W ramach programu „Ja w świecie emocji” odbyły się w klasie 6 kolejne lekcje z wychowawcą. Przed świętami mówiliśmy o roli wspólnoty w życiu człowieka – tej rodzinnej, jak i szkolnej. O tym, do czego potrzebna jest wspólnota i jak o nią dbać. W lutym była kolejna lekcja, związana z Dniem Bezpiecznego Internetu, który w tym roku był obchodzony 11 lutego. Zastanawialiśmy się nad tym, co robić, by czuć się bezpiecznym w Internecie. Ważnym tematem była także przemoc w Internecie, czyli hejt i sposoby radzenia sobie z tym poważnym problemem.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Dzień Bezpiecznego Internetu
It's time to explore the UK - AROUND THE ENGLISH SPEAKING COUNTRIES
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego AROUND THE ENGLISH SPEAKING COUNTRIES wybraliśmy się do Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy najciekawsze miejsca historyczne i przyrodnicze. Porozmawialiśmy sobie o Henryku VIII i jego 6 żonach, o Królowej Elżbiecie I oraz kośściele anglikańskim. W podróż zaprosiły nas: Stefania, Ula i Wiktoria. Było bardzo ciekawie:)
Plastycznie o strażakach
W środę 12 lutego wręczono nagrody naszym laureatkom, które wzięły udział w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym pod nazwą „Ziemia, woda, powietrze – strażacy na straży środowiska”. Konkurs ogłoszono w październiku 2024 roku. Jego celem było zainteresowanie młodych ludzi tematyką i działalnością straży pożarnej. W tym roku uczestnicy za pomocą kredek, flamastrów i farb musieli przedstawić własny pomysł na realizację tematu konkursu. Do konkursu zgłoszono bardzo dużo prac, wykonanych starannie i estetycznie. Wśród 15 laureatów etapu gminnego znalazły się 4 reprezentantki naszej placówki. W kategorii przedszkola drugie miejsce zajęła Pola Malik, a wyróżnienie otrzymała Antonina Zięba. Obie dziewczynki uczęszczają do Oddziału Przedszkolnego A.
W kategorii klas I-IV trzecie miejsce zajęła Róża Szafrańska z kl. II.
W kategorii klas V-VIII trzecie miejsce zajęła Amelia Wójcik z kl. V.
Laureatki otrzymały nagrody. Osobiście wręczyli je strażacy z gminy Iwanowice.
Tekst: Jakub Wójcik z kl. V (Koło Dziennikarskie).
Rekrutacja na 2025 / 2026 rok
Szkolna Telewizja
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z życia naszej szkoły!
St. Valentine's Day na lekcjach języka angielskiego
W trakcie lekcji języka angielskiego uczniowie z klas 6-8 tworzyli wiersze o miłości, przyjaźni, bo przecież poezja jest w każdym z nas. Zapraszamy do czytania:)
4
Podziękowania
- 6
,,Akcja Menstruacja’’
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do programu „Akcja Menstruacja w Twojej Szkole”, którego celem jest poprawienie komfortu życia osób uczących się, pokonanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją.
W związku z przystąpieniem do programu nasza szkoła otrzymała środki menstruacyjne oraz skrzynki, w których będą one dostępne dla uczennic. Skrzynki znajdują się w toaletach damskich na parterze oraz na I piętrze.Koordynator szkolnej akcji
Ewelina Solecka
Szanowni Państwo,
Informujemy, że w zakładce REKRUTACJA znajdują się aktualne terminy, kryteria oraz odpowiednie dokumenty niezbędne do zapisania dzieci i uczniów do Punktu Przedszkolnego "Biedroneczki", Oddziału Przedszkolnego A i B oraz do klasy I Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej na rok szkolny 2025/2026.
Dzień Babci i Dziadka
W dniu 17 stycznia 2025 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej uczniowie klas I-III przygotowali uroczystość z okazji zbliżającego się święta Dnia Babci i Dziadka. Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne święta, podczas których wnuki mogą wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek wobec tych, którzy odgrywają niezastąpioną rolę w ich życiu. Babcie i dziadkowie to osoby, które zawsze mają czas na
rozmowę, potrafią pocieszyć i przekazać mądrość życiową. Ich troska, miłość i bezwarunkowe wsparcie sprawiają, że dzieciństwo staje się bogatsze i piękniejsze. Nic więc dziwnego, że uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowywali się do tego wydarzenia, pragnąc podziękować swoim dziadkom w najpiękniej możliwy sposób.
