Dnia 4 marca 2021 r. laureaci odebrali nagrody za udział w konkursach świąteczno-noworocznych. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia. Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
Koordynator konkursów
Wojciech Kitliński
Dnia 4 marca 2021 r. laureaci odebrali nagrody za udział w konkursach świąteczno-noworocznych. Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia. Wszystkim laureatom jeszcze raz serdecznie gratulujemy.
Koordynator konkursów
Wojciech Kitliński
Dinozaury fascynują dzieci. Owiane są tajemnicą, zaskakują swoim wyglądem i gabarytami. Skąd się wzięły te olbrzymie kręgowce? Dlaczego wyginęły? Dzień Dinozaura w przedszkolu to świetna okazja do tego, aby wyjaśnić wiele z tych tajemnic. Jest to temat bardzo dobrze znany dzieciom, które bez problemu potrafią wymówić nawet najbardziej skomplikowane nazwy tych prehistorycznych gadów. Przedszkolaki wykonywały ćwiczenia matematyczne związane z tematyką dinozaurów, uczestniczyły w zabawach ruchowych, dowiedziały się co jadły dinozaury; bawiły się w paleontologów i szukały kości dinozaurów w piasku. Dowiedziały się także, że jedną z hipotez wyginięcia dinozaurów była erupcja wulkanów. Na koniec dzieci wykonały prace plastyczne – kolorowe dinozaury oraz odbyła się sesja fotograficzna w paszczy dinozaura.
Julia Stojek
Na pracę przeznaczamy około 80 tysięcy godzin naszego życia. Jest więc ona jego ważnym elementem. Jak więc będzie wyglądał rynek pracy za 20-30 lat, gdy to nasze dzieci będą na nim prężnie działać? Które zawody znikną lub zostaną zastąpione przez roboty, a które branże będą się rozwijać?
W opracowaniach i raportach dotyczących rynku pracy możemy znaleźć dane o zawodach, które znikną z mapy świata pracy oraz o tych, w których za 20-30 lat będą pracować obecni uczniowie szkół podstawowych. Zdanie, że dzisiejsi uczniowie będą pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją jest dość często powtarzane. Tymczasem mówiąc o zawodach przyszłości, warto wiedzieć, że obecnie samo słowo „zawód” coraz częściej jest zastępowane zestawem różnych kompetencji potrzebnych do jego wykonywania. Coraz trudniej też specjalistom od rynku pracy nazywać te wielokompetencyjne stanowiska pracy.
Co zmienia się na rynku pracy?
1. Zestawy kompetencji – w najbliższym czasie najważniejsze dla pracodawców i najczęściej wymieniane będą umiejętności z obszaru nauk ścisłych, a także:
zdolności aktywnego uczenia się i dzielenia wiedzą,
umiejętność pracy w grupie, ale i w zróżnicowanym zespole,
kreatywność,
krytyczne myślenie, ale i pozytywne myślenie,
umiejętności negocjacyjne,
przyjmowanie i udzielanie konstruktywnej informacji zwrotnej,
umiejętność przyznawania się do błędów,
motywowanie i inspirowanie innych,
wypracowywanie kompromisów. Te wymienione umiejętności są tylko przykładami kompetencji miękkich. Coraz częściej mówi się i pisze o ich połączeniu z koniecznością rozumienia technologii, która nigdy wcześniej
nie przeniknęła do tak wielu dziedzin życia.
2. Postęp technologiczny – wzrost mocy obliczeniowej komputerów, rozwój obszarów Big Data i automatyzacja skutkują zmianami całych przedsiębiorstw. Już dziś przy tak powszechnym dostępie do Internetu i pracy zdalnej mobilność pracownika nie jest żadnym problemem. Oczywiście rozwój technologii wymusza także rozwiązania związane z bezpieczeństwem cyfrowym, a to także kolejne miejsca pracy.
3. Wartości ważne dla pracownika – obecnie praca przestaje być tylko i wyłącznie źródłem dochodu. Coraz częściej chcemy, aby była również źródłem satysfakcji, realizacji ambitnych celów, źródłem energii czy wiedzy.
