Szkolne Koło Caritas bardzo dziękuje wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie i hojność. W poniedziałek (tj. 21.10) warzywa i owoce zostały przekazane Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.
Opiekun SKC,
Klaudia Hipowska
Szkolne Koło Caritas bardzo dziękuje wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie i hojność. W poniedziałek (tj. 21.10) warzywa i owoce zostały przekazane Hospicjum im. bł. s. Bernardyny Jabłońskiej w Miechowie.
Opiekun SKC,
Klaudia Hipowska
Regulamin szkolnego konkursu plastycznego „Kartka Bożonarodzeniowa 2024”
I Organizator:
Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Widomej
II Uczestnicy:
Dzieci z PPA, OPA, OPB. Uczniowie kl. I-VIII. Konkurs nie jest podzielony na kategorie wiekowe.
III Warunki uczestnictwa:
Uczestnik konkursu wykonuje pracę w formacie A4. Kartkę należy wykonać w formie płaskiej i użyć technik malarskich (farby, flamastry, pastele olejne, pastele suche, kredki). Nie należy pisać życzeń oraz umieszczać napisów na swojej pracy, ponieważ ilustracja stanie się dopiero częścią kartki świątecznej.
Tematyką ilustracji muszą być motywy biblijne.
1. Uczestnicy dostarczają pracę do swoich wychowawców.
2. Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.
3. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prac.
4. Ilustracje wykonane na konkurs stają się własnością organizatora.
5. Nie można wykorzystywać materiałów sypkich: cekiny, brokaty; ryż, wstążki itp.
6. Prace należy złożyć do 29 listopada (piątek) 2024 r.
7. Każda praca musi posiadać metryczkę przyklejoną na odwrocie wykonanej ilustracji i uzupełnioną danymi: imię i nazwisko uczestnika, wiek, grupa/klasa. Prace niepodpisane - nie będą uwzględnione przez Jury.
IV Zasady przyznawania nagród:
1. Zwycięzcy zostaną wybrani przez Jury powołane przez Organizatora.
2. Jury przy ocenie weźmie pod uwagę kryteria:
- zgodność z tematem pracy,
- wkład własny ucznia w wykonanie pracy,
- pomysłowość, estetykę wykonania.
3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły po wyłonieniu zwycięzców.
4. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zmian w Regulaminie z powodów od nich niezależnych.
5. Laureaci konkursu (I, II, III miejsce oraz wyróżnienie) otrzymają nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy. Zwycięska praca zostanie projektem szkolnej kartki bożonarodzeniowej.
V Postanowienia ogólne:
1. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na wykorzystywanie i przetwarzanie w bazie danych konkursu informacji osobowych zawartych w metryczce każdej z prac.
2. Uczestnik wyraża zgodę na użycie przez organizatora materiałów konkursowych do działań informacyjno-promocyjnych.
3. Sprawy niezawarte w regulaminie rozstrzyga organizator.
4. Dostarczenie prac na konkurs oznacza zaakceptowanie regulaminu przez uczestnika i wyrażenie zgody na publikację prac z danymi osobowymi zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018r.
Nasze przedszkole oraz szkoła z radością informuje, że podtrzymujemy tradycję udziału w akcji „𝐆𝐨́𝐫𝐚 𝐆𝐫𝐨𝐬𝐳𝐚” organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom! To wyjątkowa okazja, by wspólnie zebrać środki na wsparcie potrzebujących dzieci. Każdy grosz ma znaczenie, a nasza pomoc ma prawdziwą moc zmieniania świata na lepsze.
Wrzucając monety i tworząc górę grosza, przekazujemy środki finansowe na pomoc psychologiczną i opiekę specjalistyczną dla potrzebujących Dzieci i Rodzin na terenie całej Polski. Skarbonki będą ustawione na korytarzach. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników do zaangażowania się w tę szlachetną inicjatywę. Razem możemy dokonać wielkich rzeczy! Zachęcamy do włączenia się w tę akcję.
Koordynator akcji
Magdalena Dyląg-Dziedzic
W dniu 7.11.2024 nasza szkoła brała udział w „Gminnym Biegu Niepodległości” organizowanym przez szkołę podstawową w Poskwitowie. Naszą szkołę reprezentowało dwunastu uczniów z klas VI i VIII. W trakcie zawodów uczniowie brali udział w biegach indywidualnych oraz w sztafecie. Zawody rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie wszyscy uczestnicy zostali rozgrzani przez organizatorów biegu oraz zapoznani z ogólnymi zasadami. Wszystkie biegi były pełne emocji i radości, a każdy zawodnik dał z siebie wszystko. Dzięki determinacji uczniów nasza szkoła może pochwalić się drugim miejscem w biegu indywidualnym Natalii Jakubek z kl. VIII oraz trzecim miejscem Jana Pyci z kl. VI. Wszyscy reprezentanci szkoły zasłużyli swoją postawą na medal. Po zakończonych zawodach każdy uczestnik mógł ogrzać się ciepłą herbatą oraz zjeść kiełbaskę z grilla. Organizatorzy biegu nagrodzili wszystkich uczestników wartościowymi nagrodami, co jeszcze bardziej motywuje do częstszego uprawiania sportu.
