Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi rekrutacji.
Turniej na medal
17 lutego w naszej szkole odbył się Turniej Tenisa Stołowego. Wzięło w nim udział 28 zawodników z siedmiu szkół podstawowych gminy Iwanowice. Turniej powstał z inicjatywy Młodzieżowej Rady Gminy Iwanowice. I
choć był wspierany przez dorosłych, młodzież wspaniale poradziła sobie z organizacją i przeprowadzeniem tak
dużej gminnej imprezy.
A wszystko zaczęło się we wrześniu 2022 roku. Wtedy pojawiła się inicjatywa powołania Młodzieżowej Rady Gminy Iwanowice. Ostatecznie w jej skład weszło 14 młodych radnych, po dwoje uczniów z każdej szkoły: w Celinach, Damicach, Iwanowicach, Naramie, Poskwitowie, Sieciechowicach i Widomej. Reprezentantami naszej
szkoły zostali Maria Twardowska i Wiktor Żuradzki. Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Gminy odbyła się w grudniu 2022 r. Wtedy, przy smacznym posiłku w czasie sesyjnej przerwy, pojawił się pomysł zorganizowania
turnieju tenisa stołowego.
- Kierowały mną wspomnienia. Pamiętam, że w naszej szkole był kiedyś taki turniej. Braliśmy w nim udział i bardzo się nam to podobało. Chciałem do niego powrócić. Powiedziałem to na głos, a pomysł przypadł wszystkim do gustu – mówi młody radny, siódmoklasista Wiktor Żuradzki. Tak się złożyło, że przy tym samym stole, oprócz młodych radnych, siedzieli dorośli, w tym wójt Robert Lisowski, przewodniczący Rady Edward Stopiński, wiceprzewodnicząca Rady Elżbieta Morek i dyrektorzy szkół Tadeusz Basiak i Anna Krawczyk. Przyklasnęli pomysłowi, a ten zaczął żyć własnym życiem. Postanowiono, by zorganizować go w szkole w Widomej.
- Szybko ustaliliśmy termin. Opracowaliśmy regulamin. Skierowaliśmy ofertę do naszych kolegów z innych szkół.
Pani Joanna Pobędza pomagała nam w logistyce. Wysyłała regulaminy i przyjmowała zgłoszenia. Ucieszyło nas
bardzo to, że wszystkie szkoły wzięły udział w zawodach – wyjaśnia Maria Twardowska z siódmej klasy, sekretarz Młodzieżowej Rady Gminy. 17 lutego Szkoła Podstawowa w Widomej była stolicą gminnego ping-ponga. 28 zawodników rywalizowało w dwóch kategoriach – klasy IV-VI i VII-VIII – o tytuł mistrza. Grano systemem każdy z każdym, a najlepsi rozegrali pojedynki półfinałowe i finałowe. Naszą szkołę reprezentowali Szymon Bałut, Szymon Kołacz, Arkadiusz Fundament i Aleksander Kurowski. Ostatecznie najwyższe pozycje zdobyli:
- w kategorii IV-VI:
I miejsce – Patryk Kurbiel – SP w Poskwitowie
II miejsce – Wojciech Róg – SP w Naramie
III miejsce – Szymon Kołacz – SP w Widomej
- w kategorii klas VII-VIII:
I miejsce – Franciszek Chmiel – SP w Poskwitowie
II miejsce – Kamil Faracik – SP w Sieciechowicach
III miejsce – Maciej Domański – SP w Naramie.
- Turniej tenisa stołowego był nie tylko wspaniałą okazją do rywalizacji sportowej, ale pozwolił uczniom na
spędzenie czasu w miłej atmosferze. Cieszymy się, że Młodzieżowa Rada organizuje takie wydarzenia, ponieważ są one doskonałą okazją do integracji młodzieży i popularyzacji sportu. Jestem dumny z naszych sportowców.
Jeden był z mojej klasy. Bardzo mu kibicowałem. Żałuję, że nie wygraliśmy całego turnieju. To był wyjątkowy
dzień. Było pełno wrażeń i emocji – komentują siódmoklasiści. Wyjątkowa była także organizacja tego wydarzenia. Wszyscy dorośli byli pod wrażeniem umiejętności młodych ludzi. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługuje Marysia Twardowska.
