Dziękujemy za świąteczne kartki dobroczynne, zebrana kwota zasili prowadzony przez stowarzyszenie fundusz wsparcia dzieci z Ukrainy.
Podziękowanie za świąteczne kartki dobroczynne
Leśna szkoła z klimatem
Ciepłe i pogodne dni sprawiają, że mamy ochotę na leśne spacery. Las w tych okresach jest wyjątkowo piękny. Wiosną obserwować można budzące się wokół życie, podziwiać soczystą zieleń roślin i piękny śpiew ptaków. Lasy są „fabryką tlenu”, chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają glebę i wody, są ulubionym miejscem wypoczynku ludzi, są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt. Uczniowie klas IV,V,VI 18 maja 2022 uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Nadleśnictwa Miechów. Leśnicy opowiedzieli nam o swojej pracy, jak jest ważna i potrzebna. Poznaliśmy ciekawostki dotyczące życia leśnych zwierząt oraz zasady zachowania w przypadku spotkania rannego dzikiego zwierzęcia. Uczniowie odbyli zajęcia edukacyjne w Izbie leśnej. Nie zabrakło również gier terenowych. Na podsumowanie spotkania odbyło się integracyjne ognisko w punkcie edukacyjnym w Goszczy . Uczniom towarzyszył dobry humor i świetna zabawa. Zapraszamy do oglądania fotorelacji. Dziękujemy Nadleśnictwu Miechów za zorganizowanie warsztatów oraz ogniska.
Ewelina Solecka
15
Wiedza, przeżycie, refleksja
- Jesteście tu po raz pierwszy. I wielu z Was zapewne ostatni. Rozmawiajcie ze mną, pytajcie, bądźcie aktywni. Wtedy dowiecie się o tym miejscu i jego historii najwięcej i równie dużo zapamiętacie – tak przywitał naszych ósmoklasistów pan Krzysztof, przewodnik Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. I rzeczywiście nasi uczniowie skorzystali z niepowtarzalnej okazji. Wiedza naszego przewodnika i równie duże doświadczenie przeniosły nas w czasie do miejsca, które obecnie jest największym cmentarzem świata. Od momentu, gdy przekroczyliśmy bramę obozu Auschwitz z repliką szyldu „Arbeit macht frei”, poznawaliśmy świat, w którym „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Słowa Zofii Nałkowskiej w pełni oddają grozę i okrucieństwo obozowej rzeczywistości. Poniżenie, odarcie z człowieczeństwa, brutalność, głód, przemoc i śmierć towarzyszyła setkom tysięcy ludzi. Uczniowie zobaczyli miejsca i poznali fakty, które momentami przerastają ludzką wyobraźnię. „Nazistowska fabryka śmierci” musiała być wydajna i ekonomiczna, udoskonalano ją przez lata, skrupulatnie obliczano zyski i straty, unikano niepotrzebnego rozgłosu i ukrywano niewygodne fakty. Obóz Auschwitz to paradoksalnie miejsce największego ludzkiego okrucieństwa i najmocniejszej opieki Boga.
- Jedni mówili, dlaczego Bóg na to pozwala? A inni, że dał ludziom wolną wolę i trzymał mocno za rękę każdego skazanego na śmierć – mówił przewodnik wyjaśniając zasady zabijania cyklonem B.