4. Formy pracy – obok umów o pracę i zlecenie mamy coraz więcej alternatywnych form zatrudnienia, jak np. freelancer czy własna działalność. Uważa się, że w pracy nie będziemy już spędzać 8 czy 10 godzin, a będziemy po prostu wykonywać określone zadania. Będziemy więc wynagradzani za zrealizowane zadanie, a nie czas potrzebny na jego wykonanie... Jak możemy przeczytać w raporcie “Pracownik przyszłości”
przygotowanym przez Infuture Hatalska Foresight Institute 2019 – „praca jest tym, co robisz, a nie określonym miejscem, gdzie spędzisz 8 godzin”.
Oczywiście zmiany zwykle budzą niepokój. Możemy się obawiać, czy wybrany przez nasze dziecko zawód będzie istniał za 10-20 lat. Niestety prawda jest taka, że coraz więcej osób (obecni uczniowie szkół podstawowych też) będzie musiało mierzyć się z faktem, że w swoim życiu nawet kilka razy zmienią nie tylko miejsce pracy, ale i zawód. Stąd kompetencja uczenia się przez całe życie, ale także gotowości do nauki i rozwoju, adaptacja do nowych warunków i elastyczność są dziś tak istotne w rozwoju młodego człowieka.
Zamiast mówić o zawodach przyszłości, warto skupić się na branżach, które będą się mocno rozwijały.
Przyszłościowe branże zawodowe:
informatyka i telekomunikacja
służba i ochrona zdrowia
branża farmaceutyczna.
biotechnologia i mikrobiologia
ekologia i ochrona środowiska
transport, logistyka i spedycja
handel elektroniczny – e-commerce
branża hybrydowa na styku IT i finansów
prawo i teleporady prawne
W związku ze starzejącym się społeczeństwem, które będzie potrzebowało wsparcia medycznego, ale też w związku z coraz szerszą świadomością dbania o własne zdrowie i dobrostan, pracy nie zabraknie dla:
kosmetyczek
dietetyków
trenerów osobistych i personalnych
pielęgniarek
fizjoterapeutów
To co zmienia naszą przyszłość, a co za tym idzie przyszłość rynku pracy, to nowe technologie związane ze sztuczną inteligencją. Sztuczna inteligencja to pewien sposób rozwiązywania złożonych problemów za pomocą tworzenia modeli inteligentnych zachowań. Do niedawna myślano, że sztuczna inteligencja jest w stanie wykonywać tylko proste, rutynowe, powtarzalne zadania. Ale obecnie już wiemy, że tak nie jest. Pojawiają się
szacunki, że do 47% zawodów obecnie istniejących zostanie zmienionych, dzięki sztucznej inteligencji. Najważniejsze będą te zawody, w których człowiek będzie mógł współpracować z maszyną np. w diagnostyce chorób. Obecnie odsetek błędów biopsji przy wykrywaniu raka piersi dla patologa wynosi 3,5%, dla sztucznej inteligencji aż 7,5%, ale przy współpracy człowieka z komputerem już tylko 0,5%.
Nowe zawody na rynku pracy, które łączą kilka obszarów wiedzy Space farmer – (kosmiczny farmer) – zajmuje się uprawą roślin na różnych planetach, stacjach kosmicznych i innych obiektach pozaziemskich. Musi dobrze znać się na uprawianiu roślin, które mogą rosnąć w innych warunkach niż ziemska grawitacja.
Zawód ten łączy takie kierunki jak: ogrodnictwo, biotechnologia, mikrobiologia, chemia, informatyka, gleboznawstwo, ekonomia i organizacja produkcji ogrodniczej.
HR Business Partner – wspólnie z innymi menedżerami uczestniczy w rozwoju firmy. Podpowiada zarządowi pomysły efektywnego zarządzania zespołem pracowników, prowadzenia komunikacji z kontrahentami, zwiększania zysków firmy. Łączy wiedzę z zakresu kierowania ludźmi w organizacji, ekonomii, informatyki, ergonomii pracy, przepisów prawa. BHP, ochrony środowiska.
