28 listopada klasy 4, 5 i 6 wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw udaliśmy się do teatru Groteska na spektakl „Cudowna lampa Aladyna”, potem przeszliśmy pieszo na Rynek Główny i do Muzeum Książąt Czartoryskich. Podziwialiśmy chyba najcenniejszy obraz w Polsce „Damę z łasiczką” Leonarda da Vinci. Pani przewodnik opowiedziała nam o dziejach tego niezwykłego portretu. Mogliśmy też zobaczyć wiele innych obrazów, których reprodukcje znajdują się w naszych podręcznikach. W muzealnych salach mogliśmy obejrzeć
wiele pamiątek po królach i książętach polskich, pisarzach, artystach, a nawet prezydentach Stanów Zjednoczonych. W gablotach zgromadzono elementy dawnych strojów polskich, broń, bibeloty, ceramikę, zastawy stołowe. W sali ze zbiorami starożytnymi widzieliśmy nawet prawdziwe mumie oraz wazy greckie. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Wycieczka do teatru i muzeum
- 7
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia za nami
Już po raz kolejny nasza szkoła brała udział w akcji „Święto Tabliczki Mnożenia”. Na lekcjach matematyki uczniowie utrwalali umiejętność mnożenia, wykonując różne łamigłówki i zagadki. Pojawiła się gra kaboom, tabliczki szczęścia, wykreślanki, ćwiczenia interaktywne. Na korytarzach szkolnych umieszczono działania, dzięki którym każdy mógł sobie przypomnieć tabliczkę mnożenia, a chętni uczniowie wykonywali zagadki i rebusy umieszczone na drzwiach sal. Natomiast na długich przerwach na szkolnych korytarzach można było spotkać patrol egzaminacyjny, który przepytywał starszych i młodszych ze znajomości działań i wręczał odznaki „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
Największym zainteresowaniem cieszyła się skrzynka, do której uczniowie mogli wrzucać tabliczkę szczęścia z rozwiązaną łamigłówką z tabliczki mnożenia. Spośród tych łamigłówek zostanie wyłoniony jeden zwycięzca. Na koniec tego święta został przeprowadzony szkolny konkurs „Mistrz Mnożenia”. Najpierw w klasach IV-VIII zorganizowano eliminacje, a następnie najlepsi przystąpili do testu. Konkurs był podzielony na dwa poziomy: dla klas IV-VI oraz dla klasy VII-VIII. Podczas testu liczyły się przede wszystkim poprawne odpowiedzi, a w drugiej kolejności czas, w jakim został napisany. Już wkrótce dowiemy się kto został Szkolnym Mistrzem Mnożenia w naszej szkole.
21
Andrzejki kl. 6
W piątek 29 listopada klasa VI świętowała andrzejki. Usiedliśmy wspólnie w kręgu przy drobnym poczęstunku (każdy przyniósł coś, czym podzielił się z kolegami i koleżankami). Rozmawialiśmy, trochę sobie powróżyliśmy – dla zabawy, bo dobrze wiemy, że przyszłość to nie żadna magia i całkiem sporo zależy od nas samych. Każdy mówił o tym, czym się interesuje, co lubi robić – zastanawialiśmy się, jak te zainteresowania mogą wpłynąć na wybór zawodu, który kiedyś będziemy wykonywać.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Konkurs „Ilustracja do Kartki Bożonarodzeniowej”
Przedstawiamy wyniki szkolno-przedszkolnego konkursu pt. „Ilustracja do Kartki Bożonarodzeniowej”
2
Wszyscy święci są w niebie
Wigilia wszystkich świętych, podobnie jak w roku ubiegłym, została zapamiętana przez uczniów klas 1-3 jako dzień radosny. Rok temu szkoła zamieniła się w zjazd świętych różnych epok i narodowości, dzięki którym poznaliśmy nawzajem nowe oblicza swoich imion. 31 października przybyli święci i błogosławieni w postaci kukiełek. Tegoroczną wartością dodaną jest fakt, że zostaną z nami przez cały listopad na wystawie w holu.
