prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych Anna Motyka przywitała wszystkich zebranych, przedstawiła grono pedagogiczne i życzyła wytrwałości, radości i wielu sukcesów na kolejnym etapie edukacji. Uroczystość zakończyła się występem zespołu wokalno-instrumentalnego „Wszystko Gra” pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej.

W nowym roku szkolnym uczniowie będą mogli korzystać z odnowionych łazienek, które na zlecenie organu prowadzącego SISO zostały wyremontowane.  Dzięki temu zyskały nie tylko estetyczny wygląd, ale także poprawiono ich funkcjonalność.

Elżbieta Małasiewicz-Machula