• Spotkanie z Policjantem
          • Spotkanie z Policjantem

          • Przedszkolaki z Punktu przedszkolnego „Biedroneczki oraz Oddziału Przedszkolnego A i B przy Szkole Podstawowej w Widomej dnia 16 maja 2022 gościły u siebie Policjanta, z Komisariatu Policji w Skale. Pan policjant przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa oraz przybliżył dzieciom specyfikę swojej pracy.
            Rozmawialiśmy na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę, utrwaliliśmy znajomość niektórych znaków drogowych. Celem spotkania było również zapoznanie przedszkolaków z niebezpieczeństwami grożącymi im w trakcie drogi do przedszkola, uświadomienie dzieciom jak prawidłowo należy korzystać z drogi oraz jak zachować się, gdy spotkają na swojej drodze obcą osobę. Dzieci zobaczyły prawdziwy sprzęt potrzebny policjantom podczas służby: policyjne kajdanki, które zaprezentował pan policjant, pałkę, odznakę, a także kamizelkę kuloodporną. Policjant zwrócił uwagę dzieci na kolor umundurowania oraz przybliżył im na czym polega praca Policjanta. Największą jednak atrakcją był samochód policyjny, który zaparkował na terenie naszej szkoły. Dzieci miały okazję wsiąść i obejrzeć radiowóz. Najwięcej radości wzbudzało włączanie sygnałów alarmowych. To był dzień, który na długo pozostanie w pamięci dzieci. Na zakończenie spotkania przedszkolaki podziękowały Policjantowi, za wizytę wręczając upominek – obrazek z radiowozem.
            W nagrodę za aktywne uczestnictwo w zajęciach przedszkolaki również zostały obdarowane prze naszego gościa, były to kolorowanki oraz opaski odblaskowe. Nauczyciele wychowania przedszkolnego oraz dzieci jeszcze raz składają serdeczne podziękowania Policjantowi za poświęcony czas i ciekawe zajęcia. DZIĘKUJEMY!!!

          • Za co kochasz swoją mamę i swojego tatę? - wypowiedzi przedszkolaków.

          • "Kochana Mamo! Kochany Tato! Dziś podziękować pragniemy za to, Że nam dajecie tyle miłości. Chcemy wam sprawiać same radości. Bo przecież wiemy i wy też wiecie, że Was kochamy najbardziej na świecie!"

            Dużo zdrowia i uśmiechu,

            życzą przedszkolaki wraz z wychowawczyniami.

        • „Jesteś mamo skarbem mym”
          • „Jesteś mamo skarbem mym”

          • "Jesteś mamo skarbem mym, Kocham Ciebie z całych sił. Jesteś wszystkim tym co mam Wszystko Tobie jednej dam."

            Tymi słowami uczniowie klasy II wraz z wychowawcą składają wszystkim mamom, płynące z głębi serca życzenia. Niech każdy dzień przynosi Wam radość, miłość i szacunek.

        • Dla wszystkich Mam!
          • Dla wszystkich Mam!

          •  

            "Moja kochana mamusiu to dla Ciebie ten wierszyk,

            Dla Ciebie słońce i chmury, dla Ciebie tęcza i wietrzyk.

            Wiosną i latem- kwiaty, jesienią- liście jesienne.

            Bądź szczęśliwa mamusiu dziś, jutro, codziennie."

             

            Wszystkiego co najpiękniejsze!

            Życzą dzieci z Oddziału Przedszkolnego "B" wraz z wychowawczyniami.

        • Ważny komunikat w sprawie rekrutacji
          • Ważny komunikat w sprawie rekrutacji

          • Szanowni Państwo, 

            informujemy, że listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego B przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej w postępowaniu uzupełniającym zostały umieszczone w szkole w wejściu głównym.

            Przewodnicy Komisji Rekrutacyjnej

            Dorota Seweryn

        • Wycieczka Oddziału Przedszkolnego „B” do Coniraya – Zagrody alpak
          • Wycieczka Oddziału Przedszkolnego „B” do Coniraya – Zagrody alpak