Kiedy przypomnieliśmy sobie atrybuty prezentowanych świętych i wybrzmieliśmy w piosence, że każdy z nas jest powołany do świętości, opowiedziałam uczniom historię błogosławionych z Pariacoto. Opowieść, wzmocniona obrazem, na pewno zapadła w sercach i umysłach młodych słuchaczy. Jeśli Pan Bóg pozwoli, w przyszłym roku rozciągniemy inicjatywę poznawania żywotów świętych na całą społeczność uczniowską. Serdecznie dziękuję Rodzicom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do pomocy dzieciom w stworzeniu pięknych postaci świętych-kukiełek. Dziękuję również Pani Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych za słodki poczęstunek.Beata Gaździcka
Ważne miejsce
(Zdjęć nie powinny oglądać dzieci poniżej 12 lat.)
13 listopada klasa VIII odwiedziła jedno z ważniejszych miejsc w Polsce, jakim jest były nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczniowie poznali już historię II wojny światowej podczas lekcji, ale usłyszeć, zobaczyć obraz, a być w miejscu uwięzienia, kaźni i śmierci ponad miliona ofiar, to jednak nie to samo. Pani przewodnik opowiedziała historię obozu w sposób, który dał młodzieży do myślenia i na długo zostanie w ich pamięci. Ponadto klasa VIII wzięła udział w warsztatach pt. Jednostka wobec rzeczywistości obozowej. Ich zaangażowanie w wykonywanie otrzymanych zadań i wnioski, które samodzielnie wyciągnęli napawają optymizmem, że pamięć o tych strasznych czasach nie zaginie i nikt nie pozwoli fałszować historii narodów.
KKG
36
Wycieczka mikołajkowa klas VII i VIII
Już 27 listopada odbyła się mikołajkowa wycieczka klas VII i VIII do FunParku w Krakowie (podziemia dawnego kina Świt w Nowej Hucie). Uczniowie podczas gier interaktywnych oraz laserowego paintballa nie tylko poznali ducha rywalizacji, ale też dobrze się bawili i zintegrowali jeszcze bardziej. Po dwóch godzinach zabawy wszyscy pojechaliśmy do pizzerii Gawęda w Masłomiącej, gdzie obsługa i właściciele bardzo miło nas przywitali i ugościli. Polecamy takie wycieczki!
KKG
17
Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji Paczka od Elfów z Gminy Iwanowice
Debata oksfordzka
22 listopada klasa VII wzięła udział w debacie oksfordzkiej w ramach programu „Polak ma essę”. Debata oksfordzka to rodzaj debaty, która ma dokładnie ustalony przebieg. Nad tezą/hipotezą debatują dwa zespoły: grupa propozycji i grupa opozycji. Na koniec sędziowie oceniają przebieg debaty. Nad całością czuwa marszałek.
Klasa wybrała trudny temat, który pojawił się przy okazji omawiania „Małego Księcia” Antione’a de Saint Exupery’ego. Śmierć autora, który był lotnikiem, była przez lata owiana tajemnicą. Okazało się, że być może został zestrzelony w czasie II wojny światowej. Jeden z niemieckich pilotów podejrzewał, że może przyczynił się do śmierci francuskiego pisarza.
Powiedział, że strzelał zawsze do maszyny, nie do człowieka – nie miał świadomości, kto siedział za sterami. Uczniowie przejęli się tą historią i zaczęli zadawać pytania o to, czy zawsze trzeba wykonywać rozkazy. I to właśnie stało się tematem naszej debaty. Siódmoklasiści sięgnęli do argumentów z historii oraz lektur. W czasie debaty pozostała część klasy wcieliła się w rolę sędziów – przyznawała punkty za argumenty, środki retoryczne, sposób wygłoszenia i ogólne wrażenie. Najwięcej punktów otrzymała Stefania Jasiówka, a grupowo zwyciężyła strona opozycji w składzie: Stefania Jasiówka, Emilia Leleń, Wiktoria Pióro i Urszula Papierz.
Przygotowania rozpoczęliśmy już wcześniej, oglądając film z Debaty Finałowej V Mistrzostw Debat Oksfordzkich, korzystając z materiałów „Team Europe. The art of debate” oraz próbując swoich sił w pisaniu przemówień.
