Zapraszamy do lektury!
Gazetka Szkolna
Nasza szkoła CZYTA Z SERCEM przystępując do akcji GŁOŚNEGO CZYTANIA.
Światowy Dzień Serca oraz Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, to dni którym głównym celem jest przede wszystkim promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, ale także poszerzanie wiedzy na temat serca. W trakcie spotkania uczniowie wysłuchaj tekstów i obejrzeli wiele publikacji podejmujących tematykę serca. Co w rezultacie przyczyniło się do owocnej dyskusji oraz rywalizacji w trakcie rozwiązywania quizów. Zostały poruszone zagadnienia takie jak zdrowy styl życia, czyli przede wszystkim racjonalne odżywiania, uprawianie sportu, umiejętność dobrego odpoczynku jako forma przeciwdziałania chorobom.
Elwira Żuradzka
DZIEŃ CHŁOPAKA - PP Biedroneczki
„W tym dniu szczególnym – września trzydziestego, witamy serdecznie chłopaka każdego. Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń, innych przyjemności już nawet nie zliczę!” Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny, czy życiu przedszkola.
Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W naszej grupie ten szczególny dzień przebiegł pod hasłem PSI PATROL. Tego dnia dziewczynki złożyły chłopcom życzenia, serdecznie uściskały, a także wręczyły upominki.
Zaśpiewaliśmy również Sto lat;. Nie zabrakło tańców, zabaw ruchowych i dobrego humoru! Później nadszedł czas na słodki poczęstunek. Na sam koniec chłopcy otrzymali od wychowawczyń kartki z życzeniami, które brzmiały: "Życzymy, żebyś był: odważny jak Chase troskliwy jak Rubble szybki jak Marshall pomysłowy jak Rocky". Bardzo dziękujemy Rodzicom za piękne upominki, zaangażowanie i przygotowanie poczęstunkuKlaudia Hipowska
Monika Nawalany- Bałut46
Dzień Chłopaka w klasie V
Zebranie rady rodziców!
Szanowni Rodzice uczniów szkoły oraz dzieci oddziałów przedszkolnych,
Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Szafińska serdecznie zaprasza na zebranie Rady Rodziców, które odbędzie się we wtorek 11.10.2022 o godzinie 17.00 na sali gimnastycznej. (wejście boczne do sali)
Zapraszamy!
Konkurs - “Dyktando na Dzień Edukacji Narodowej”
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie: “Dyktando na Dzień Edukacji Narodowej”.
Poniżej regulamin i szczegóły konkursu:
Regulamin_konkursu_____Dyktando_na_Dzien___Edukacji_Narodowej___.pdf
Europejski Dzień sportu Szkolnego
30 września, po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Sportu Szkolnego. Wzięły w nim udział uczniowie z klas 1-6. Cała akcja koordynowana przez fundację V4 Sport, ma na celu promowanie ruchu i wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej wśród dzieci szkół podstawowych. Mamy nadzieję, że za rok większa grupa dzieci z naszej szkoły weźmie udział w tej akcji, a Europejski Dzień Sportu Szkolnego wejdzie na trwałe do harmonogramu imprez szkolnych. Szkolnym koordynatorem tej akcji był nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Popiel.
Loteria Samorządu Uczniowskiego
W dniu 4 października w naszej szkole odbyła się loteria przygotowana przez samorząd uczniowski. Uczniowie starszych klas IV-VIII mogli wylosować dodatkowe nieprzygotowania, braki zadań, zmiany pytań przy odpowiedzi oraz różne słodkości. Loteria cieszyła się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Środki zebrane podczas loterii będą przeznaczone na nagrody w konkursie przygotowanym przez SU na najbardziej zgraną klasę. Szczegóły zabawy mającej na celu zintegrowanie klas pojawią się już 13 października.
Opiekun SU Ewelina Solecka
Dzień Jabłka
Przypadający na 28 września Światowy Dzień Jabłka był znakomitą okazją, by przypomnieć dzieciom uczęszczającym na świetlicę, ale też całej społeczności szkolnej, o skarbie, jakim jest jabłko. Jako kraj jesteśmy największym w Europie eksporterem tego smacznego owocu.
Jabłka oprócz walorów smakowych oraz właściwości zdrowotnych mogą stać się także inspiracją w sztuce. Właśnie o tym przekonali się w tym roku uczniowie. Jednym z elementów obchodzenia Dnia Jabłka w naszej świetlicy było poznanie sztuki carvingu. Carving to rzeźbienie w owocach i warzywach przy pomocy odpowiednich narzędzi. Sztuka ta jest świetnym pomysłem na zwiększenie atrakcyjności różnego rodzaju
imprez.