Po przywitaniu zebranych gości oraz złożeniu życzeń przez panią dyrektor Bożenę Lisowską i panią prezes Annę Motykę, rozpoczęliśmy zabawę. Zaczęliśmy od zagadki plastycznej. Zadaniem seniorów było odgadnięcie, który z obrazów namalowanych przez wnuki to ich podobizna. Zagwozdka okazała się trudna, bo jak rozpoznać siebie wśród tylu pięknie wykonanych portretów? Kolejny konkurs „Jaka to melodia” okazał się łatwiejszy, bo
po kilku dźwiękach rozpoznane zostały wszystkie utwory, a były to m. im. „Małgośka” Maryli Rodowicz i „Nic dwa razy się nie zdarza” Sanah. Wszyscy dziadkowie, którzy aktywnie włączali się do zabawy, otrzymywali słodycze.
W części artystycznej uczniowie klasy III w uroczy sposób przestawili więź między wnukami a babcią i dziadkiem, podkreślając Ich ważność w młodziutkim życiu. Teksty zawierały wyrazy czułości i szacunku, a także odnosiły się do wspólnego spędzania czasu.
Całość przeplatana była utworami muzycznymi i tanecznymi. W programie wystąpili również uczniowie klasy I, którzy zaprezentowali „Taniec z kapeluszami oraz uczennice klasy II z „Tańcem aniołków”. Uczniowie klasy III - Julia, Natalia, Kinga i Mikołaj - zagrali w zespole na fletach „Sto lat”. Towarzyszyła im Milena, grając na kalimbie, perkusyjnym instrumencie muzycznym tzw. „afrykańskim fortepianie”. Dużo emocji w widzach wywołały dwa skecze: „ Babcia nowoczesna i tradycyjna” oraz „Dziadek, stołek i rosołek”, w których w role babć wcieliły się Natalia, Kinga i Julia, dziadka zagrał Marcel, a kotki Sandra i Milena. Miłym akcentem był występ Leny z klasy II, która wraz ze swoim dziadkiem zagrała na skrzypcach pastorałkę „Skrzypi wóz”.
Na zakończenie wszystkie wnuczęta odśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim dziadkom prezenty. Dostojni goście zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno- Oświatowych i Radę Rodziców.
Spotkanie upłynęło w radosnej i ciepłej atmosferze, pełnej wzruszeń, śmiechu i wspomnień. Babcie i dziadkowie z dumą obserwowali występy swoich wnucząt, a ich uśmiechy i błyszczące oczy były najlepszym dowodem na to, jak ważne są takie chwile. Był to wyjątkowy czas, który pozwolił podkreślić, jak wielką rolę odgrywają dziadkowie w życiu dzieci i całych rodzin.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości:
– nauczycielom, paniom Beacie Gaździckiej, Annie Lis i Dorocie Seweryn,
- uczniom klas I, II, III,
- rodzicom, w szczególności paniom Marioli Fundament i Ewelinie Tureckiej, za przygotowanie prezentów dla dziadków i państwu Marioli i Kamilowi Fundamentom za pomoc podczas organizacji święta Babci i Dziadka- Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Oświatowych i Radzie Rodziców. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu mogliśmy sprawić radość naszym ukochanym seniorom.
Życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom dużo zdrowia, radości i nieustającej miłości wnuków! Do zobaczenia za rok!
Magdalena Wójcik160
Kochane Babcie, Drodzy Dziadkowie!
Z okazji Waszego święta składamy Wam najserdeczniejsze życzenia, zdrowia, radości i niekończących się chwil spędzonych z Waszymi wnukami.
Cała społeczność szkolna
Bezpieczne ferie zimowe
Szanowni Państwo,już niebawem, bo 20 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe w województwie małopolskim. To czas zasłużonego odpoczynku dla dzieci i młodzieży po pierwszym półroczu intensywnej nauki. Należy jednak w tym okresie również pamiętać o ważnych zasadach bezpieczeństwa podczas tych wolnych dni.
W przygotowanych dwóch praktycznych poradnikach, jak w pigułce,zawarte zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa na stoku i na lodzie, które z pewnością będą przydatne w czasie ferii: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-stokuhttps://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/bezpieczenstwo-na-lodzie
Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom udanego oraz radosnego zimowego wypoczynku!