Dlaczego warto uczyć dyskutowania? Na pewno kształtuje to umiejętność słuchania i analizowania informacji, myślenia krytycznego, rozumowania przyczynowo-skutkowego, formułowania i obrony swojego zdania, formułowania argumentów, szacunku do osób o odmiennych poglądach, pracy w zespole, a także przygotowuje do wystąpień publicznych (za: M. Czakon, pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania).
Elżbieta Małasiewicz-Machula
PODZIĘKOWANIE
Szkolne Koło Caritas bardzo dziękuje wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie i hojność. W poniedziałek (tj. 21.10) warzywa i owoce zostały przekazane Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.
Opiekun SKC,
Klaudia Hipowska
Konkurs plastyczny „Ilustracja do Kartki Bożonarodzeniowej 2024”
Regulamin szkolnego konkursu plastycznego „Kartka Bożonarodzeniowa 2024”
I Organizator:
Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej
II Uczestnicy:
Dzieci z PPA, OPA, OPB. Uczniowie kl. I-VIII. Konkurs nie jest podzielony na kategorie wiekowe.
III Warunki uczestnictwa:
Uczestnik konkursu wykonuje pracę w formacie A4. Kartkę należy wykonać w formie płaskiej i użyć technik malarskich (farby, flamastry, pastele olejne, pastele suche, kredki). Nie należy pisać życzeń oraz umieszczać napisów na swojej pracy, ponieważ ilustracja stanie się dopiero częścią kartki świątecznej.
Tematyką ilustracji muszą być motywy biblijne.
1. Uczestnicy dostarczają pracę do swoich wychowawców.
2. Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prac.
4. Ilustracje wykonane na konkurs stają się własnością organizatora.
5. Nie można wykorzystywać materiałów sypkich: cekiny, brokaty; ryż, wstążki itp.
6. Prace należy złożyć do 29 listopada (piątek) 2024 r.
7. Każda praca musi posiadać metryczkę przyklejoną na odwrocie wykonanej ilustracji i uzupełnioną danymi: imię i nazwisko uczestnika, wiek, grupa/klasa. Prace niepodpisane - nie będą uwzględnione przez Jury.
IV Zasady przyznawania nagród:
1. Zwycięzcy zostaną wybrani przez Jury powołane przez Organizatora.
2. Jury przy ocenie weźmie pod uwagę kryteria:- zgodność z tematem pracy,
- wkład własny ucznia w wykonanie pracy,
- pomysłowość, estetykę wykonania.
3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły po wyłonieniu zwycięzców.
4. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zmian w Regulaminie z powodów od nich niezależnych.
5. Laureaci konkursu (I, II, III miejsce oraz wyróżnienie) otrzymają nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Zwycięska praca zostanie projektem szkolnej kartki bożonarodzeniowej.
V Postanowienia ogólne:
1. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na wykorzystywanie i przetwarzanie w bazie danych konkursu informacji osobowych zawartych w metryczce każdej z prac.
2. Uczestnik wyraża zgodę na użycie przez organizatora materiałów konkursowych do działań informacyjno-promocyjnych.
3. Sprawy niezawarte w regulaminie rozstrzyga organizator.
4. Dostarczenie prac na konkurs oznacza zaakceptowanie regulaminu przez uczestnika i wyrażenie zgody na publikację prac z danymi osobowymi zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r.
𝐓𝐫𝐚𝐝𝐲𝐜𝐲𝐣𝐧𝐢𝐞 𝐝𝐨ł𝐚̨𝐜𝐳𝐚𝐦𝐲 𝐝𝐨 𝐚𝐤𝐜𝐣𝐢 "𝐆𝐨́𝐫𝐚 𝐆𝐫𝐨𝐬𝐳𝐚" – 𝐏𝐨𝐌𝐨𝐜 𝐳𝐚 𝐆𝐑𝐎𝐒𝐙𝐄!