Antywindykator – pomaga osobom, które mają kłopoty w spłaceniu swoich długów porozumieć się z bankiem, wierzycielami lub firmami windykacyjnymi. Negocjuje w imieniu klienta. Pomaga przeprowadzać restrukturyzację długów. Łączy wiedzę o społeczeństwie, historię, prawo, prawo pracy, ekonomię, finanse, psychologię.
Doradca medyczny – posiada kompletną wiedzę medyczną o lekach produkowanych przez firmę farmaceutyczną. Prezentuje dane medyczne, badania kliniczne, pokazuje skuteczność preparatów i produkowanych leków. Łączy wiedzę z biologii, chemii, matematyki, medycyny, biotechnologii, farmacji.
Specjaliści, którzy próbują przewidzieć przyszłość rynku pracy jednogłośnie podkreślają, że świat pracy będzie doceniał te osoby, które będą potrafiły zmieniać branżę – uczyć się, ale i wykorzystywać nadarzające się okazje. Obecna rzeczywistość zmienia się błyskawicznie, dlatego żaden zawód nie zagwarantuje zatrudnienia od ukończenia uniwersytetu po emeryturę. Przyszłość będzie należała do tych, którzy oprócz opanowania jakiejś konkretnej dziedziny wiedzy, będą posiadali szeroko rozwinięte kompetencje przyszłości oraz nie będą się obawiać nowych technologii.
Źródło: https://portal.librus.pl/artykuly/zawody-przyszlosci-co-moze-robic-moje-dziecko
Szanowni Rodzice, W załączniku poniżej zamieszczamy ważne informacje dotyczące właściwej realizacji Programu dla szkół (Owoce w szkole, Szklanka mleka). Bardzo prosimy o zapoznanie się z nimi. Rodzice uczniów, którzy odbywają zdalne nauczanie i chcą korzystać z w/w programów zobowiązani są złożyć stosowne oświadczenia. Wzór w załączniku. W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny ze szkołą.
Informacja_dotyczaca_prawidlowej_realizacji_Programu_dla_szkol_3.pdf
Szanowni Państwo, jest możliwość ubiegania się o stypendium naukowo-socjalne Fundacji EFC i Fundacji Rodziny Staraków na naukę w wybranych liceach i technikach w Polsce.
Stypendium pokrywa koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia, wycieczek szkolnych oraz biletów komunikacji miejskiej przez cały okres nauki w szkole średniej. Dla stypendystów organizowane są wyjazdy na wakacje, ferie, jak również naukę języków obcych i egzaminy na certyfikaty językowe.
Stypendium kierowane jest do uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a dochód w ich rodzinach nie przekracza 1200 złotych netto na osobę .Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednego z 19 liceów lub techników, z którymi współpracuje Fundacja EFC.
Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://www.efc.edu.pl
Serwis edukacyjny Dyktanda.pl organizuje w tym roku pierwsze Ogólnopolskie Dyktando na Dzień Kobiet. Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udział. Do rozwiązania dyktanda będzie można przystąpić online, 8 marca 2021 r. między 19:00 a 20:00.
Na każdego uczestnika czeka nagroda gwarantowana w postaci kodu rabatowego -20% na całą ofertę Relaksacyjne.pl. Natomiast jeśli chodzi o główne nagrody, to do zdobycia jest sześć kart podarunkowych, o wartości od pięćdziesięciu do pięciuset złotych do wykorzystania w sklepie Relaksacyjne.pl.
Więcej szczegółów oraz link służący do zapisania się na Dyktando na Dzień Kobiet znajdują się na stronie: dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-dzien-kobiet. Zachęcamy do udziału.
Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcą konkursu walentynkowego: "Najpiękniejsza Romantyczna Ballada” został Aleksander Kurowski z kl. VI. Zadanie polegało na samodzielnym wymyśleniu słów i ich nagraniu do wybranej przez siebie ballady, spośród sześciu zamieszczonych na stronie internetowej szkoły. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Zapraszamy do wysłuchania zwycięskiego utworu.