Gazetka Szkolna
Międzyszkolny Turniej Tenisa Stołowego
9 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbyła się III edycja Międzyszkolnego Turnieju Tenisa Stołowego, w którym udział wzięły wszystkie szkoły z terenu Gminy Iwanowice.Warto podkreślić iż turniej odbywał się w pięknie odnowionej ze środków finansowych gminy sali gimnastycznej. Turniej został przeprowadzony w podziale na chłopców i dziewczęta w dwóch kategoriach wiekowych; grupa młodsza: klasy 4-6 oraz grupa starsza: klasy 7- 8.
Uroczyste otwarcie rozpoczęło się o godzinie 9:30. Wszystkich obecnych powitały: Dyrektor SP w Widomej – Pani Bożena Lisowska, Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych – Pani Anna Motyka, Młodzieżowi Radni – Wiktoria Pióro oraz Patryk Rosa. Drogą losowania z obecnych nauczycieli zostali wyłonieni sędziowie Turnieju. W swoich kategoriach wiekowych chłopcy i dziewczęta rozegrali mecze systemem “każdy z każdym”. Mecze odbywały się po 2 sety do 11 punktów, a najlepsi awansowali do półfinałów. Walka była bardzo zacięta, ale zawsze fair play – co jest niezwykle ważne w sporcie.
Przed ogłoszeniem wyników głos zabrała Wicewójt Gminy Iwanowice – Pani Paulina Czekaj, która pogratulowała wszystkim zawodnikom udziału w Turnieju, podziękowała za sportową rywalizację oraz zaprosiła do udziału w kolejnych wydarzeniach realizowanych przez Młodzieżową Radę Gminy.
Na podium stanęli:
Dziewczęta (klasy 4-6):
Hanna Kupiec – SP Widoma
Aleksandra Kruk – SP Celiny
Alicja Burda – SP Damice
Chłopcy (klasy 4-6):
Mieszko Szwajcowski – SP Sułkowice
Kacper Kołodziejczyk – SP Damice
Dawid Chmiel – SP Narama
Dziewczęta (klasy 7-8):
Weronika Cieślik – SP Narama
Gaja Szczepaniak – SP Damice
Natalia Kropiwnicka – SP Sułkowice
Chłopcy (klasy 7-8):
Karol Habelt – SP Narama
Michał Marchański – SP Celiny
Szymon Kołacz – SP Widoma
Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom udziału w Turnieju i dziękujemy za zdrową rywalizację. Dziękujemy Gminie Iwanowice za ufundowanie wspaniałych nagród (m.in. zestawów do gry w tenisa stołowego, ministołów, medali i in.). Dziękujemy: Organizatorom turnieju: Pani Katarzynie Kobendzowskiej-Grzegórzko i Panu Dawidowi Koniecznemu oraz młodzieżowym radnym: Wiktorii Pióro oraz Patrykowi Rosie.
Zapraszamy za rok.
38
Podziękowania
DZIĘKUJEMY
Uczniowie klas II i III pragną złożyć podziękowania dla pani Wioletty Durmały- Jasiówki za zorganizowanie warsztatów „Majsterkowo”, w trakcie których nasi podopieczni mieli możliwość własnoręcznego wykonania drewnianego stojaka na kubki. W trakcie pracy dzieci wykazały się kreatywnością, cierpliwością oraz precyzją ruchów stolarskich.
Pragniemy również podziękować Państwu Kucalom za działania związane z darmowym przejazdem dzieci na miejsce warsztatów. JESZCZE RAZ DZIĘKUJEMY ZA POŚWIĘCONY CZAS, DOBROĆ SERCA I WSPÓŁPRACĘ. BEZ WASZEJ INICJATYWY NASI PODOPIECZNI NIE MIELIBY OKAZJI UCZESTNICZYĆ W TYCH WARSZTATACH.
Sesja zdjęciowa - Biedroneczki
Drodzy Rodzice życzymy, aby te Święta Bożego Narodzenia były pełne ciepła, spokoju i cudownej atmosfery. Niech magia wigilijnego wieczoru przyniesie radość, a świąteczne dni będą czasem odpoczynku i refleksji. Oby nadchodzący Nowy Rok był czasem realizacji marzeń, sukcesów oraz wielu niezapomnianych i pięknych chwil.Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku! - Biedroneczki
70
Spotkanie opłatkowe
19 grudnia klasa 6 spotkała się przy wspólnym stole na spotkaniu opłatkowym. Gościliśmy w tym roku panie: Marię Wojtaś i Monikę Dobosz. Z świątecznymi życzeniami odwiedziły nas także pani Dyrektor Bożena Lisowska i pani Prezes Anna Motyka.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Wesołych Świąt!
