Aktualności

        • „Dzień Stroju Ludowego”
          • „Dzień Stroju Ludowego”

          • 12 grudnia 2025 r. w Centrum Edukacyjno-Społecznym w Poskwitowie delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w wydarzeniu „Dzień Stroju Ludowego”, które organizowane było w ramach projektu „Korzenie i Skrzydła – poznajemy kulturę ludową naszego regionu” .

            Uczniowie z  klas VII i VIII – Stefania Jasiówka, Hanna Kupiec, Bartosz Kucala i Maciej Serafin – zdobywcy I miejsca w konkursie – pięknie zaprezentowali kompletny krakowski strój ludowy kobiecy i męski. 

            Seniorka, Pani Helena Nawalany, przybliżyła uczestnikom gwarę krakowską opowiadając „Jak to kiedyś u nos bywało” oraz śpiewając najstarszą piosenkę ludową z naszych okolic. 

            Zaproszeni goście obejrzeli także występy artystyczne w wykonaniu przedszkolaków i uczniów ze szkoły w Poskwitowie. Było to bardzo miłe i wartościowe spotkanie, które jeszcze bardziej utwierdziło nas w przekonaniu, że warto kultywować nasze regionalne tradycje ludowe.

        • Nagrody i wyróżnienia dla naszych uczniów
          • Nagrody i wyróżnienia dla naszych uczniów

          • 17 grudnia w naszej szkole odbył się apel, podczas którego wręczono nagrody i wyróżnienia uczniom odnoszącym sukcesy w różnorodnych konkursach.

            Pani Magdalena Wójcik wręczyła nagrody w konkursie dla klas I–III pt. „Pokaż, jak świętujesz niepodległość”.
            I miejsce zajęła R. Szafińska,
            II miejsce – M. i L. Tarko oraz J. Malik,
            III miejsce – N. Bałys.

            Uczniowie naszej szkoły wzięli również udział w Konkursie Kolęd i Pastorałek „Zaśpiewajmy Jezusowi dziś”, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Waganowicach, odnosząc w nim znaczące sukcesy. Zespół klas I–III „Widomskie Nutki”, pod opieką pani Magdaleny Wójcik, zdobył I miejsce w kategorii zespołów klas I–III. Duży sukces odniosła także A. Wójcik, która zajęła III miejsce w kategorii solistów klas IV–VI. W konkursie solistów klas I–III naszą szkołę reprezentowała również R. Szafińska z klasy III.

            Wyróżnieni zostali także uczniowie reprezentujący naszą szkołę podczas jarmarku bożonarodzeniowego w Iwanowicach.

            Pani Klaudia Hipowska nagrodziła laureatów Szkolnego Konkursu Plastycznego na ilustrację do kartki bożonarodzeniowej.
            I miejsce – K. Palmowska (kl. IV),
            II miejsce – K. Stąpała (kl. III),
            III miejsce – H. Gawroński (OPB).
            Wyróżnienia otrzymali: A. Klita (kl. II), B. Grabowska oraz M. Strohm (OPB).

            Dyplomy otrzymały również przedszkolaki biorące udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Jesienny Kapelusz”.

            Następnie pani Klaudia Hipowska wyróżniła uczennicę klasy VII A. Pióro, która zajęła III miejsce w kategorii klas IV–VIII w wojewódzkim konkursie plastycznym „Żonkil – żółty symbol nadziei inny niż zwykle”.

            Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli także w Powiatowym Konkursie Plastycznym dla klas VII i VIII, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Słomnikach. Pani Beata Gaździcka nagrodziła E. Leleń z klasy VIII, która zajęła II miejsce ex aequo, oraz J. Bańskiego z klasy VIII.

            Pani Elżbieta Małasiewicz-Machula wyróżniła uczennicę klasy VI H. Grabowską, która uzyskała najlepszy wynik w naszej szkole w Ogólnopolskim Teście Ortograficznym.