Koordynator konkursu
Wojciech Kitliński
Słowa i nagranie: Aleksander Kurowski
Aranżacja i realizacja nagrania: Wojciech Kitliński
Szanowni Państwo, informujemy, że istnieje możliwość indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym na terenie Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Powiatu Krakowskiego mieszczącej się na ulicy- Fatimska 41a w Krakowie.
Adresatami spotkania są uczniowie kl.VIII. Konsultacje dotyczą podjęcia decyzji edukacyjno-zawodowych i są bezpłatne. Chęć skorzystania z konsultacji należy zgłaszać do Pani Julii Stojek - szkolnego doradcy zawodowego.
Informujemy, że dnia 22 lutego 2021 r. rozpoczynamy rekrutację, więcej szczegółów i dokumenty do pobrania w zakładce "Rekrutacja "-- < TUTAJ >
Zespół Przedszkolny zajął III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek. Zwycięzcom gratulujemy!
Na lekcji muzyki w klasie IV gościem specjalnym był Pan Grzegorz „Greg” Krawczyk – mistrz w zakresie gry na instrumentach perkusyjnych. Grzegorz gra na bębnach od 7 roku życia, współpracował m.in. z zespołem Detox, Patrycją Markowską, Piotrem Krupą, Mateuszem Ziółko oraz muzykami takimi jak m.in.: Paweł Mąciwoda (Scorpions), Steven Logan, Liam MacMhurri. W 2014 roku został nominowany w kategorii edukator w 1 edycji Polskich Nagród Perkusyjnych i ostatecznie zajął 2 miejsce.
Niecodzienna lekcja muzyki sprawiła radość czwartoklasistom, którzy zgłębili tajniki gry na instrumentach perkusyjnych i poznali ich specyfikę.Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Krawczykowi za poświęcony czas i urozmaicenie lekcji muzyki oraz zapraszamy do obejrzenia zamieszczonego materiału <TUTAJ>
Wojciech Kitliński
Celem konkursu jest wybranie krótkiej poezji lub wiersza i nagranie recytacji do muzyki stworzonej specjalnie do danego tekstu. Sylwia Kitlińska będzie służyć pomocą w zakresie dykcji, natomiast Wojciech Kitliński czuwać będzie nad kompozycją muzyki oraz nagraniem materiału. Prace należy przesyłać na adres wojtek.klezmer@gmail.com do dnia 21 marca 2021 r. Jury w składzie: wicedyr. A. Motyka, M. Kucharka-Gurbiel, D. Seweryn, M. Wójcik, S. Kitlińska i W. Kitliński wybiorą najpiękniejsze muzyczne poezje.
Komisja przewiduje nagrodę główną, może również przyznać wyróżnienia. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w konkursie.
Koordynator konkursu:
Wojciech Kitliński
12 lutego 2020 roku dla przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej upłynął po znakiem koloru czerwonego i był przepełniony miłością i przyjaźnią. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki i opowiadały czym jest miłość . Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę i upominek od swoich nauczycieli. Był to dzień miłych wrażeń.
Kolejnym dniem pełnym wrażeń był bal karnawałowy. Karnawał to tradycja wypełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele dni. Dla każdego malucha jest to wyjątkowe wydarzenie, podczas którego mogą choć na chwilę stać się swoimi ulubionymi bohaterami. Niezliczone księżniczki, czarownice, policjanci, wróżki, biedronki, piraci a także inne postacie z kreskówek opanowały na kilka godzin nasze Przedszkole przy
Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej W pięknie przygotowanych, na to wyjątkowe wydarzenie, salach można było znaleźć kolorowe i tematyczne dekoracje. Nie zabrakło również przebranych nauczycielek. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka
zachęcała je do tańca. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się zabawy przy rytmach wesołej muzyki, które były przeplatane konkursami sprawdzającymi ich sprawność fizyczną.
Dzieci miały także okazję poznać tańce z różnych stron świata. Po licznych skocznych wygibasach trzeba było uzupełnić energię pysznym poczęstunkiem. Karnawał był świetną okazją do spędzenia czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom. Ten wyjątkowy dzień zapadnie w pamięci każdemu przedszkolakowi z Widomej.