          • W dniu 20 maja 2022 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego „B” udały się na wycieczkę do bardzo ciekawego i miłego miejsca jakim jest Coniraya – zagroda alpak znajdująca się w Gminie Michałowice. Zerówkowicze tego dnia miały okazję zobaczyć cudowne zwierzęta, a także zapoznać się z hodowlą koni, wielbłądów, alpak i lam. Wspólnie poznaliśmy wiele ciekawostek np. jak odróżnić lamę od alpaki, skąd oraz w jakim celu przybyły do nas owe zwierzęta. Alpaki pochodzą z krajów Ameryki Południowej: Peru, Chile i Boliwii. To właśnie tam, przed ok. 6 000 latami, udomowiono je po raz pierwszy. Niestety, w swej ojczyźnie zostały w dramatyczny sposób zdziesiątkowane przez hiszpańskich zdobywców i zastąpione przez owce. Obecnie trwają tam prace nad ponowną stabilizacją alpaczej populacji. Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i są spokrewnione z lamami, guanako, wikuniami, a także z dobrze nam znanymi wielbłądami. Alpaki dostarczają nam nie tylko wełny, która jest bardzo zdrowa i miła w dotyku, a także ludzie często korzystają z zajęć terapeutycznych w towarzystwie tych miłych zwierząt. Dzieci bardzo chętnie podjęły się karmienia alpak, na ich twarzach zauważyć można było ogromne uśmiechy. Na zakończenie wspólnie odwiedziliśmy zagrodę z wielbłądami. Zapraszamy do fotorelacji.


            Magdalena Dyląg – Dziedzic
            Wiktoria Kabalak

        • Leśna szkoła z klimatem
          • Leśna szkoła z klimatem

          • Ciepłe i pogodne dni sprawiają, że mamy ochotę na leśne spacery. Las w tych okresach jest wyjątkowo piękny. Wiosną obserwować można budzące się wokół życie, podziwiać soczystą zieleń roślin i piękny śpiew ptaków. Lasy  są „fabryką tlenu”, chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Uczniowie klas IV,V,VI 18 maja 2022 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Nadleśnictwa Miechów. Leśnicy opowiedzieli nam o swojej pracy, jak jest ważna i potrzebna. Poznaliśmy ciekawostki dotyczące życia leśnych zwierząt oraz zasady zachowania w przypadku spotkania rannego dzikiego zwierzęcia. Uczniowie odbyli zajęcia edukacyjne w Izbie leśnej. Nie zabrakło również gier terenowych. Na podsumowanie spotkania odbyło się integracyjne ognisko w punkcie edukacyjnym w Goszczy . Uczniom towarzyszył dobry humor i świetna zabawa. Zapraszamy do oglądania fotorelacji. Dziękujemy Nadleśnictwu Miechów za zorganizowanie warsztatów oraz ogniska.

            Ewelina Solecka

        • Wiedza, przeżycie, refleksja
          • Wiedza, przeżycie, refleksja

          • - Jesteście tu po raz pierwszy. I wielu z Was zapewne ostatni. Rozmawiajcie ze mną, pytajcie, bądźcie aktywni. Wtedy dowiecie się o tym miejscu i jego historii najwięcej i równie dużo zapamiętacie – tak przywitał naszych ósmoklasistów pan Krzysztof, przewodnik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. I rzeczywiście nasi uczniowie skorzystali z niepowtarzalnej okazji. Wiedza naszego przewodnika i równie duże doświadczenie przeniosły nas w czasie do miejsca, które obecnie jest największym cmentarzem świata. Od momentu, gdy przekroczyliśmy bramę obozu Auschwitz z repliką szyldu „Arbeit macht frei”, poznawaliśmy świat, w którym „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Słowa Zofii Nałkowskiej w pełni oddają grozę i okrucieństwo obozowej rzeczywistości. Poniżenie, odarcie z człowieczeństwa, brutalność, głód, przemoc i śmierć towarzyszyła setkom tysięcy ludzi. Uczniowie zobaczyli miejsca i poznali fakty, które momentami przerastają ludzką wyobraźnię. „Nazistowska fabryka śmierci” musiała być wydajna i ekonomiczna, udoskonalano ją przez lata, skrupulatnie obliczano zyski i straty, unikano niepotrzebnego rozgłosu i ukrywano niewygodne fakty. Obóz Auschwitz to paradoksalnie miejsce największego ludzkiego okrucieństwa i najmocniejszej opieki Boga.
            - Jedni mówili, dlaczego Bóg na to pozwala? A inni, że dał ludziom wolną wolę i trzymał mocno za rękę każdego skazanego na śmierć – mówił przewodnik wyjaśniając zasady zabijania cyklonem B.
            W Auschwitz żyli w bliskości kaci i święci. Uczniowie zobaczyli tablicę upamiętniającą postać świętego Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za bliźniego swego i umarł śmiercią głodową. Ponadto byli przy ścianie śmierci, w baraku mieszkalnym i sanitarnym dla mężczyzn. Poczuli wszystkimi zmysłami klimat obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nawet jeśli tu już nigdy nie powrócą, otrzymali duchową pieczęć z przykazaniem „nie zabijaj”.