            Pani Ewelina Solecka, w zastępstwie pani Katarzyny Kobendzowskiej-Grzegórzko, wręczyła nagrody uczniom klasy VII – H. Kupiec i M. Serafinowi – oraz uczniom klasy VIII: S. Jasiówce, B. Kucali i P. Rosie, którzy zajęli I miejsce w Gminnym Konkursie Wiedzy o Historii Lokalnej i Stroju Regionalnym. Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Poskwitowie pod patronatem wójta gminy Iwanowice pana Roberta Lisowskiego. Odbył się on w Muzeum Regionalnym w Iwanowicach i składał się z dwóch części: testu wiedzy o historii i zabytkach gminy oraz prezentacji regionalnych strojów ludowych.

            Pani Dorota Dryja-Zębala wręczyła nagrodę F. Tureckiemu z klasy VII, który zakwalifikował się do rejonowego etapu konkursu Małopolskiego Kuratora Oświaty z matematyki. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 2199 uczestników.

            Elżbieta Małasiewicz-Machula

             

        • Stacjonarna Puszka WOŚP
          • Stacjonarna Puszka WOŚP

          • Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie, Drodzy Nauczyciele jest nam niezmiernie miło poinformować, że już po raz kolejny w bibliotece naszej szkoły znajduje się stacjonarna puszka WOŚP. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem ,,Zdrowe brzuszki naszych dzieci”. Celem zbiórki jest diagnostyka i leczenie chorób układu pokarmowego u najmłodszych pacjentów. Serdecznie zapraszamy małych i dużych do wzięcia udziału w naszej akcji, która trwa w dniach 15.12.2025–24.01.2026. Czekają na Was piękne serduszka WOŚP. Pozdrawiamy was gorącym „Siema” Jurka Owsiaka.

            Koordynatorki szkolnej akcji:
            Opiekun SU – Ewelina Solecka
            Elwira Żuradzka

        • 5 grudnia świętowaliśmy w naszej szkole mikołajki
          • 5 grudnia świętowaliśmy w naszej szkole mikołajki

          • W oczekiwaniu na wyjątkowego gościa postaraliśmy się o miłą atmosferę i ubiory. Było czerwono od mikołajkowych czapek i świątecznych strojów. I Mikołaj nas nie zawiódł. Przybył. Spotkał się ze wszystkimi uczniami i pracownikami szkoły. Na tle betlejemskiej dekoracji pozował do pamiątkowych zdjęć, rozmawiał i wręczał upominki. Wśród prezentów były ozdoby świąteczne, skarpety, słodycze.Każdy chętny uczeń mógł zrobić sobie zdjęcie z dostojnym gościem. Mikołaja wsparł również Zarząd SISO.

            Cała społeczność szkoły serdecznie dziękuje Radzie Rodziców, a w szczególności pani Annie Kaźmierowskiej, pani Edycie Grochowskiej, pani Edycie Gawrońskiej za niezapomniane wrażenia i upominki. Serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi Dejworkowi, cieszymy się bardzo, że Mikołaje są wśród nas.

        • Ho ho ho! Mikołaj zawitał do przedszkola!
          • Ho ho ho! Mikołaj zawitał do przedszkola!

          • Długo wyczekiwany gość przybył 5 grudnia do naszego przedszkola i oczarował wszystkie dzieci oraz towarzyszące im panie. Zanim jednak rozdał dzieciom prezenty, porozmawiał z przedszkolakami i zapytał, czy były grzeczne. Przedszkolaki na przywitanie zaśpiewały piękną piosenkę pt. „Piękny Mikołaj”. Następnie Święty Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami. 

            Ten najpiękniejszy dzień w roku udało się zorganizować dzięki współpracy Rady Rodziców szkoły i przedszkola: Pani Annie Kaźmierowskiej, Pani Edycie Gawrońskiej, Pani Edycie Grochowskiej oraz Panu Tomaszowi Dejworek. Bardzo dziękujemy! Dziękujemy również nauczycielom wychowania przedszkolnego za pomoc w organizacji tego niezapomnianego dnia oraz rodzicom za przepiękne stroje, a Mikołajowi za odwiedziny i wspaniałe prezenty.

            Do zobaczenia w przyszłym roku! 

            Klaudia Hipowska

        • Wycieczka do Kopalni Guido w Zabrzu
          • Wycieczka do Kopalni Guido w Zabrzu

          • 28 listopada uczniowie klas 6 i 7 wzięli udział w niezwykłej wycieczce do Kopalni Guido w Zabrzu – jednego z najciekawszych obiektów górniczych w Polsce.