Uczniowie obejrzeli krótką prezentację sztuki carvingu jabłek oraz zobaczyli wykonane wcześniej proste dekoracje i rzeźby z jabłek. Było to dla nich inspiracją do realizacji swoich pomysłów, co można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Dzieci zapoznały się także z wierszykami o jabłkach: M. Konopnickiej „Jesienią” oraz J. Brzechwy „Entliczek, pentliczek”. Wykonały również kolorowanki inspirowane jabłkami i tym, co można z jabłek zrobić. Chętni uczniowie przygotowali małe książeczki z wierszykami i ilustracjami, których tematem były jabłka.
Prace można było obejrzeć na szkolnym korytarzu (carving) oraz w sali świetlicy (kolorowanki, książeczki).Barbara Perek, Elżbieta Małasiewicz-Machula
5
Wycieczka klas VI i VII do zamku w Chęcinach
Dnia 3 października klasy VI i VII wzięła udział w wycieczce szkolnej do zamku w Chęciach oraz do kamienicy Niemczówka gdzie odbyły się warsztaty z robienia herbów. Mimo wietrznej pogody udało nam się zobaczyć piękne widoki z wieży zamku. Przewodnik opowiedział całą historię zamku oraz ciekawostki związane z Chęcinami. Uczniowie wykonali piękne herby za które otrzymali nagrody. Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m. npm.) najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku, z inicjatywy Wacława II, króla Czech i Polski.
Pierwsze wzmianki źródłowe na temat zamku sięgają 1306 roku, kiedy to w dokumencie wystawionym przez Władysława Łokietka, zamek wraz z 11 wsiami miał zostać przekazany biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie. Duchowny był politycznym przeciwnikiem Łokietka, którego Piast chciał przeciągnąć na swoją stronę, jednak zaplanowany zabieg dyplomatyczny spalił na panewce, przez co już w 1307 r. warownia ponownie weszła w domenę monarszą. Z tego okresu pochodzi również wzmianka o pierwszym zamkowym urzędniku, trzymającym pieczę nad chęcińską twierdzą, o imieniu WrocławObecnie zamek w Chęcinach jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków tego typu w Polsce. Potężne baszty dominują nad okolicą i widoczne są już z trasy biegnącej do Krakowa. Do dziś zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, dwie wieże, baszta i fundamenty budynków mieszkalnych. W wieży wschodniej mieści się punkt widokowy, skąd przy ładnej pogodzie widać wierzchołki Tatr.
Ewelina Solecka7
,,Laboratoria Przyszłości”
Od 1 września 2022r. przystąpiliśmy jako szkoła do programu ,,Laboratoria Przyszłości”. Jest to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej istotą jest wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne służące rozwijaniu u uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, inżynieria, technologia, sztuka, matematyka). Jako szkoła otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 60.000 na zakup tychże pomocy. Uczniowie podczas zajęć edukacyjnych prowadzonych z wykorzystaniem zakupionego sprzętu, będą mogli nabywać wiedzę i nowe praktyczne umiejętności. W ramach programu zakupiono już miedzy innymi drukarki 3D. I to właśnie obsługa tego sprzętu była głównym tematem szkolenia dla nauczycieli, które odbyło się 16 września. Podczas tego spotkania grono pedagogiczne miało okazję poznać możliwości, jakie dają te urządzenia, a także wykonać swój pierwszy eksponat.
Dzień chłopaka w klasie 6
By każdy dzień z miłym wiązał się wspomnieniem, by spełniało się każde życzenie, by na sukcesy długo nie trzeba czekać było i aby – tak po prostu – dobrze się żyło! Na Dzień Chłopaka najlepsze życzenia – zdrowia i szczęścia, i zadowolenia!
Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. W naszej szkole świętowanie dnia chłopaka na stale wpisało się w kalendarz imprez klasowych. Dziewczyny składają w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy. Chłopcy otrzymali piękne poduszki, a rodzice przygotowali słodki poczęstunek.
Profilaktyka ma znaczenie
Nasza szkoła wzięła udział w Konferencji „Małopolska Giełda Programów Profilaktycznych”. Podczas spotkania można było poznać gamę programów profilaktycznych skierowanych zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych. I choć tematyka dotyczyła trudnych problemów związanych z uzależnieniami, zaburzeniami psychicznymi i behawioralnymi, specjaliści stoją na stanowisku, że szybka diagnoza i interwencja, a przede wszystkim mądra profilaktyka przynoszą spodziewane rezulataty.