- Pracowała bez zarzutu. To ona odpowiadała za tworzenie i przepływ dokumentacji oraz organizację turnieju w naszej szkole. Jestem pod ogromnym wrażeniem sumienności, staranności i kompetencji Marysi. Zanim
zdążyłam pomyśleć o kolejnym dokumencie, już miałam go na biurku. Marysia wspaniale wywiązała się ze swojego zadania. Dorośli mogą brać z niej przykład – mówi Bożena Lisowska dyrektor Szkoły Podstawowej w
Widomej. Turniej Tenisa Stołowego organizowany przez Młodzieżową Radę Gminy Iwanowice przeszedł do historii. Jak zapewniają młodzi radni, nie będzie to jedyna taka inicjatywa, w kolejce czekają następne. Trzymamy ich za słowo.
Tekst i zdjęcia: redakcja gazetki „Nie mam pomysłu”2
Podstawy robotyki na zajęciach świetlicowych
Dzięki programowi laboratoria przyszłości nasza szkoła została wyposażona w roboty Doc . Klasa 1 na zajęciach świetlicowych miała okazje poznać podstawowe funkcje wyżej wymienionej pomocy edukacyjnej i podstaw robotyki. SUPER DOC Mówiący Robot Edukacyjny przybliża dzieci do podstaw programowania. Rozwija nie tylko fantazję, kreatywność oraz logiczne myślenie, ale uczy dzieci również opowiadania historii. Zajęcia świetlicowe nie muszą być nudne, naszą misje z robotem będziemy kontynuować dalej.
Klasa 1 była bardzo zainteresowana i zaciekawiona bardzo chętnie poznawali podstawy robotyki dzięki zabawie.
#laboratoriaprzyszlosci
@laboratoriaprzyszlosci.Ewelina Solecka
1
Bal Karnawałowy w Oddziale Przedszkolnym „A”
Karnawał to czas pełen kolorów, radosnych dźwięków i zabaw. Tegoroczny Bal Karnawałowy był dla dzieci wydarzeniem bardzo oczekiwanym. Tego dnia w odświętnie udekorowanej sali pojawiły się przeróżne bajkowe postacie. Dzieci przebrani byli za bohaterów znanych bajek, filmów i kreskówek.
Podczas balu przeprowadziliśmy dużo zabaw i konkursów, które dostarczały wiele pozytywnych emocji. Kolorowaliśmy karnawałowe maski, a także tańczyliśmy w rytm bajkowej muzyki. Dziękujemy rodzicom dzieci za to, że zadbali o smaczny poczęstunek. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego dnia.
Kolejny bal karnawałowy już za rok !
Magdalena Dyląg - Dziedzic134
Bal Karnawałowy PP
Karnawał w przedszkolu, stroimy więc sale. Ma być w nich bajkowo, przytulnie, wspaniale…Pląsamy po sali, to świetna zabawa. Są stroje bajkowe, niech żyje karnawał….
Przedszkolna sala zmieniła się w salę balową. Dzieci z dumą prezentowały bajkowe stroje. Z wielką radością uczestniczyły w tańcach i zabawach prowadzonych przez wychowawczynie. Na twarzach wszystkich malował się uśmiech, który nie znikał mimo chwilowego zmęczenia. Wówczas dzieci odpoczywały przy stolikach, częstując się przekąskami przygotowanymi przez rodziców.
Przedszkolaki miały również możliwość pozowania do zdjęć grupowych i indywidualnych. Bajkowa atmosfera na długo pozostanie w pamięci naszych pociech. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów i organizację poczęstunku dla przedszkolaków. Kolejny bal karnawałowy już za rok!
Wychowawczynie,
Klaudia Hipowska
Monika Nawalany-Bałut44
Bale w karnawale w OP „B”
"W karnawale, w karnawale, Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce, Tańczyć, śpiewać, bawić się”.Jak co roku w naszym przedszkolu bal karnawałowy jest wyczekiwany przez dzieci. Dlaczego? To okazja na to, aby wreszcie móc wcielić się poprzez kostiumy w rolę swoich ulubionych bohaterów z bajek czy zwierzątek. Przedszkolaki wkładają dużo wysiłku, aby zrobić wrażenie na swoich koleżankach i kolegach.