            Zanim zjechaliśmy pod ziemię, założyliśmy kaski ochronne i obejrzeliśmy, jak wyglądała dawna dyspozytornia kopalni węgla kamiennego. Następnie windą zjechaliśmy aż 320 metrów w dół. Sam zjazd dostarczył niesamowitych wrażeń, choć niektórym na chwilę „zatykały się” uszy.

            Kopalnia Guido posiada najgłębiej położoną na świecie trasę turystyczną. Wyrobiska zachowane są w stanie, w jakim kilkadziesiąt lat temu pozostawili je ostatni pracujący tam górnicy.

            Pod ziemią wysłuchaliśmy historii hrabiego Guido – dawnego właściciela kopalni. Opowieść przedstawiał jego wirtualny duch. Dowiedzieliśmy się również, jak i kiedy powstały pokłady węgla. Chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w pracy przy ścianie, a nawet zabrali na pamiątkę kawałki węgla.

            Zobaczyliśmy wiele maszyn górniczych, m.in. taśmociąg oraz potężne urządzenie do drążenia tuneli, które zostały specjalnie dla nas uruchomione. Pod ziemią poruszaliśmy się także podwieszoną kolejką.

            Nie zabrakło spotkania ze Skarbnikiem – legendarnym duchem kopalni, który poczęstował nas śląskimi bonbonami, czyli cukierkami. Każdy z uczestników został również uroczyście pasowany na górnika.

            Pod ziemią było cieplej niż na powierzchni, ponieważ w kopalni panuje stała temperatura od 12 do 16 stopni. Na końcu trasy czekała na nas podziemna restauracja. Pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę i niezapomniane wspomnienia, wróciliśmy do szkoły.

             

            Elżbieta Małasiewicz-Machula

             

        • Cynamonowy Kiermasz
          • Cynamonowy Kiermasz

          • 24 listopada w naszej szkole pachniało cynamonem. Przez cały dzień uczennice ze Szkolnego Koła Caritas sprzedawały cynamonki, ciasta, ciasteczka i babeczki. Uczniowie na przerwach międzylekcyjnych mieli w czym wybierać.Akcja odniosła duży sukces. Zebrane środki pieniężne zostały przekazane Hospicjum w Miechowie.Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom oraz Uczniom za przepyszne wypieki przygotowane na nasz kiermasz. Każdy z nich był pełen serca, zaangażowania i wspaniałego smaku.Dziękujemy również wszystkim, którzy zakupili słodkości – Wasze wsparcie sprawiło, że akcja zakończyła się sukcesem. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu mogliśmy stworzyć wyjątkowe, pełne życzliwości wydarzenie.

            Opiekun SKC,

            Klaudia Hipowska

        • Dzień Praw Dziecka w grupie „Pszczółki”
          • Dzień Praw Dziecka w grupie „Pszczółki”

          • 20 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka – wyjątkowy czas, w którym przypominamy, że każde dziecko ma prawo do miłości, szacunku, bezpieczeństwa i radości.„Pszczółki” rozmawiały o tym, jakie prawa pomagają im dorastać w poczuciu wartości i bezpieczeństwa. Oglądaliśmy ilustracje, słuchaliśmy opowiadań, a na koniec, podając własne pomysły, wspólnie stworzyliśmy “Prawa Dzieci”. 

            „Mamy prawo do zabawy!” „Mamy prawo do snu!” „Mamy prawo do nauki!” To był dzień pełen rozmów, zabawy i budowania świadomości, że każde dziecko jest wyjątkowe i zasługuje na troskę oraz szacunek.

        • Wycieczka przedszkolaków na spektakl „Królestwo małych serc”
          • Wycieczka przedszkolaków na spektakl „Królestwo małych serc”

          • 3 listopada 2025 r. nasze przedszkolaki z grup „Pszczółek” i „Motylków” wybrały się do Kina Kijów w Krakowie, aby obejrzeć wyjątkowy spektakl „Królestwo małych serc”.Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, pełnych ciepła, odwagi i przyjaźni. Kolorowa scenografia, muzyka i piękne przesłanie przedstawienia sprawiły, że mali widzowie byli oczarowani od pierwszych minut! Po spektaklu nie brakowało rozmów o ulubionych postaciach i wspólnych wrażeń. To była piękna, magiczna wycieczka, która na długo zostanie w naszych serduszkach. Dziękujemy Pani Izabeli Żurek za wspólne uczestnictwo w wycieczce.