Bez przeszłości nie ma przyszłości
Zgodnie z tą sentencją klasa 8 uczestniczyła w projekcji filmu „Orlęta. Grodno ‘39”. Jest to historia pierwszych tygodni wojny opowiedziana przez 12-letniego chłopca Leona. Z jednej strony beztroski czas szkolnej edukacji, pierwsze miłości i marzenia o karierze sportowej. Z drugiej – konfrontacja z wojenną rzeczywistością. Leon jest świadkiem wybuchu II wojny światowej. Na Grodno i jego szkołę spadają niemieckie bomby. Niebawem sowieckie czołgi będą atakować ze wschodu. O tym jak ważna jest rodzina, Ojczyzna i korzenie, świadomość przynależności do narodu, który wyznaje te same wartości, młodzież mogła się przekonać śledząc losy chłopca.
Gminny Konkurs Humanistyczny
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej pragnie zaprosić uczniów szkół z terenu Gminy Iwanowice do udziału w Gminnym Konkursie Humanistycznym - 200 lat polskiego Romantyzmu.
Regulamin konkursu, karta zgłoszenia, zgoda rodziców oraz klauzula informacyjna znajdują się w załącznikach.
DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - PP -BIEDRONECZKI
20 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Już od samego rana w przedszkolu panowała wesoła atmosfera. Były życzenia, tańce, zabawy z wykorzystaniem chusty animacyjnej, gra na instrumentach muzycznych, wspólna praca plastyczna i wiele innych atrakcji. Nie zabrakło również słodkich upominków, które każdy przedszkolak otrzymał od Pani Prezes Anny Motyki oraz Pani Doroty Seweryn w imieniu całego zarządu SISO. Pod koniec tego wyjątkowego dnia Biedroneczki otrzymały medale DZIELNYCH I WESOŁYCH PRZEDSZKOLAKÓW. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie!
Monika Nawalany-Bałut
Klaudia Hipowska35
Dzień Przedszkolaka w Oddziale Przedszkolnym „A”
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 wrzesień zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"
20 września – świętowaliśmy i my. Po śniadaniu nie mogło zabraknąć uwielbianych przez dzieci zabaw z chustą animacyjną, następnie przedszkolaki zostały zaproszone do mini kina, co sprawiło im wiele radości. Dzieci brały udział w zabawach, konkursach i tańcach. Wykonaliśmy słodką prace plastyczną. Na zakończenie dnia dzieci otrzymały medale „Super Przedszkolaka”, a Pani Anna Motyka Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno–Oświatowych wraz z Panią Dorotą Seweryn wręczyły dzieciom słodki upominek.
Mam nadzieję, że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień!Magdalena Dyląg-Dziedzic
18
Tydzień dla profilaktyki chorób zakaźnych w klasach IV-VIII
W dniach 12-16 września br. przeprowadziliśmy w szkole akcję informacyjną odnośnie profilaktyki chorób zakaźnych. Uświadomienie sobie potrzeby troszczenia się o zdrowie własne i innych osób stanowi jeden z najważniejszych celów edukacji zdrowotnej, zwłaszcza w obliczu pojawiających się coraz to nowszych zagrożeń cywilizacyjnych. Zasadniczym celem przeprowadzonej akcji było upowszechnienie wśród uczniów wiedzy na temat sposobów chronienia zdrowia przed najczęściej spotykanymi chorobami zakaźnymi, takimi jak: grypa, odra, krztusiec, czy też Covid-19. Temat ten był poruszany przede wszystkim na godzinach z wychowawcą, podczas których uczniowie brali udział w pogadankach oraz ciekawych ćwiczeniach z wykorzystaniem eksponatów i filmików edukacyjnych. Tematyka chorób zakaźnych była również podejmowana przez uczniów klasy VIII podczas audycji Szkolnego Radiowęzła. Uczniowie klasy IV wykonali gazetkę tematyczną, natomiast do rodziców uczniów trafiły materiały i ulotki informacyjne.
Marta Kucharska-Gurbiel
1
Zbiórka warzyw i owoców dla Hospicjum
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie zaprasza do włączenia się w zbiórkę warzyw i owoców, które zostaną przekazane dla podopiecznych Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie. Akcja potrwa od 27 września do 4 października.
Szkolne Koło Caritas wraz z opiekunem
Powitanie Jesieni w Oddziałach Przedszkolnych „A” i „B"
"Jedzie jesień ulicami, złotym wozem z konikami.
Wiezie grzyby, winogrona, jarzębiny kiście.
Trzyma w rękach swoje skarby: złoty pędzel oraz farby,
Tam gdzie spojrzy, tam maluje kolorami liście…”23 września przedszkolaki radośnie powtały nową porę roku. Wspólnie oglądały przyniesione przez siebie dary jesieni. Były zagadki, konkursy, tańce i jesienne prace plastyczne. Każda grupa wspólnie przygotowała kąciki jesienne.
Magdalena Dyląg-Dziedzic
Wiktoria Kabalak57
Archiwum Aktualności