W Auschwitz żyli w bliskości kaci i święci. Uczniowie zobaczyli tablicę upamiętniającą postać świętego Maksymiliana Kolbego, który oddał życie za bliźniego swego i umarł śmiercią głodową. Ponadto byli przy ścianie śmierci, w baraku mieszkalnym i sanitarnym dla mężczyzn. Poczuli wszystkimi zmysłami klimat obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Nawet jeśli tu już nigdy nie powrócą, otrzymali duchową pieczęć z przykazaniem „nie zabijaj”.11
Piknik "Kolorowy dzień" z okazji Dnia Dziecka
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w Pikniku! Więcej informacji na plakacie poniżej:
ORGANIZACJA DNIA DZIECKA W WYCHOWANIU PRZEDSZKOLNYM
- - przedszkolaki pod opieką rodziców mogą uczestniczyć we Mszy św. o godz. 8.00
Punkt Przedszkolny:
- godz. 9.30 – 10.00 poczęstunek
- godz. 10.00 – 11.00 dmuchańce
- godz. 11.00 – 12.00 gry i zabawy sportowe (lemoniada, bańki mydlane)
Oddział Przedszkolny A:
- godz. 9.30 – 10.30 gry i zabawy sportowe (lemoniada, bańki mydlane)
- godz. 10.30 – 11.00 poczęstunek
- godz. 11.00 – 12.00 dmuchańce
Oddział Przedszkolny B:
- godz. 9.00 – 10.00 dmuchańce
- godz. 10.00 – 10.30 poczęstunek
- godz. 10.30 – 11.30 gry i zabawy sportowe (lemoniada, bańki mydlane)
Z inicjatywy Rady Rodziców przedszkolaki będą mogły korzystać z „dmuchańców”, za zgodą rodziców
(formularz w załączeniu). Ponadto Rada Rodziców ufunduje drobne upominki dla wszystkich dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkoły, a także słodkie przekąski. Dodatkową atrakcją będzie możliwość obejrzenia wozu strażackiego z OSP Zalesie.Autobus szkolny przyjeżdża do szkoły o godz. 7.30 (bez zmian), a odjeżdża o godz. 14.30. Rodzice proszeni są o uzupełnienie formularza zgody i przesłanie przez Librus do wychowawców.
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców oraz OSP Zalesie za pomoc i zaangażowanie w organizacji Dnia Dziecka.
Dyrektor szkoły
Bożena Lisowska
Harmonogram Dnia Dziecka! (dotyczy uczniów klas I-VIII)
Szanowni Państwo, poniżej przedstawiamy informacje w zakresie organizacji Dnia Dziecka w naszej szkole
(dotyczy uczniów klas I-VIII):
- godz. 8.00 – Msza św. w kościele parafialnym,
- godz. 9.00- 12.30 – turniej klas „Ananasy z naszej klasy”:
- turniej będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych: I-III i IV-VII,
- zaplanowałyśmy 7 konkurencji z różnych dziedzin:
1. konkurencje polonistyczna;
2. konkurencja sportowa;
3. konkurencja historyczna - biografia księdza;
4. konkurencja przyrodnicza;
5. konkurencja recytatorska (uczniowie teksty wierszy otrzymują dzień wcześniej);
6. konkurencja – znajomość złotych myśli księdza;Opiekunowie klas podczas turnieju:
kl. I – p. Marzena Gumula
kl. II – p. Dorota Seweryn
kl. III – p. Magdalena Wójcik
kl. IV – p. Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko
kl. V – p. Ewelina Solecka
kl. VI – p. Blanka Kulczycka
kl. VII – p. Elwira Żuradzka
kl. VIII – p. Marta Kucharska-Gurbiel.
- stoisko z literaturą związaną z postacią patrona – p. Elwira Żuradzka- godz. 10.00 – 10.20 przerwa śniadaniowa w salach, uczniowie przynoszą w tym dniu plecak z jedzeniem i piciem.
- godz. 11.55 – 12.15 przerwa obiadowa
Z inicjatywy Rady Rodziców uczniowie klas I-III będą mogli korzystać z „dmuchańców”, za zgodą rodziców
(formularz w załączeniu) według następującego harmonogramu:
godz. 12.45 – 13.10 klasa I (opiekę sprawuje wychowawca i czterech rodziców z klasy);
godz. 13.10 – 13.45 klasa II (opiekę sprawuje wychowawca i czterech rodziców z klasy);
godz. 13.45 – 14.15 klasa III (opiekę sprawuje wychowawca i czterech rodziców z klasy).Autobus szkolny przyjeżdża do szkoły o godz. 7.30 (bez zmian), a odjeżdża o godz. 14.30. Rodzice proszeni są o uzupełnienie formularza zgody i przesłanie przez Librus do wychowawców. Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców oraz OSP Zalesie za pomoc i zaangażowanie w organizacji Dnia Dziecka.
Dyrektor szkoły
Bożena Lisowska
SKC zaprasza na kiermasz słodkości
Szkolne Koło Caritas serdecznie zaprasza na kiermasz, który odbiędzie się w jadalni i za niewielką cenę będzie można sobie kupić łakocie. Wszystkie fundusze zostaną przeznaczone na Hospicjum w Miechowie!