            Klaudia Hipowska, Monika Nawalany-Bałut

        • Dzień Zdrowego Śniadania - OPA „Pszczółki”
          • Dzień Zdrowego Śniadania - OPA „Pszczółki”

          • 6 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. To był wyjątkowy czas pełen kolorów, zapachów i wesołej pracy małych rączek!Dzieci przyniosły swoje ulubione zdrowe produkty, a następnie samodzielnie przygotowały pyszne i pożywne kanapki. Było mnóstwo warzyw, chrupiących dodatków i kreatywnych pomysłów na zdrowe śniadanie.Takie zajęcia nie tylko uczą samodzielności, ale także pokazują, jak ważne jest, by jeść zdrowo i kolorowo każdego dnia. 

            Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie, a rodzicom za przygotowanie produktów.

            Klaudia Hipowska

        • „Paczuszka dla maluszka”
          • „Paczuszka dla maluszka”

          • Z radością informujemy, że w tym roku nasza szkoła bierze udział w świątecznej akcji „Paczuszka dla maluszka”, organizowanej przez „Fundację Małych Stópek”. Celem jest wsparcie dzieci z domu dziecka, którego podopieczni mają od 4 lat.
            Od 1 grudnia (poniedziałek) do 12 grudnia (piątek) przy portierni będzie stała pięknie udekorowana choinka, pod którą można zostawiać podarunki dla najmłodszych. Każda osoba, która przyniesie paczkę, może zabrać z choinki jedną bombkę – jako symbol wdzięczności za okazane dobro.
            Co można podarować?
            - zabawki (maskotki, klocki, puzzle, gry dla najmłodszych),
            - materiały plastyczne (kredki, farbki, bloki, kolorowanki, plastelinę),
            - książeczki dla dzieci,
            - nowe ubranka (np. skarpetki, czapeczki, koszulki, piżamki),
            - artykuły higieniczne dla dzieci,
            - żywność z długim terminem ważności,
            - słodycze,
            - wszystko, co może sprawić maluchom radość!
            Zachęcamy do udziału – nawet mały gest może wywołać wielki uśmiech.
            Razem sprawmy, by te święta były wyjątkowe!
            Koordynatorzy
            Elżbieta Małasiewicz-Machula
            Ewelina Solecka

        • Andrzejki w OPA „Pszczółki”
          • Andrzejki w OPA „Pszczółki”

          • W czwartek, 27 listopada, nasza grupa „Pszczółek”przeniosła się w świat magii i dobrej zabawy, świętując radosne Andrzejki połączone z Dniem Postaci z Bajek. Od samego rana w sali panowała wyjątkowa atmosfera – pełna śmiechu, kolorów i dziecięcej ciekawości. Dzieci miały okazję wziąć udział w różnych wróżbach andrzejkowych, które dostarczyły im mnóstwo emocji i radości. Nie zabrakło również tańców, zabaw ruchowych oraz chwil wspólnego świętowania przy pysznym poczęstunku. „Pszczółki” świetnie się bawiły, a ich entuzjazm udzielał się wszystkim dookoła! 

            Serdeczne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy przygotowali dla dzieci poczęstunek – Wasze zaangażowanie zawsze sprawia, że nasze wydarzenia stają się jeszcze bardziej wyjątkowe. Dziękujemy również Radzie Rodziców za pyszne cukierki z wróżbami, które wprowadziły dodatkowy element niespodzianki i magii w ten szczególny dzień. Zapraszam do fotorelacji! 

            Klaudia Hipowska

        • O naszej gminie wiemy wiele!
          • O naszej gminie wiemy wiele!