        • ORGANIZACJA DNIA DZIECKA W WYCHOWANIU PRZEDSZKOLNYM
          • ORGANIZACJA DNIA DZIECKA W WYCHOWANIU PRZEDSZKOLNYM

            • - przedszkolaki pod opieką rodziców mogą uczestniczyć we Mszy św. o godz. 8.00

            Punkt Przedszkolny:

            • godz. 9.30 – 10.00 poczęstunek
            • godz. 10.00 – 11.00 dmuchańce
            • godz. 11.00 – 12.00 gry i zabawy sportowe (lemoniada, bańki mydlane)

            Oddział Przedszkolny A:

            • godz. 9.30 – 10.30 gry i zabawy sportowe (lemoniada, bańki mydlane)
            • godz. 10.30 – 11.00 poczęstunek
            • godz. 11.00 – 12.00 dmuchańce

            Oddział Przedszkolny B:

            • godz. 9.00 – 10.00 dmuchańce
            • godz. 10.00 – 10.30 poczęstunek
            • godz. 10.30 – 11.30 gry i zabawy sportowe (lemoniada, bańki mydlane)

            Z inicjatywy Rady Rodziców przedszkolaki będą mogły korzystać z „dmuchańców”, za zgodą rodziców
            (formularz w załączeniu). Ponadto Rada Rodziców ufunduje drobne upominki dla wszystkich dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkoły, a także słodkie przekąski. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia wozu strażackiego z OSP Zalesie.

            Autobus szkolny przyjeżdża do szkoły o godz. 7.30 (bez zmian), a odjeżdża o godz. 14.30. Rodzice proszeni są o uzupełnienie formularza zgody i przesłanie przez Librus do wychowawców.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców oraz OSP Zalesie za pomoc i zaangażowanie w organizacji Dnia Dziecka.
             

            Dyrektor szkoły
            Bożena Lisowska

        • Harmonogram Dnia Dziecka! (dotyczy uczniów klas I-VIII)
          • Harmonogram Dnia Dziecka! (dotyczy uczniów klas I-VIII)

          • Szanowni Państwo, poniżej przedstawiamy informacje w zakresie organizacji Dnia Dziecka w naszej szkole

            (dotyczy uczniów klas I-VIII):

            • godz. 8.00 – Msza św. w kościele parafialnym,
            • godz. 9.00- 12.30 – turniej klas „Ananasy z naszej klasy”:

            - turniej będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: I-III i IV-VII,

            - zaplanowałyśmy 7 konkurencji z różnych dziedzin:
            1. konkurencje polonistyczna;
            2. konkurencja sportowa;
            3. konkurencja historyczna - biografia księdza;
            4. konkurencja przyrodnicza;
            5. konkurencja recytatorska (uczniowie teksty wierszy otrzymują dzień wcześniej);
            6. konkurencja – znajomość złotych myśli księdza;

            Opiekunowie klas podczas turnieju:
            kl. I – p. Marzena Gumula
            kl. II – p. Dorota Seweryn
            kl. III – p. Magdalena Wójcik
            kl. IV – p. Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko
            kl. V – p. Ewelina Solecka
            kl. VI – p. Blanka Kulczycka
            kl. VII – p. Elwira Żuradzka
            kl. VIII – p. Marta Kucharska-Gurbiel.
            - stoisko z literaturą związaną z postacią patrona – p. Elwira Żuradzka

             

            • godz. 10.00 – 10.20 przerwa śniadaniowa w salach, uczniowie przynoszą w tym dniu plecak z jedzeniem i piciem.
            • godz. 11.55 – 12.15 przerwa obiadowa

            Z inicjatywy Rady Rodziców uczniowie klas I-III będą mogli korzystać z „dmuchańców”, za zgodą rodziców
            (formularz w załączeniu) według następującego harmonogramu:
            godz. 12.45 – 13.10 klasa I (opiekę sprawuje wychowawca i czterech rodziców z klasy);
            godz. 13.10 – 13.45 klasa II (opiekę sprawuje wychowawca i czterech rodziców z klasy);
            godz. 13.45 – 14.15 klasa III (opiekę sprawuje wychowawca i czterech rodziców z klasy).

            Autobus szkolny przyjeżdża do szkoły o godz. 7.30 (bez zmian), a odjeżdża o godz. 14.30. Rodzice proszeni są o uzupełnienie formularza zgody i przesłanie przez Librus do wychowawców. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców oraz OSP Zalesie za pomoc i zaangażowanie w organizacji Dnia Dziecka.


            Dyrektor szkoły
            Bożena Lisowska

        • SKC zaprasza na kiermasz słodkości
          • SKC zaprasza na kiermasz słodkości

          • Szkolne Koło Caritas serdecznie zaprasza na kiermasz, który odbiędzie się w jadalni i za niewielką cenę będzie można sobie kupić łakocie. Wszystkie fundusze zostaną przeznaczone na Hospicjum w Miechowie!