Julia Stojek
Świetne wieści z konkursu wokalnych organizowanego w ramach Międzyszkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”. Eliminacje tegorocznych konkursów wokalnych miały charakter on-line
Uczennica kl. I –Amelia Wójcik wykonała pastorałkę „Od serca do ucha”. Zdobywając II miejsce w konkursie.
Z kolei zespół wychowania przedszkolnego w składzie: Krzysztof Zadorski, Laura Bień, Zofia Kupiec, Alicja Płatek, Barbara Kaźmierowska oraz Julia Szczepianiak prezentując pastorałkę „Puk, Puk, Puk” otrzymali III miejsce w swojej kategorii wiekowej. Dobra passa nie opuszczała naszych wokalistów przedszkolnych. Miło nam ogłosić, iż znaleźli się oni w gronie laureatów III Iwanowickiego Kolędowania. Zespół zdobył II miejsce.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Wszystkich uczniów naszej szkoły zachęcamy do odkrywania, prezentowania i rozwijania swoich zainteresowań i zdolności- nie tylko muzyczno- wokalnych.
Julia Stojek
Tłusty Czwartek to dzień, w którym jemy pączki, oponki lub faworki. To czas, w którym żegnamy się z karnawałem. Tłusty Czwartek zwany też Comber oznacza „swawolenie w maskach na ulicy”. Tym razem nasi uczniowie z klas I-III „dokazywali” w swoich klasach pod bacznym okiem swoich wychowawców, przy smakołykach przygotowanych przez rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Ten dzień, na pewno przebiegał nieco innym harmonogramem niż zazwyczaj. Z powodu pandemii nie odbył się coroczny bal karnawałowy na udekorowanej w balony i serpentyny sali gimnastycznej pod kierunkiem wodzireja. Tegoroczny Comber przebiegał jako tzw. smakowanie czwartkowych tłustych przysmaków, oglądanie filmu, wybór najciekawszego stroju karnawałowego oraz gier planszowych. Jacy bohaterowie odwiedzili naszą szkołę, możecie Państwo zobaczyć w poniższej galerii.
Dorota Seweryn
Czy można połączyć dwa światy, tzn. przełom XIX/XX wieku i 10 lutego 2021? Mnie się chyba dzisiaj udało. Są postaci, zapisane na kartach historii, którym należy w szkole poświęcić sporo uwagi. Wykorzystując tradycyjne i nowoczesne technologie, stworzyłam przestrzeń dla uczniów mojej klasy do poznania niezwykłej kobiety naukowca - Marii Skłodowskiej-Curie.
Od pierwszych minut lekcji przeżywaliśmy niesamowite losy noblistki. Materiał filmowy ukazujący ważne momenty z życia rodaczki, oryginalne nagrania z przemową bohaterki pozostawiły mocne ślady w pamięci, co obserwowałam podczas trafnych odpowiedzi na pytania stworzone w aplikacjach multimedialnych. Z dbałością o szczegóły stworzyłam również w klasie laboratorium chemiczne. Wykorzystując oryginalne przedmioty z początków poprzedniego stulecia, przeprowadziłam z pomocą uczniów doświadczenie pt. „Bulgoczący wulkan”. Dwa kolejne eksperymenty badające właściwości dwutlenku węgla, obejrzeliśmy na edukacyjnych stronach internetowych.
Im dłużej poznawaliśmy wyjątkowe życie Marii Skłodowskiej-Curie rodziło się coraz więcej pytań i coraz więcej podziwu dla badaczki. Skromna, oszczędna, nie odpuszczająca mimo ogromnych przeciwności losu, nie myśląca o sławie i splendorze, matka dwóch córek… patriotka - to postawy, na podstawie których można budować kręgosłup młodego człowieka.
Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.
Maria Skłodowska-Curie
Pozdrawiam wszystkich Państwa, którzy poświęcili czas na przeczytanie tego materiału. Dorosłego czytelnika zachęcam do przeczytania biografii napisanej przez córkę Ewę oraz filmu polskiej produkcji o przewidywalnym tytule.