          • 26 listopada 2025 r. wybrani uczniowie klasy VII i VIII – Hanna Kupiec, Maciej Serafin,  Stefania Jasiówka, Bartosz Kucala i Patryk Rosa pod opieką pani Katarzyny Kobendzowskiej-Grzegórzko reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Wiedzy o Historii Lokalnej i Stroju Regionalnym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Poskwitowie pod patronatem wójta gminy – pana Roberta Lisowskiego. Konkurs odbył się w Muzeum Regionalnym w Iwanowicach i składał się z dwóch części – testu wiedzy o zabytkach i historii naszej gminy oraz prezentacji regionalnych strojów ludowych. Nasza drużyna uzyskała w tym konkursie I miejsce. Otrzymali wspaniałe nagrody dla szkoły oraz indywidualne. Jestem dumna z uczniów, którzy podjęli się trudu przygotowania do konkursu, zorganizowali stroje krakowskie oraz nie bali się stanąć przed szeroką publicznością i ich oceną. Dziękuję serdecznie rodzicom za współpracę – zwłaszcza pani Wioletcie Durmale-Jasiówce, panu Michałowi Kupcowi i państwu Marii i Zbigniewowi Żołowiczom za pomoc w transporcie i wypożyczenie strojów – warto tu bowiem dodać, że jako jedyna grupa mieliśmy kompletny ubiór damski i męski. Zaprezentujemy je jeszcze raz, 12 grudnia w Poskwitowie. Uczniom jeszcze raz serdecznie gratuluję wygranej!

            Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko

             

          • Konkurs plastyczny "ILUSTRACJA DO KARTKI BOŻONARODZENIOWEJ 2025"

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Ilustracja do Kartki Bożonarodzeniowej 2025”.

            Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie dzieci ze szkoły i przedszkola. Termin składania prac upływa 4 grudnia 2025 r. Prace należy przekazać wychowawcom poszczególnych grup i klas. Szczegółowe informacje i regulamin dostępne są również na stronie szkoły oraz u koordynatorek konkursu Pani Klaudii Hipowskiej.

            REGULAMIN KONKURSU

        • Światowy Dzień Wcześniaka
          • Światowy Dzień Wcześniaka

          • 17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wcześniaka. Przy portierni odbyła się zbiórka pieniężna, którą wsparło wielu uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Uczennice Szkolnego Koła Caritas rozdawały własnoręcznie wykonane fioletowe bransoletki (przygotowane wspólnie z opiekunem SKC), medale, fioletowe serduszka oraz cukierki.To był piękny dzień pełen solidarności, empatii i wsparcia dla najmniejszych bohaterów.

            Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę i okazali wielkie serce! Zebrane środki pieniężne zostały przekazane Fundacji OliEdu, a za otrzymane pieniądze zostaną zakupione specjalistyczne sprzęty do szpitali, wspierające opiekę nad wcześniakami.

            Opiekun SKC,

            Klaudia Hipowska

          • Paczka od Elfów z Gminy Iwanowice

          • Tradycją lat ubiegłych każda szkoła z terenu gminy Iwanowice w okresie przedświątecznym prowadzi zbiórkę na rzecz konkretnej rodziny. Zbiórkę koordynują Młodzieżowi Radni: Hanna Kupiec i Patryk Rosa. Poniżej przedstawiam profil rodziny i listę potrzebnych rzeczy. Zapraszam do włączenie się w tę akcję – dobro się mnoży gdy się nim dzielimy.

            Rodzina posiada 2 dzieci: chłopiec 5 lat oraz dziewczynka 4 lata
            Zbieramy:
            - ubrania na dziewczynkę rozmiar 122, ubrania na chłopca rozmiar 128;
            - kredki, mazaki, plastelina, bloki, malowanki, puzzle, gry;
            - zabawki: samochodzik, lalka, pluszaki;
            - książeczki z tematyką dziecięcą;
            - środki czystości, proszek do prania, płyn do płukania, szampon, ozdoby do włosów;
            - słodycze;
            - żywność z długą datą typu makaron, płatki, ryż, herbata. 

             

            Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko

             

    • KONTAKT

      • Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej
      • (12) 388-42-11
        451 615 378
      • ul. Krakowska 563
        32-095 Widoma
        Poland
      • Adres do e-doręczeń dla Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej: AE:PL-90362-19338-JRDGB-25
      • Adres do e-doręczeń dla Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych: AE:PL-51436-84738-URWVV-28