Rozdanie nagród "Dzień Bez Komputera"
17 maja w SP im. Szarych Szeregów w Sieciechowicach odbyło się uroczyste rozdanie nagród w Konkursie Filmowym "Dzień bez komputera". Uczniowie naszej szkoły zdobyli następujące nagrody:
II miejsce - Wiktor Żuradzki
III miejsce - Emilia Leleń
Nagroda za efekty specjalne – Matylda Haik i Maria Twardowska
Wyróżnienie – Oliwia i Adam Laskiewicz
Poniżej fotorelacja z rozdania nagród oraz nagrodzone filmy. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłane prace!1
Ważny komunikat w sprawie rekrutacji
Szanowni Państwo, informujemy, że listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do punktu przedszkolnego oraz oddziału przedszkolnego B w postępowaniu uzupełniającym zostały umieszczone w szkole w wejściu głównym. Rodzice dzieci zakwalifikowanych potwierdzają wolę zapisu dziecka w terminie od 19 maja do 25 maja 2022 r. Poniżej znajduje się druk do wypełnienia.
Potwierdzenie_woli_do_przedszkola_2022(2).rtf
Przewodnicy Komisji Rekrutacyjnej,
Dorota Seweryn
MATEMATYKA MOŻE BYĆ ŁATWA I PRZYJEMNA
Plastikowe zakrętki, chrupki kukurydziane, kolorowe karteczki, patyczki, kostki do gry, łapki na muchy oraz karty, to pomoce, dzięki którym uczniowie klasy II poznawali matematyczny świat. W jaki sposób?
- chrupki i makaron wykorzystano do tworzenia figur przestrzennych;
- kostki do gry posłużyły do utrwalania tabliczki mnożenia w zakresie 6 oraz dopełniania do 50;
- łapki na muchy oraz karty służyły dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 100;
- kolorowe patyczki użyto do układania figur płaskich. Dzień gier planszowych miał na celu opracowanie strategii i pokazanie w jaki sposób można stworzyć autorską grę planszową. Tego typu ćwiczenia, oprócz fantastycznej zabawy, wprowadzają dzieci w świat matematyki, której tajniki stają się dla młodego człowieka łatwiejsze i bardziej oczywiste. A jak nasi uczniowie spędzali ten czas? Najlepszą odpowiedzią jest poniższa dokumentacja fotograficzna.
Dorota Seweryn14
Za nami owocowo - warzywny tydzień
"Biedroneczki" wiedzą, że aby być zdrowym trzeba się dobrze odżywiać, a najwięcej witamin mają owoce i warzywa. Z myślą o pysznych witaminkach, w ubiegłym tygodniu dzieci dowiedziały się jak wybierać zdrowe produkty tworząc piramidę żywienia, a także zrobiły sok ze świeżych owoców.
Przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia pełnowartościowych soków - wyciskarką wolnoobrotową, dowiedziały się jak przygotować owoce i utrwaliły zasady bezpieczeństwa. Następnie, po kolei samodzielnie wrzucały owoce do wyciskarki. Po skończonej pracy dzieci delektowały się smakiem orzeźwiającego soku. Było pysznie i zdrowo!
Klaudia Hipowska
Monika Nawalany-Bałut
30
DZIEŃ ZIEMI - PP BIEDRONECZKI
Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, które obchodzimy 22 kwietnia. Z roku na rok stan naszej planety ulega pogorszeniu, a Wyspa Śmieci na Oceanie Spokojnym jest kilkukrotnie większa od Polski. Jeśli jest dla nas jakaś nadzieja, są nią najmłodsi członkowie społeczeństwa, dlatego warto zainteresować ich świętowaniem Dnia Ziemi.
Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji, w przedostatnim tygodniu kwietnia zorganizowałyśmy dla naszych przedszkolaków wiele zabaw i zadań z ekologią w tle, m.in.
✅ sadziliśmy rośliny oraz drzewko,
✅ segregowaliśmy śmieci,
✅ poznaliśmy słowo - recykling
✅ rozwiązywaliśmy zadania mające na celu promowanie postaw proekologicznych,
✅ rozmawialiśmy o tym, jak możemy dbać o naszą planetę.Wszystkie przedszkolaki super wykonały zadania i otrzymały w pełni zasłużoną odznakę strażnika przyrody!
Klaudia Hipowska
Monika Nawalany-Bałut33
„ Trochę inna lekcja” – spotkanie z rodzicem wykonującym ciekawy zawód.