Nasze przedszkole oraz szkoła z radością informuje, że podtrzymujemy tradycję udziału w akcji „𝐆𝐨́𝐫𝐚 𝐆𝐫𝐨𝐬𝐳𝐚” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom! To wyjątkowa okazja, by wspólnie zebrać środki na wsparcie potrzebujących dzieci. Każdy grosz ma znaczenie, a nasza pomoc ma prawdziwą moc zmieniania świata na lepsze.
Wrzucając monety i tworząc górę grosza, przekazujemy środki finansowe na pomoc psychologiczną i opiekę specjalistyczną dla potrzebujących Dzieci i Rodzin na terenie całej Polski. Skarbonki będą ustawione na korytarzach. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Razem możemy dokonać wielkich rzeczy! Zachęcamy do włączenia się w tę akcję.
Koordynator akcji
Magdalena Dyląg-Dziedzic
Gminny Bieg Niepodległości
W dniu 7.11.2024 nasza szkoła brała udział w „Gminnym Biegu Niepodległości” organizowanym przez szkołę podstawową w Poskwitowie. Naszą szkołę reprezentowało dwunastu uczniów z klas VI i VIII. W trakcie zawodów uczniowie brali udział w biegach indywidualnych oraz w sztafecie. Zawody rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie wszyscy uczestnicy zostali rozgrzani przez organizatorów biegu oraz zapoznani z ogólnymi zasadami. Wszystkie biegi były pełne emocji i radości, a każdy zawodnik dał z siebie wszystko. Dzięki determinacji uczniów nasza szkoła może pochwalić się drugim miejscem w biegu indywidualnym Natalii Jakubek z kl. VIII oraz trzecim miejscem Jana Pyci z kl. VI. Wszyscy reprezentanci szkoły zasłużyli swoją postawą na medal. Po zakończonych zawodach każdy uczestnik mógł ogrzać się ciepłą herbatą oraz zjeść kiełbaskę z grilla. Organizatorzy biegu nagrodzili wszystkich uczestników wartościowymi nagrodami, co jeszcze bardziej motywuje do częstszego uprawiania sportu.
Dawid Konieczny5
Ku chwale Ojczyzny!
8 listopada z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cała nasza szkoła świętowała. Był apel, okolicznościowy program artystyczny, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wszechobecne barwy biało-czerwone.
Punktualnie o godz. 10.15 rozbrzmiał potrójny dzwonek. To oznaczało spotkanie w sali gimnastycznej na apelu. W tym roku przygotowywała go klasa piąta we współpracy z zespołem „Wszystko Gra” i zespołem wokalnym klas I-III. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego zapanowała zupełna cisza. Przy głośnych dźwiękach utworu „Carmina Burana” na scenę wchodził pochód
„niewolników”. To byli chłopcy z klasy 5. Na szyi mieli żelazne łańcuchy, symbolizujące poddaństwo i uwięzienie, a w rękach ciężkie bloki z napisami” „zabory; 123 lata; Rosja; Prusy; Austria; niewola; terror”. Widowisko poruszało temat walki o wolność w różnych aspektach i na przestrzeni dziejów.
Widzowie obejrzeli film „Bitwa Warszawska”, którą zalicza się do 18 najważniejszych bitew w historii świata. Artyści przypomnieli swoim kolegom sylwetki ojców i miłośników niepodległości m.in. Józefa Piłsudskiego. Ci z kolei usłyszeli o sprawczej mocy słowa wypowiadanego przez wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, świętego Jana Pawła II, błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Słowo rosło w siłę i zmieniało oblicze. Zamiast niewoli pojawiła się niepodległość, zamiast terroru-suwerenność, zamiast zaborów- wolność. A wszystko scalone wartościami niepodważalnymi w życiu człowieka: miłością, pięknem, rodziną, domem, odwagą, honorem i patriotyzmem. Tak piątoklasiści zbudowali metaforyczny dom – ojczyznę. Grze młodych aktorów towarzyszyła piękna muzyka. Zespół „Wszystko Gra” zaśpiewał „Rotę”, „Żeby Polska była Polską” i „Wolność”. Zespół klas I-III wykonał piosenkę „Co to jest niepodległość?”. Apel zakończył się wspólnym śpiewaniem. Wszyscy – dyrekcja, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie – pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej śpiewaliśmy patriotyczne pieśni: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Podczas apelu, jak co roku, przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.