Na tegorocznym balu w Oddziale Przedszkolnym „B” pojawiły się zatem: księżniczki, żołnierz, kotek, strażak, Sonic, Pikachu i wiele innych postaci. W świetnych humorach, przy rytmach znanych piosenek przedszkolaki bawiły się wspólnie ze swoją wychowawczynią. Element rywalizacji pojawił się podczas zabaw ruchowych: „Krzesełka”, „Taniec z balonami” oraz „Nieruchomości”, co wprowadziło jeszcze więcej radości.W przerwie na odpoczynek dzieci zajadały się pysznymi smakołykami, które przygotowali dla nich rodzice. Ta część balu również przypadła im do gustu. Każde dziecko na pamiątkę karnawałowej zabawy wykonało wybraną przez siebie maskę oraz otrzymało kolorowy balon. Wydarzenia z tego dnia uwiecznione zostały na zdjęciach. Zapraszamy więc do ich obejrzenia!Wiktoria Kabalak
78
„Skąd się biorą produkty ekologiczne?”
Realizacja ogólnopolskiego programu edukacyjnego w Oddziale Przedszkolnym „A”
Główne założenie programu:
- zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
- kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
- propagowanie zdrowego stylu życia,
- zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.
Podczas zajęć dzieci z Oddziału Przedszkolnego „A” obejrzały film, który krok po kroku tłumaczył skąd pochodzą ekologiczne produkty i w jaki sposób rozpoznać je na półce sklepowej. Dzieci dowiedziały się również, że słowo EKO – oznacza „naturalnie”. Dzieci podczas zajęć nauczyły się jak rozpoznać w sklepie pełnowartościowy towar. Dowiedziały się, że spożycie żywności ekologicznej przynosi duże korzyści prozdrowotne, a także poznały zasady i logo rolnictwa ekologicznego. Na koniec zajęć wspólnie stworzyliśmy piramidę zdrowego żywienia. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach.Magdalena Dyląg- Dziedzic
37
„Co i dlaczego dymi?”
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego „B” zrealizowały drugie zadanie w ramach programu „Czyste powietrze wokół Nas” - pt. „Co i dlaczego dymi?”. Dzięki realizacji pierwszego zadania pt. „Wycieczka” dzieci zaobserwowały różne źródła dymów – kominy, samochody, ogniska itp. Posiadając tę wiedzę mogły zatem wykonać rysunki, na których przedstawiły te źródła oraz to jakie przynoszą skutki i odpowiedzieć właśnie na pytanie „Co i dlaczego dymi?”. Każde dziecko opowiedziało o źródle dymu jakie narysowało oraz wyjaśniło dlaczego go wybrało. Dodatkowo obejrzały bajkę pt. „Książe i smog”, której przekaz uświadomił im, że dymy wydobywające się z różnych źródeł są poważnym zagrożeniem dla ludzi i ich zdrowia.
Dzieci słusznie zauważyły, że w porze zimowej mgła, którą często widzimy za oknem to właśnie mieszanka różnych dymów, które wydobywają się z pieców ogrzewających domy. Przedszkolaki podkreśliły, że kolor dymu to wskazówka do tego, aby rozpoznać czy być może ktoś nie spala śmieci i tym samym szkodzi sobie oraz otoczeniu. Pozwala to na podjęcie właściwych reakcji i zapobieganie dalszemu zatruwaniu środowiska. Dzieci zainteresowane tematyką programu z niecierpliwością oczekują na realizację kolejnych zadań.Wiktoria Kabalak
10
Wyniki Konkursu – Najbardziej zagrana klasa Półrocza
14 lutego w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez samorząd uczniowski . Od października do stycznia uczniowie mieli do wykonania zadania, a następnie zrobienie zdjęcia które było umieszczane na Facbooku szkoły na które były oddawane polubienia przez cała szkolną społeczność. Miło nam poinformować, że najbardziej zgraną klasa półrocza została klasa VI. Wręczanie nagrody odbyło się w Walentynki, natomiast wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem od samorządu uczniowskiego za tak wielkie zaangażowanie w akcje.