Dawid Konieczny
8 listopada z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości cała nasza szkoła świętowała. Był apel, okolicznościowy program artystyczny, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wszechobecne barwy biało-czerwone.
Punktualnie o godz. 10.15 rozbrzmiał potrójny dzwonek. To oznaczało spotkanie w sali gimnastycznej na apelu. W tym roku przygotowywała go klasa piąta we współpracy z zespołem „Wszystko Gra” i zespołem wokalnym klas I-III. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu narodowego zapanowała zupełna cisza. Przy głośnych dźwiękach utworu „Carmina Burana” na scenę wchodził pochód
„niewolników”. To byli chłopcy z klasy 5. Na szyi mieli żelazne łańcuchy, symbolizujące poddaństwo i uwięzienie, a w rękach ciężkie bloki z napisami” „zabory; 123 lata; Rosja; Prusy; Austria; niewola; terror”. Widowisko poruszało temat walki o wolność w różnych aspektach i na przestrzeni dziejów.
Widzowie obejrzeli film „Bitwa Warszawska”, którą zalicza się do 18 najważniejszych bitew w historii świata. Artyści przypomnieli swoim kolegom sylwetki ojców i miłośników niepodległości m.in. Józefa Piłsudskiego. Ci z kolei usłyszeli o sprawczej mocy słowa wypowiadanego przez wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, świętego Jana Pawła II, błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Słowo rosło w siłę i zmieniało oblicze. Zamiast niewoli pojawiła się niepodległość, zamiast terroru-suwerenność, zamiast zaborów- wolność. A wszystko scalone wartościami niepodważalnymi w życiu człowieka: miłością, pięknem, rodziną, domem, odwagą, honorem i patriotyzmem. Tak piątoklasiści zbudowali metaforyczny dom – ojczyznę. Grze młodych aktorów towarzyszyła piękna muzyka. Zespół „Wszystko Gra” zaśpiewał „Rotę”, „Żeby Polska była Polską” i „Wolność”. Zespół klas I-III wykonał piosenkę „Co to jest niepodległość?”. Apel zakończył się wspólnym śpiewaniem. Wszyscy – dyrekcja, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie – pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej śpiewaliśmy patriotyczne pieśni: „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Marsz Pierwszej Brygady”. Podczas apelu, jak co roku, przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu”.
(Tekst: redakcja gazetki „Nie Mam Pomysłu”)
Scenariusz i reżyseria apelu: Andrea Janik
Kierownictwo muzyczne: Beata Gaździcka
Kierownictwo merytoryczne: Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko
Wykonawcy: klasa V, zespół wokalny klas I-III pod kierunkiem pani Magdaleny Wójcik, zespół „Wszystko Gra”
Obsługa techniczna: Wojciech Cieślik
Listopad w klasie VII zaczęliśmy od „Dziadów” cz. II Adama Mickiewicza. Tym razem nietypowo, bo pierwszą lekcję poświęciliśmy na wspólne czytanie dramatu. Była to okazja nie tylko do lepszego poznania utworu, ale także do zmierzenia się z głosową interpretacją tekstu. Aby lepiej „poczuć” atmosferę wydarzeń rozgrywających się w dramacie, zadbaliśmy o odpowiednią dekorację. Przygotowaliśmy świece ledowe, suszone liście, a nawet pojawiające się w utworze ziarnka gorczycy – wszystko po to, by lekturę poznawać różnymi zmysłami.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
W ramach ogólnopolskiego projektu „Polak ma essę” uczniowie z klasy VI wykonali prace przedstawiające zasady ortograficzne. Każda zasada została pokazana w formie notatki graficznej, która sprzyja zapamiętywaniu. Nasza „Sortownia ortograficzna” stanęła w sali 202 i ma pomóc w utrwalaniu poprawnej pisowni.
25 października klasy 4,5 i 6 udały się na wycieczkę do Centrum Edukacji Lotniczej na lotnisku w Balicach. Placówka ta jest unikatowym ośrodkiem edukacyjnym przybliżającym zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Znajduje się obok terminala pasażerskiego.
Zajęcia rozpoczęły się od wizyty w głównym budynku lotniska. Mogliśmy tam zobaczyć, jak „żyje” lotnisko. Obserwowaliśmy osoby pracujące na lotnisku – obsługę, służby porządkowe, celne. Mogliśmy też zapoznać się z komunikatami w języku angielskim – niezbędnymi w podróży samolotem. Atrakcją była makieta lotniska w Balicach wykonana z klocków Lego.