Beata Gaździcka
W styczniu i lutym br. zakończyły się świąteczne konkursy: „Rodzinne Kolędowanie” i „Choinkowa Bitwa”
„Choinkowa Bitwa”:
W konkursie wzięli udział uczniowie klas od I – VIII. Celem konkursu było przesłanie zdjęcia swojej choinki w świątecznej aurze. Spośród 19 zgłoszonych do konkursu zdjęć , jury musiał wybrać jedno zdjęcie choinki „żywej” i jedno „sztucznej”. Komisja konkursowa stanęła przed dużym wyzwaniem.
Po długich naradach i przemyśleniach udało się wytypować zwycięzców. Pod uwagę wzięto m.in. niecodzienną scenografię oraz oryginalne ujęcie tradycyjnej choinki. Laureatami pierwszych miejsc zostali: w kategorii „żywa” – Urszula Papierz z kl. III oraz w kategorii „sztuczna” - Kajetan Gaździcki z kl. V. Ponadto wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają dyplomy i nagrody pocieszenia.
„Rodzinne Kolędowanie”:
W konkursie wzięło udział ośmioro uczniów naszej Szkoły. Celem konkursu była integracja rodzin, głównie rodziców z dziećmi i podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd. Jury nie potrafiło podjąć jednoznacznej decyzji, co do zwycięskiego wykonania, ponieważ wszystkie nadesłane nagrania były jedyne w swoim rodzaju: pięknie zaprezentowane i przepełnione magią świąt. W związku z powyższym doceniając wkład pracy i zaangażowanie uczestników, Jury postanowiło, że wszystkim należą się słowa uznania i jako zwycięscy zostaną nagrodzeni:
Amelia Wójcik z kl. I, Alexander Krawczyk z kl. IV, Adam Laskiewicz z kl. IV, Magdalena Klupa z kl. IV, Wiktor Żuradzki z kl. V, Aleksander Kurowski z kl. VI, Amelia Ryż z kl. VI oraz Oliwia Laskiewicz z kl. VII.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w świątecznych konkursach i gratulujemy.
Koordynator konkursów: Wojciech Kitliński
Antarktyda to kraina, która zachwyca swoją niezwykłością. Jak wiadomo, to co jest mało znane wzbudza w nas zainteresowanie. Tak też było z naszymi drugoklasistami, którzy poznali uroki krainy Bieguna Północnego, jej właściwości pogodowe, występujące zwierzęta i ciekawostki z nią związane.
Posumowaniem wiadomości była rozmowa na podstawie przeczytanej przez uczniów książki napisanej przez podróżników: Alinę i Czesława Centkiewiczów. Akcja opowiadania rozgrywa się na Antarktydzie, gdzie przebywają polarnicy ze stacji im. Dobrowolskiego. Naukowcy zamierzają oznakować grupę pingwinów Adeli i w ten sposób dowiedzieć się, jaką trasę zwierzęta przebędą w trakcie zimy polarnej. Na zakończenie uczniowie wykonali makiety związane z treścią książki.
Automatyk, dekarz, monter nawierzchni kolejowej, technik budowy dróg, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa – to wybrane zawody szkolnictwa branżowego, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników na krajowym rynku pracy. Już po raz trzeci Minister Edukacji i Nauki ogłosił w formie obwieszczenia prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy.
Każdego roku, do 1 lutego, MEiN ogłasza prognozę w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Oprócz zapotrzebowania na krajowym rynku pracy, obwieszczenie zawiera również wykaz potrzebnych zawodów w poszczególnych województwach.
Celem prognozy jest wskazanie w jakim kierunku powinna kształtować się oferta szkolnictwa branżowego w odniesieniu do potrzeb krajowego i wojewódzkiego rynku pracy.
Prognoza jest podzielona na części krajową i wojewódzką. Określa ona ułożone alfabetycznie zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach.
Prognoza na krajowym rynku pracy
Zawody o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa to: automatyk, dekarz, elektromechanik, elektronik, elektryk, kierowca mechanik, mechanik-monter maszyn i urządzeń, mechatronik, monter nawierzchni kolejowej, murarz-tynkarz, operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik automatyk, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik budowy dróg, technik dekarstwa, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik elektronik, technik elektryk, technik energetyk, technik mechanik, technik mechatronik, technik programista, technik robotyk, technik spawalnictwa, technik transportu kolejowego.