Opiekun SU Ewelina Solecka
Walentynki
Czar lutowej nocy i blask lutowego dnia, wraz z wiązanką pozdrowień, przesyłam Tobie - ja!
Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanych pudełek. Trzeba przyznać, że szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem Dyrekcji Szkoły, nauczycieli i wychowawców. Nie zabrakło również słodkości. Szkolne Koło Caritas wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowali kiermasz słodkości. Dzień 14 lutego w naszej szkole upłynął w słodkiej i przyjaznej atmosferze
7
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Miło nam poinformować że w tym roku w szkole mieliśmy puszkę stacjonarną WOŚP. Dołożyliśmy naszą cegiełkę na tak szczytny cel. Kwota jaką udało nam się zebrać to 1500,09 zł. Zorganizowaliśmy na rzecz WOŚP kiermasz słodkości. Uczniowie stanęli na wysokości zadania nie zabrakło chętnych do przyniesienia słodkości, jak również konsumentów. Cały dochód znalazł się w puszce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Serdecznie dziękujemy i mamy nadzieje do zobaczenia za rok. Dobro wraca , a WOŚP pomaga każdemu z nas.
Opiekun SU Ewelina Solecka1
Paczuszka dla Maluszka Podziękowanie
Samorząd Uczniowski oraz Szkolne koło Caritas serdecznie dziękują całej społeczności szkolnej za wzięcie udział w naszej szkolnej akcji zbiórki środków czystości dla domów dziecka. Nasza Szkoła po raz pierwszy przystąpiła do akcji Paczuszka dla Maluszka pod patronatem Fundacji małych stópek ilość darów jakie zostały zgromadzone pod naszą szkolną choinką przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Tak nie wiele, a tak dużo radości potrafi sprawić tym najbardziej potrzebującym.
Opiekun SU – Ewelina Solecka
Wycieczka do teatru
26 stycznia 2023 klasy 4 i 5 pojechały do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl „Porwanie Baltazara Gąbki, czyli Smok and Roll”. Teatr Groteska to wyjątkowe miejsce, które już od 1945 roku, czyli od daty swego powstania, kieruje się ze swoim przekazem głównie do dzieci.To właśnie tam dzieci i młodzież stawiają pierwsze kroki jako odbiorcy sztuk teatralnych. „Porwanie Baltazara Gąbki, czyli Smok and Roll” to trochę inaczej ukazane przygody Smoka Wawelskiego i jego przyjaciół. Każdy z nas kojarzy kreskówkę, która powstała przed laty na motywach powieści Stanisława Pagaczewskiego. Reżyser spektaklu postanowił jednak opowiedzieć tę historię nieco inaczej. Ukazał odbiorcom, że sztuką można się bawić, łącząc różne motywy, formy wyrazu, animacje filmowe, tekst, muzykę, gesty i że z tego może powstać nowe dzieło. Dla naszych uczniów to dobra lekcja na przyszłość – zgłębiając historię literatury, wielokrotnie natrafimy na podobne zabiegi u innych twórców. A sensacyjno-muzyczny spektakl o Baltazarze Gąbce to także opowieść o przyjaźni, odwadze, lojalności, poświęceniu, które są przeciwstawione zakłamaniu i żądzy władzy.
Niezwykle barwne i dynamiczne widowisko, groza i humor, mieszające się ze sobą, trzymały widza w ciągłym napięciu i wywoływały zaciekawienie. Wielkim atutem była ścieżka muzyczna, którą stanowiły utwory zespołu: Globalne Ocieplenie oraz covery i przeróbki przebojów gwiazd, takich jak: The Jackson 5, The Doors, Rolling Stones, Pink Floyd, The Beatles czy wreszcie Elvis Presley. Uczniowie po spektaklu wrócili do szkoły pełni wrażeń, nucąc melodie, które wpadły im w ucho podczas spektaklu.
Elżbieta Małasiewicz-Machulahttps://www.groteska.pl/spektakle/dla-dzieci/porwanie-baltazara-gabki-czyli-smok-roll
Archiwum Aktualności