W ramach poznawania ciekawych zawodów zaprosiliśmy do klasy trzeciej jednego z rodziców naszych uczniów pana Jakuba Mielczarka, który opowiedział o swojej pracy.Tata Patryka jest programistą czyli osobą, która tworzy programy komputerowe w oparciu o konkretny język programowania. Pan Jakub poprowadził lekcję informatyczną zapoznając uczniów z podstawami programowania strony i opowiedział na czym polega jego praca. Trzecioklasiści zadawali mnóstwo pytań związanych. Wszyscy chcieli wiedzieć jakie warunki należy spełnić, aby móc wykonywać zawód programisty. Pan Mielczarek cierpliwie odpowiadał na zadawanie pytania.
Dziękujemy za ciekawą lekcję i udzielenie odpowiedzi na wszystkie nasze pytania.Wychowawczyni klasy III wraz z uczniami
Zebranie Rady Rodziców
Szanowni Rodzice uczniów szkoły oraz dzieci oddziałów przedszkolnych,
Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Szafińska serdecznie zaprasza na zebranie Rady Rodziców, które odbędzie się w czwartek 12.05.2022 r o godzinie 18.00 na sali gimnastycznej (wejście boczne do sali)
Zapraszamy
Stypendiada Wczesnoszkolna w klasie III
Uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Ks. J. Twardowskiego w Widomej po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Ogólnopolskim Projekcie Stypendialnym: „Stypendiada Wczesnoszkolna”. W konkursie uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w zakresie:
-czytelniczym - „Abecadło”
- ortograficznym-„ Ortografek”
- matematycznym - „Plusik”
- plastycznym- „Plastuś”
Tym roku nie mieliśmy laureata, ale dzięki udziałowi w konkursie uczniowie sprawdzili swoją wiedzę na tle całej Polski. Za udział każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.
Ziemia - nasza planeta
Dnia 22 kwietnia obchodzony jest światowy Dzień Ziemi. Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „B” w tym dniu rozmawiały na temat ochrony środowiska. Wspólnie wyjaśniały znaczenie słów: ekologia, recykling oraz przypominały sobie zasady dbania o naszą planetę.
Wykonały wspólny plakat – w kształcie Ziemi, wokół niej przykleiły drzewka, a na środku płuca. Dzieci doszły do wniosku, że to dzięki otaczającym nas roślinom nasza planeta może „oddychać”, a tym samym również my. Przedszkolaki obejrzały także prezentację multimedialną, podczas której dowiedziały się co zagraża Ziemi i jakie skutki ma to dla życia ludzi.
Chcąc przekonać się co odczuwa nasza planeta dzieci naśladowały różne emocje, które pokazują, kiedy jest szczęśliwa – gdy ludzie nie zaśmiecają lasów, segregują śmieci lub bardzo przygnębiona – gdy ludzie wylewają do rzek szkodliwe toksyny. Zerówkowicze utrwalili także zasady recyklingu i segregacji śmieci – wspólnie dopasowywali rodzaje śmieci do właściwych kolorów koszy. Robią to doskonale! Wraz z koleżankami i kolegami z młodszych grup przedszkolnych na placu zabaw zasadzili kolorowe bratki oraz tuje. Tym gestem pokazały, że pamiętają o dbaniu o naszą Ziemię!Wiktoria Kabalak
Magdalena Dyląg-Dziedzic86
XVI Gminny Konkurs Wiedzy o Krakowie w Celinach
28 kwietnia trzyosobowa delegacja uczniów klasy VI w składzie: Matylda Haik, Maria Twardowska i Kajetan Gaździcki wzięła udział w XVI Gminnym Konkursie Wiedzy o Krakowie w Celinach. Tegorocznym tematem konkursu były tereny Salwatora, Zwierzyńca i Tyńca. Pomimo bardzo trudnego testu uczniowie poradzili sobie świetnie. Poziom był wyrównany i ostatecznie nie zajęliśmy miejsca na podium.
Inaczej miała się sytuacja, jeśli chodzi o konkurs recytatorski poezji o Krakowie, który miał miejsce po teście wiedzy. Nasz reprezentant z klasy VI – Wiktor Żuradzki – zajął II miejsce z wierszem Marii Konopnickiej „Kraków”. Otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę. Gratuluję całej reprezentacji z naszej szkoły i serdecznie dziękuję pani Sylwii Popis-Haik za pomoc w organizacji naszego wyjazdu.
Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko – opiekun konkursu
Festiwal zawodów
„Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkośćsię wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich jest miłość do tego, co się robi”.-Steve Jobs
26 kwietnia 2022r. uczniowie klas ósmych, w ramach zajęć doradztwa zawodowego, uczestniczyli w Festiwalu Zawodów. Młodzież miała możliwość porozmawiania z uczniami i pracownikami szkół na temat rekrutacji, oferty edukacyjnej, wymagań w poszczególnych zawodach czy praktykach. Uczniowie poruszali się po strefie mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśna z ochroną środowiska, elektryczno-informatyczne, medyczno-społecznej, handlowo-usługowej, budowlanej czy turystyczno-gastronomicznej. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie.Julia Stojek
2
Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja w Oddziale Przedszkolnym A
„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel - serce czyste...
Piękne są nasze barwy ojczyste. Polska uśmiechem serdecznym wita orzeł w koronie strzeże jej bram, biało - czerwoną flagą spowita - serce i duszę zabrała nam! Serce i duszę zabrała nam!”
Miesiąc maj obfituje w święta narodowe, jest więc okazją do rozmowy o patriotyzmie, o znaczeniu Ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych. W Oddziale Przedszkolnym A przez cały tydzień rozbudzaliśmy zainteresowanie dzieci historią naszego kraju. Przedszkolaki obejrzały projekcję filmu o świętach majowych. Na zajęciach wysłuchały legendę związaną ze stolicą Polski, wykonały makietę mapy Polski, flagę oraz poznały wydarzenia historyczne związane z Konstytucją 3 Maja. Następnie w prostych słowach wyjaśniły kim jest patriota. Duże zainteresowanie wśród przedszkolaków wzbudziły pokaz tańców narodowych w wykonaniu zespołów ludowych. Wzbudzenie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat jest niezbędne dla zrozumienia teraźniejszości i przeszłości naszej Ojczyzny. Wzbogacanie w tym zakresie wiedzy u dzieci kształtuje ich poczucie przynależności społecznej oraz postawy patriotycznej.Julia Stojek
32
Wycieczka przedszkolaków do Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek, Urzędu Pocztowego oraz relaks w centrum rekreacji i sportu w Iwanowicach
W ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - 07.04.2022 roku gościlśmy w gminnej bibliotece w Iwanowicach. Przedszkolaki z Punkt Przedszkolnego Biedroneczki oraz z Oddziału Przedszkolnego A i B wraz z opiekunami podczas zajęć bibliotecznych: wysłuchali bajki J. CH. Andersena pt. - Księżniczka na ziarnku grochu;
oraz A. Galica - Pisankowa bajeczka i Śniadanie baranka, panie bibliotekarki przeczytały nam wiersze z Wielkiej Księgi Polskiej Poezji mieliśmy okazję rozwiązywać zagadki, omówiliśmy tradycje i zwyczaje świąteczne dzieci zostały wprowadzone w projekt - Mała Książka - Wielki Człowiek.
Zajęcia poprowadziły dla nas pani Barbara Ciaćma i pani Katarzyna Machnik. Spotkanie w bibliotece bardzo się nam wszystkim podobało. Na pamiątkę tej wizyty dzieci otrzymały zakładki do książek. Drugim celem naszej wycieczki, było zapoznanie z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe. Poznały drogę listu, paczki i innych przesyłek.
Dzieci dowiedziały się, jak przebiega ich sortowanie (ekspedycja), stemplowanie oraz gdzie umieszczane są przesyłki i jak są zabezpieczane przed zniszczeniem. Mogliśmy „zwiedzić” urząd, dzięki uprzejmości pani naczelnik oraz pracowników Poczty Polskiej. Na zakończenie tej miłej wizyty dzieci wysłały listy do swoich bliskich.
Sprawiło im to niesamowitą radość, co widać na załączonych zdjęciach! Wizyta w bibliotece i na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. I „odpoczynek” - spędzenie wolnego czasu w centrum turystyki i rekreacji w Iwanowicach. Duży plac zabaw zachęca do spożytkowania energii przez dzieci. Huśtawki, „bocianie gniazdo”, bujaki na sprężynach, drabinki, zjeżdżalnie i mini ścianki wspinaczkowe pozwoliły małym, jakże sprawnym przedszkolakom wyszaleć się na świeżym powietrzu. Wycieczka okazała się bardzo interesująca i pouczająca, a dzieci wracały do przedszkola pełne miłych wrażeń. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
Monika Nawalany-Bałut34
Archiwum Aktualności