W 2021 r. na liście krajowej pojawiły się po raz pierwszy 4 zawody:
Wykaz zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane istotne zapotrzebowanie na pracowników w województwie małopolskim:
1 Automatyk
2 Betoniarz-zbrojarz
3 Blacharz
4 Cieśla
5 Cukiernik
6 Dekarz
7 Elektromechanik
8 Elektromechanik pojazdów samochodowych
9 Elektronik
10 Elektryk
11 Kierowca mechanik
12 Krawiec
13 Kucharz
14 Lakiernik samochodowy
15 Magazynier-logistyk
16 Mechanik motocyklowy
17 Mechanik pojazdów kolejowych
18 Mechanik pojazdów samochodowych
19 Mechanik-monter maszyn i urządzeń
20 Mechatronik
21 Monter izolacji budowlanych
22 Monter izolacji przemysłowych
23 Monter konstrukcji budowlanych
24 Monter nawierzchni kolejowej
25 Monter sieci i instalacji sanitarnych
26 Monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych
27 Monter stolarki budowlanej
28 Monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
29 Murarz-tynkarz
30 Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych
31 Operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych
32 Operator obrabiarek skrawających
33 Operator urządzeń przemysłu chemicznego
34 Opiekun medyczny
35 Opiekun osoby starszej
36 Opiekunka dziecięca
37 Ortoptystka
38 Piekarz
39 Pracownik obsługi hotelowej
40 Stolarz
41 Ślusarz
42 Technik analityk
43 Technik automatyk
44 Technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
45 Technik awionik
46 Technik budownictwa
47 Technik budownictwa kolejowego
48 Technik budowy dróg
49 Technik dekarstwa
50 Technik eksploatacji portów i terminali
51 Technik elektroenergetyk transportu szynowego
52 Technik elektronik
53 Technik elektroradiolog
54 Technik elektryk
55 Technik energetyk
56 Technik farmaceutyczny
57 Technik fotografii i multimediów
58 Technik handlowiec
59 Technik hotelarstwa
60 Technik informatyk
61 Technik inżynierii sanitarnej
62 Technik logistyk
63 Technik lotniskowych służb operacyjnych
64 Technik mechanik
65 Technik mechanik lotniczy
66 Technik mechatronik
67 Technik organizacji turystyki
68 Technik ortopeda
69 Technik pojazdów kolejowych
70 Technik pojazdów samochodowych
71 Technik programista
72 Technik przemysłu mody
73 Technik realizacji nagrań
74 Technik renowacji elementów architektury
76 Technik robót wykończeniowych w budownictwie
77 Technik spawalnictwa
78 Technik spedytor
79 Technik sterylizacji medycznej
80 Technik stylista
81 Technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
82 Technik technologii chemicznej
83 Technik teleinformatyk
84 Technik telekomunikacji
85 Technik transportu kolejowego
86 Technik turystyki na obszarach wiejskich
87 Technik tyfloinformatyk
88 Technik usług pocztowych i finansowych
89 Technik włókiennik
90 Technik żywienia i usług gastronomicznych
Wykaz zawodów szkolnictwa branżowego, dla których jest prognozowane umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników w województwie małopolskim:
1 Asystent osoby niepełnosprawnej
2 Asystentka stomatologiczna
3 Blacharz samochodowy
4 Drukarz offsetowy
5 Florysta
6 Fotograf
7 Fryzjer
8 Higienistka stomatologiczna
9 Jeździec
10 Kaletnik
11 Kamieniarz
12 Kelner
13 Kominiarz
14 Koszykarz-plecionkarz
15 Kowal
16 Mechanik precyzyjny
17 Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
18 Obuwnik
19 Ogrodnik
20 Operator maszyn w przemyśle włókienniczym
21 Operator procesów introligatorskich
22 Operator urządzeń przemysłu szklarskiego
23 Opiekun w domu pomocy społecznej
24 Opiekunka środowiskowa
25 Podolog
26 Pracownik pomocniczy fryzjera
27 Pracownik pomocniczy gastronomii
28 Pracownik pomocniczy krawca
29 Pracownik pomocniczy mechanika