             

        • Ważny komunikat w sprawie rekrutacji
          • Ważny komunikat w sprawie rekrutacji

          •  

            Szanowni Państwo, informujemy, że listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego B w postępowaniu uzupełniającym zostały umieszczone w szkole w wejściu głównym. Rodzice dzieci  zakwalifikowanych potwierdzają wolę zapisu dziecka w terminie od 19 maja do 25 maja 2022 r. Poniżej znajduje się druk do wypełnienia.

            Potwierdzenie_woli_do_przedszkola_2022(2).rtf​​​​​​​


            Przewodnicy Komisji Rekrutacyjnej,

            Dorota Seweryn


        • MATEMATYKA MOŻE BYĆ ŁATWA I PRZYJEMNA
          • MATEMATYKA MOŻE BYĆ ŁATWA I PRZYJEMNA

          • Plastikowe zakrętki, chrupki kukurydziane, kolorowe karteczki, patyczki, kostki do gry, łapki na muchy oraz karty, to pomoce, dzięki którym uczniowie klasy II poznawali matematyczny świat. W jaki sposób?
            - chrupki i makaron wykorzystano do tworzenia figur przestrzennych;
            - kostki do gry posłużyły do utrwalania tabliczki mnożenia w zakresie 6 oraz dopełniania do 50;
            - łapki na muchy oraz karty służyły dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 100;
            - kolorowe patyczki użyto do układania figur płaskich. Dzień gier planszowych miał na celu opracowanie strategii i pokazanie w jaki sposób można stworzyć autorską grę planszową. Tego typu ćwiczenia, oprócz fantastycznej zabawy, wprowadzają dzieci w świat matematyki, której tajniki stają się dla młodego człowieka łatwiejsze i bardziej oczywiste. A jak nasi uczniowie spędzali ten czas? Najlepszą odpowiedzią jest poniższa dokumentacja fotograficzna.
            Dorota Seweryn

        • Za nami owocowo - warzywny tydzień
          • Za nami owocowo - warzywny tydzień

          • "Biedroneczki" wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, w ubiegłym tygodniu dzieci dowiedziały się jak wybierać zdrowe produkty tworząc piramidę żywienia, a także zrobiły sok ze świeżych owoców.

            Przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia pełnowartościowych soków - wyciskarką wolnoobrotową, dowiedziały się jak przygotować owoce i utrwaliły zasady bezpieczeństwa. Następnie, po kolei samodzielnie wrzucały owoce do wyciskarki. Po skończonej pracy dzieci delektowały się smakiem orzeźwiającego soku. Było pysznie i zdrowo! 

             

            Klaudia Hipowska

            Monika Nawalany-Bałut

             

        • DZIEŃ ZIEMI - PP BIEDRONECZKI
          • DZIEŃ ZIEMI - PP BIEDRONECZKI

          • Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, które obchodzimy 22 kwietnia. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu, a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa, dlatego warto zainteresować ich świętowaniem Dnia Ziemi.

            Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji, w przedostatnim tygodniu kwietnia zorganizowałyśmy dla naszych przedszkolaków wiele zabaw i zadań z ekologią w tle, m.in.


            ✅ sadziliśmy rośliny oraz drzewko,
            ✅ segregowaliśmy śmieci,
            ✅ poznaliśmy słowo - recykling
            ✅ rozwiązywaliśmy zadania mające na celu promowanie postaw proekologicznych,
            ✅ rozmawialiśmy o tym, jak możemy dbać o naszą planetę.

            Wszystkie przedszkolaki super wykonały zadania i otrzymały w pełni zasłużoną odznakę strażnika przyrody!

            Klaudia Hipowska
            Monika Nawalany-Bałut

        • „ Trochę inna lekcja” – spotkanie z rodzicem wykonującym ciekawy zawód.
          • „ Trochę inna lekcja” – spotkanie z rodzicem wykonującym ciekawy zawód.

          • W ramach poznawania ciekawych zawodów zaprosiliśmy do klasy trzeciej jednego z rodziców naszych uczniów pana Jakuba Mielczarka, który opowiedział o swojej pracy.Tata Patryka jest programistą  czyli osobą, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania. Pan Jakub poprowadził lekcję informatyczną zapoznając uczniów z podstawami programowania strony i opowiedział na czym polega jego praca. Trzecioklasiści zadawali mnóstwo pytań związanych. Wszyscy chcieli wiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby móc wykonywać zawód programisty. Pan Mielczarek cierpliwie odpowiadał na zadawanie pytania.
            Dziękujemy za ciekawą lekcję i udzielenie odpowiedzi na wszystkie nasze pytania.

            Wychowawczyni klasy III wraz z uczniami