(Tekst: redakcja gazetki „Nie Mam Pomysłu”)
Scenariusz i reżyseria apelu: Andrea Janik
Kierownictwo muzyczne: Beata Gaździcka
Kierownictwo merytoryczne: Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko
Wykonawcy: klasa V, zespół wokalny klas I-III pod kierunkiem pani Magdaleny Wójcik, zespół „Wszystko Gra”
Obsługa techniczna: Wojciech Cieślik24
„Dziady” cz. II w klasie 7
Listopad w klasie VII zaczęliśmy od „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza. Tym razem nietypowo, bo pierwszą lekcję poświęciliśmy na wspólne czytanie dramatu. Była to okazja nie tylko do lepszego poznania utworu, ale także do zmierzenia się z głosową interpretacją tekstu. Aby lepiej „poczuć” atmosferę wydarzeń rozgrywających się w dramacie, zadbaliśmy o odpowiednią dekorację. Przygotowaliśmy świece ledowe, suszone liście, a nawet pojawiające się w utworze ziarnka gorczycy – wszystko po to, by lekturę poznawać różnymi zmysłami.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
1
Zaproszenie na 11-ego listopada
Projekt "Polak ma essę" - zadanie: Sortownia ortograficzna
W ramach ogólnopolskiego projektu „Polak ma essę” uczniowie z klasy VI wykonali prace przedstawiające zasady ortograficzne. Każda zasada została pokazana w formie notatki graficznej, która sprzyja zapamiętywaniu. Nasza „Sortownia ortograficzna” stanęła w sali 202 i ma pomóc w utrwalaniu poprawnej pisowni.
2
Wycieczka do Centrum Edukacji Lotniczej na lotnisku w Balicach
25 października klasy 4,5 i 6 udały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Lotniczej na lotnisku w Balicach. Placówka ta jest unikatowym ośrodkiem edukacyjnym przybliżającym zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Znajduje się obok terminala pasażerskiego.
Zajęcia rozpoczęły się od wizyty w głównym budynku lotniska. Mogliśmy tam zobaczyć, jak „żyje” lotnisko. Obserwowaliśmy osoby pracujące na lotnisku – obsługę, służby porządkowe, celne. Mogliśmy też zapoznać się z komunikatami w języku angielskim – niezbędnymi w podróży samolotem. Atrakcją była makieta lotniska w Balicach wykonana z klocków Lego.
Następnie przeszliśmy na taras widokowy i przyglądaliśmy się, jak samoloty są przygotowywane do odlotów. Tego dnia nad Balicami była mgła, więc dowiedzieliśmy się także, jak bardzo pogoda wpływa na ruch lotniczy. Później odbyły się zajęcia w budynku CEL, które przybliżyły nam ścieżkę, jaką musi pokonać pasażer, żeby wsiąść do samolotu – uczniowie nadawali bagaż, przechodzili przez bramki, siedzieli w fotelach samolotu, dostali własne karty pokładowe. W czasie zajęć odpowiadali na wiele pytań – ci, którzy mieli najwięcej poprawnych odpowiedzi, mogli zasiąść za sterami samolotu w symulatorze. Ważną lekcją była prezentacja tego, czego nie można wnieść na pokład samolotu oraz czego nie wolno przewozić. Dowiedzieliśmy się np. jak służby lotniskowe dbają o ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, nie pozwalając na przewożenie przedmiotów z nich wyrabianych. Pełni wrażeń i być może planów na dalekie podróże, wróciliśmy do szkoły.
Elżbieta Małasiewicz-Machula4
Święto Zmarłych
W nawiązaniu do obchodzonego Święta Zmarłych, w dniu 31.10.2024r. przedszkolaki odwiedziły miejscowy cmentarz. Pod pomnikiem dzieci wspólnie zmówiły modlitwę i zapaliły znicz. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci Ten dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie dzielili się ze swoimi kolegami i koleżankami z grupy.
Klaudia Hipowska
5
Podziękowania
Archiwum Aktualności