Następnie przeszliśmy na taras widokowy i przyglądaliśmy się, jak samoloty są przygotowywane do odlotów. Tego dnia nad Balicami była mgła, więc dowiedzieliśmy się także, jak bardzo pogoda wpływa na ruch lotniczy. Później odbyły się zajęcia w budynku CEL, które przybliżyły nam ścieżkę, jaką musi pokonać pasażer, żeby wsiąść do samolotu – uczniowie nadawali bagaż, przechodzili przez bramki, siedzieli w fotelach samolotu, dostali własne karty pokładowe. W czasie zajęć odpowiadali na wiele pytań – ci, którzy mieli najwięcej poprawnych odpowiedzi, mogli zasiąść za sterami samolotu w symulatorze. Ważną lekcją była prezentacja tego, czego nie można wnieść na pokład samolotu oraz czego nie wolno przewozić. Dowiedzieliśmy się np. jak służby lotniskowe dbają o ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i roślin, nie pozwalając na przewożenie przedmiotów z nich wyrabianych. Pełni wrażeń i być może planów na dalekie podróże, wróciliśmy do szkoły.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
W nawiązaniu do obchodzonego Święta Zmarłych, w dniu 31.10.2024r. przedszkolaki odwiedziły miejscowy cmentarz. Pod pomnikiem dzieci wspólnie zmówiły modlitwę i zapaliły znicz. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci Ten dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie dzielili się ze swoimi kolegami i koleżankami z grupy.
Klaudia Hipowska
Fundacja Domy Wspólnoty Chleb Życia zwraca się z prośbą o Zbiórkę Żywności. Zbiórka organizowana będzie w każdej remizie OSP na terenie Gminy Iwanowice w dniu 9 listopada 2024 r. (sobota), w godzinach 10:00 - 13:00. Odbiór żywności planowany jest po godzinie 13:00.
W dniu 17.10 uczniowie klasy V wzięli udział w międzynarodowym projekcie badawczym organizowanym przez Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Celem badania było przetestowanie różnych metod tworzenia zadań testowych z matematyki i nauk przyrodniczych, a następnie analiza, jak różne techniki tworzenia zadań sprawdzają się w praktyce i jaki jest ich wpływ na psychometryczne charakterystyki pozycji testowych.
Takim stwierdzeniem rozpoczęło się szkolenie przeprowadzone przez przedstawicieli Wojska Obrony Terytorialnej stacjonującej w Jednostce Wojskowej w Niedźwiedziu.
- Pierwszej pomocy może udzielić każdy w każdym wieku. Nie bójcie się tego. Doszkalajcie się w tym zakresie. Pamiętajcie jednak, że możemy udzielać pomocy innym tylko wtedy, kiedy sami jesteśmy bezpieczni – mówili pani Ania i pan Wojtek z Terytorialsów.
I zaczęło się. Najpierw przypomnienie podstaw z numerem alarmowym i sposobem prowadzenia rozmowy. Potem oszacowanie stanu poszkodowanego, udrożnienie dróg oddechowych, układanie w pozycji bezpiecznej. W finalnej części pokaz ekwipunku profesjonalisty - wojskowego ratownika medycznego, czyli plecaka z m.ni. „laseczką”, która po wstrząśnięciu świeci, hydrożelem na oparzenia, rurką nosowo-gardłową, automatycznymi
stazami czy powyginanymi nożyczkami do zadań specjalnych. Sposób przekazywanych wiadomości i wiarygodność żołnierzy zrobiła na naszych uczniach duże wrażenie. Tym bardziej, że wśród nich już są pasjonaci wojska i wojskowości. Odpowiedzi uczniów raz po raz zyskiwały uznanie w oczach żołnierzy. (AJA)
Do 8 listopada br. trwa nabór wniosków w programie wsparcia stypendialnego pn. „Małopolski program wspierania uczniów", który jest wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej. Adresatami programu są uczniowie zdolni - począwszy od klasy drugiejszkoły podstawowej, znajdujący się w niekorzystnej sytuacjispołeczno-ekonomicznej.
Szczegółowe informacje, w tym niezbędne formularze oraz danekontaktowe do ubiegania się o stypendium dostępne są na stronieinternetowej: www.malopolska.pl [1], zakładka dla mieszkańca /edukacja / Małopolskie Programy Stypendialne, link:https://www.malopolska.pl/regionalny-program-stypendialny/malopolski-program-wspierania-uczniow/20242025.
Smacznych przekąsek ciąg dalszy i duża dawka wiedzy sprawdzonej poprzez przygotowane quizy i zadania.
9 września to Dzień Pierwszej Pomocy, a jej udzielanie jest naszym obowiązkiem. Jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy.
Podczas zajęć przedszkolaki mogły poczuć się jak mali ratownicy. Dzieci poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, dowiedziały się co znajduje się w apteczce i do czego służy, udzieliły pierwszej pomocy oraz utrwaliły numery alarmowe. Na sam koniec dzielne przedszkolaki otrzymały odznake „mali ratownicy”. Zajęcia te miały na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.
Klaudia Hipowska
Powered by aSc EduPage