30 Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej
31 Pracownik pomocniczy stolarza
32 Protetyk słuchu
33 Przetwórca mięsa
34 Pszczelarz
35 Rękodzielnik wyrobów włókienniczych
36 Rolnik
37 Sprzedawca
38 Tapicer
39 Technik administracji
40 Technik agrobiznesu
41 Technik architektury krajobrazu
42 Technik archiwista
43 Technik bezpieczeństwa i higieny pracy
44 Technik chłodnictwa i klimatyzacji
45 Technik dentystyczny
46 Technik ekonomista
47 Technik geodeta
48 Technik geolog
49 Technik górnictwa podziemnego
50 Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
51 Technik hodowca koni
52 Technik inżynierii środowiska i melioracji
53 Technik leśnik
54 Technik masażysta
55 Technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
56 Technik obuwnik
57 Technik ochrony fizycznej osób i mienia
58 Technik ochrony środowiska
59 Technik ogrodnik
60 Technik optyk
61 Technik pożarnictwa
62 Technik prac biurowych
63 Technik rachunkowości
64 Technik reklamy
65 Technik rolnik
66 Technik technologii drewna
67 Technik technologii żywności
68 Technik transportu drogowego
69 Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
70 Technik usług fryzjerskich
71 Technik usług kelnerskich
72 Technik usług kosmetycznych
73 Technik weterynarii
74 Technik wiertnik
75 Terapeuta zajęciowy
76 Zdobnik ceramiki
77 Złotnik-jubiler
Źródło: http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20210000122/O/M20210122.pdf
Klasa II zakończyła pierwszy etap programu „Zdrowo jem, więcej wiem". Organizatorem projektu jest Bank Ochrony Środowiska, a patronat nad konkursem objęła pani Agata Kornhauser - Duda. Głównym celem projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych, wdrażanych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów nie tylko tych, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale również tych, które nam szkodzą. Istotnym elementem jest uświadomienie dzieciom związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej.
Zajęcia w klasie II były przeprowadzone na podstawie wyznaczonych scenariuszy. Uczniowie poznali wartości odżywcze warzyw i owoców. Poruszony został również aspekt dot. nadmiernej ilości cukru w organizmie człowieka i jego negatywnych skutków. Temat warzyw i owoców jest uczniom dobrze znany. Wszyscy wiedzą, jakie korzyści niesie włączanie tych produktów do dziennego jadłospisu. Natomiast rozmowa dot. słodyczy
wzbudziła duże zainteresowanie. Mimo, iż przedstawione były te złe składniki, które
znajdują się w słodyczach, to nie zniechęciło uczniów do ich spożywania. Niektórzy nawet twierdzili, że
ten temat wzmógł w nich apetyt. Jeden z uczniów Filip T. przygotował pogadankę na temat składników, które znajdują się w słodkich batonach.
Podsumowaniem przeprowadzonych zajęć było zespołowe wykonanie plakatów. Jedna grupa tworzyła plakat na temat wartości odżywczych warzyw i owoców, druga umieszczała w swojej pracy produkty, które mogą zastąpić słodkośći; np. suszone owoce.
Plakaty, które zdobyły najwięcej głosów wśród uczniów zostały wyróżnione pierwszym miejscem. Miejsce I dla Lidii. P i Patryka. M. Dzieła można zobaczyć na korytarzu szkolnym. Na zakończenie projektu wyświetlona została prezentacja przygotowana przez naszych uczniów: Filipa T. i Filipa. P, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością. Na slajdach mamy wyróżnione owoce, w których znajdziemy pełną gamę witamin. Prezentacja w całości wykonana została przez chłopców, przy niewielkiej pomocy rodziców.
Wszystkim naszym uczestnikom, za szczególne zaangażowanie, należą się gromkie brawa!
Powered by aSc EduPage