Radości, spokoju, rodzinnej atmosfery na czas Świąt Bożego Narodzenia!
życzą Zarząd Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych, Dyrektor, Grono Pedagogiczne oraz Społeczność Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej.
Jasełka i spotkanie opłatkowe
19 grudnia 2024 był w naszej szkole prawdziwie świątecznym dniem. O godz. 9.30 uczniowie, nauczyciele i rodzice uczestniczyli w Mszy Świętej odprawionej przez ks. proboszcza Adama Grzesińskiego oraz ks. Filipa Korbana. Uczniowie włączyli się aktywnie w liturgię poprzez czytanie i śpiew. Po Mszy pani Dyrektor Bożena Lisowska i pani Prezes Anna Motyka złożyły ks. proboszczowi życzenia imieninowe. Po powrocie do szkoły w
salach odbyły się klasowe spotkania opłatkowe.
O godz. 11.00 rozpoczęły się jasełka szkolne. Pani Dyrektor Bożena Lisowska i pani Prezes Anna Motyka przywitały wszystkich zgromadzonych. Wśród przybyłych gości byli m.in.: ks. kanonik Adam Grzesiński – proboszcz parafii w Widomej, pan Marek Piekara – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego, pani Dorota Kosałka – dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach, pan Sebastian Rosa – radny Gminy Iwanowice, pan Czesław Pobędza – sołtys Maszkowa, pani Monika Nawalany-Bałut – sołtys Zalesia. Obecni byli także przedstawiciele okolicznych jednostek straży pożarnej: panowie Edward Stopiński – prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w Iwanowicach, Przemysław Kucala – naczelnik OSP Zalesie, Sebastian Kmiecik – prezes OSP Zalesie, Wojciech Kupczyk – naczelnik OSP Widoma i Wojciech Stanek – OSP Widoma. Na szkolne jasełka przybyła także lek. Joanna Pawlik z Familii Mediciny (prowadzi opiekę zdrowotną w naszej szkole) oraz pani Danuta Płatek –szkolna pielęgniarka. Jak co roku na zaproszenie odpowiedzieli także emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły: pani Barbara Mrajca – prezes Klubu Seniora JuRajska Siódemka, pani Barbara Perek – wiceprezes Klubu Seniora JuRajska Siódemka, pani Jadwiga Rosół, pani Zofia Gajda i pan Janusz Zębala. Klub Seniora JuRajska Siódemka reprezentowały również panie Halina Kurzeja, Małgorzata Leleń i pan Józef Leleń. Wśród gości nie mogło zabraknąć przedstawicieli Rady Rodziców – obecne
były panie Anna Kaźmierowska i Edyta Grochowska oraz członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych pani Marta Kucharska-Gurbiel i panowie Wiesław Pobędza i Wojciech Cieślik. Ten niezwykły dzień wspólnie świętowali z uczniami także nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice uczniów klasy drugiej i nasi absolwenci: Maria Twardowska i Kajetan Gaździcki.
W tym roku historię o narodzeniu Pańskim przybliżyła nam klasa 2 wraz ze swoją wychowawczynią panią Dorotą Seweryn. Na początku ks. Filip Korban przeczytał zebranym fragment Pisma Świętego. Potem drugoklasiści, wspierani przez zespół wokalny klas 1-3 prowadzony przez panią Magdalenę Wójcik, zaprezentowali historię o Bożym Narodzeniu. Wcielili się w role Maryi, św. Józefa, trzech króli, pastuszków i aniołków. Następnie dzieci z
oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego zaśpiewały pastorałkę. Po występie cała społeczność szkolna, zaproszeni goście i zespół „Wszystko Gra” wspólnie śpiewali kolędy, m.in. „Kolędę dla nieobecnych”, która przypomniała wszystkim o tych, którzy już odeszli, ale wciąż są obecni w naszych sercach. Amelia Wójcik z kl. 5 wykonała utwór „Mario, czy już wiesz?”. Ostatnim punktem tego świątecznego dnia było szkolne spotkanie opłatkowe nauczycieli i zaproszonych gości, które zakończyło się wspólnym kolędowaniem.Elżbieta Małasiewicz-Machula
23
Archiwum Aktualności