• Mamy to! - I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Regionalnej i Ludowej „Reglud”

• Dzieci z naszej szkoły podjęły się wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Regionalnej i Ludowej „Reglud”. Udało się! Zespół wokalno-teatralny pod przewodnictwem Pani Magdaleny Wójcik zajął I miejsce w kategorii zespołów kl. I-III. Udział w konkursie wzięły również dzieci z OP”B” oraz Amelia - uczennica kl. II . Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i przepiękne stroje. Zapraszamy do obejrzenia naszych występów !

Magdalena Dyląg - Dziedzic

• Z wizytą na zamku

• W przeddzień dnia dziecka tj. 31 maja 2022 klasy I i II odbyły wycieczkę do Ogrodzieńca. Towarzyszył nam przewodnik Pan Krzysztof Kosalka z gminy Iwanowice. Zanim dotarliśmy do celu odwiedziliśmy największy w Polsce obszar lotnych piasków - czyli Pustynię Błędowską, o której dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji m.in. o pochodzeniu powiedzenia „Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle.” Ku zdumieniu dorosłych uczestników niemającego nic wspólnego z kobietą. Ogrodzieniec, a właściwie Podzamcze, bo tak nazywa się miejscowość gdzie górują ruiny zamku, przywitał nas prawie bezchmurnym niebem i przyjemnym powiem wiatru. Nasz przewodnik, posiadający bezkresną wiedzę na temat obiektów znajdujących się na obszarze jury krakowsko- częstochowskiej, miał ogromny dylemat jak przemówić do tak młodego odbiorcy. Myślę, że udało Mu się przekazać odpowiednie dla wieku treści o czasach, mieszkańcach i obyczajach panujących na zamku w czasach jego świetności. Co tu dużo pisać, warto obejrzeć zdjęcia i może zaplanować wycieczkę w wolnej chwili.

Beata Gaździcka

• Puchar Wójta

• 6 czerwca 2022r. odbyły się zawody sportowe w piłce nożnej "Puchar Wójta" , dla klas 4-6. Nasza szkoła rywalizowała z pięcioma innymi szkołami z Gminy Iwanowice. Zawody odbyły się w Szkole Podstawowej w Sieciechowicach, na tamtejszym "Orliku". Nasi uczniowie rozegrali trzy mecze, które wygrali zajmując tym samym pierwsze miejsce. Tym samym po raz kolejny, a drugi raz z rzędu nasi uczniowie okazali się najlepsi w gminie. Pamiątkowe puchary, dyplomy i piłki otrzymaliśmy z rąk Pani sekretarz Gminy Iwanowice i Pana dyrektora Szkoły Podstawowej w Sieciechowicach.Opiekunem drużyny szkolnej był Grzegorz Popiel, nauczyciel wychowania fizycznego.

• Podziękowania dla OSP Zalesie

• W imieniu wszystkich uczniów i dzieci przedszkolnych, serdecznie dziękujemy Druhom z OSP Zalesie  za zaangażowanie i zorganizowanie atrakcji  z okazji Dnia Dziecka. Wszyscy mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem strażackim, poznać jego funkcjonowanie, zajrzeć do wozu czy "pobawić się" pianą gaśniczą.

• Wycieczka do Warszawy klasy III

• 31 maja klasa III ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej wyjechała na wycieczkę do Warszawy. Drogę do i ze stolicy pokonywaliśmy pociągiem. W jedną stronę jechaliśmy szybkim pociągiem Pendolino i w czasie 2, 5 godzin byliśmy na miejscu. Plan zwiedzania Warszawy był bardzo bogaty: Dworzec Centralny, Park Łazienkowski, Stadion Narodowy, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki. Jednym z punktów naszego zwiedzania było również odwiedzenie miejsca zamieszkania naszego patrona Jana Twardowskiego na ulicy Krakowskie Przedmieście 34. Na ulubionej ławeczce księdza zrobiliśmy sobie zdjęcia. Ławkę na której kiedyś siedział ksiądz Jan, dziś zdobi jego posąg z którego po załączeniu możemy usłyszeć nagrane wiersze, czytane przez samego autora. Wycieczka była bogata w atrakcje, jedną z wielu był przejazd metrem z jednego brzegu Wisły na drugi, a tory metra prowadzą pod korytem rzeki Wisły i mostu Świętokrzyskiego. Bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do Krakowa, a później wraz z rodzicami rozjechaliśmy się do domów.

Magdalena Wójcik

• Pyszna i zdrowa sałatka owocowa

• Dzieci z Oddziału Przedszkolnego B wiedzą jak ważne jest zdrowie odżywianie się, dlatego też chętnie rozmawiają na temat. Wychowawczynie chcąc przypomnieć im zasady zdrowego odżywiania się przygotowały dla nich piramidę żywienia. Wyjaśniły im co to takiego jest i czemu służy, a następnie dzieci samodzielnie wykonały taką piramidę. Zawarły na niej 6 elementów, zaczynając od najważniejszych: sport, owoce, produkty pełnoziarniste, produkty mleczne, mięso, ryby, jajka oraz orzechy, tłuszcze oleje. Wspólnie ustaliły jakie elementy
            przede wszystkim powinny znaleźć się w ich diecie. Następnie dzieci wykonały pyszną owocową sałatkę – samodzielnie pokroiły owoce oraz wymieszały, po czym mogły delektować się zdrową przekąską. Z owoców i mleka, z pomocą wychowawczyń zrobiły również koktajl. Poznały urządzenie, za pomocą którego trwało to tylko kilka minut, czyli blender. Takie pyszne zajęcia mogłyby odbywać się codziennie. Dzieci były bardzo zadowolone!

• „Jak unikać dymu papierosowego?”

• Dzieci z Oddziału Przedszkolnego B wykonały ostatnie zadanie z programu edukacyjnego „Czyste Powietrze wokół nas” i tym samym zakończyły spotkanie z Dinozaurem Dinkiem. Celem wykonania ostatniego zadania było osiągnięcie przez dzieci wiedzy w zakresie:
            - umiejętności zachowania się, gdy znajdują się w zadymionych pomieszczeniach,
            - umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy.
            Dzieci szukały w sali ukrytych tabliczek z zakazem palenia, a następnie omawiały różne ich rodzaje. Wskazywały różnice pomiędzy nimi. Na podstawie obejrzanych znaków każde dziecko samodzielnie wykonało znak „NIE PAL PRZY MNIE”. Wspólnie podsumowaliśmy cały program przypominając sobie źródła dymów oraz piosenkę o Dinozaurze Dinku. Dzięki wykonaniu zadań projektowych dzieci przekonały się jak szkodliwe dla naszego zdrowia oraz dla naszej Planety Ziemi są spaliny i dym papierosowy.