To łatwe z pozoru, a trudne w odpowiedzi pytanie zadała podczas szkolnej akademii z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości redaktorka programu telewizyjnego. Tegoroczne uczczenie Święta Niepodległości odbyło się w konwencji najpierw przypomnienia ważnych dat z czasu rozbiorów, a następnie – wywiadów w programie telewizyjnym „Pod polską strzechą”. Uczniowie klasy VI i VIII wskazali różne aspekty bycia patriotą, przypomnieli historię polskich symboli narodowych oraz pytali szkolną widownię, co dla nich oznacza słowo ojczyzna? Dialogi i wiersze przeplatane były piosenkami w wykonaniu zespołu WszystkoGra pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej. Zwłaszcza wykonanie utworu: „Taki kraj” wprawiło społeczność szkolną w nostalgiczny nastrój. Nie brakowało też występu zespołu klas I-III, który razem z panią Magdaleną Wójcik przygotował utwór pt. „Moje serce jest biało-czerwone”. Dyrektor szkoły – pani Bożena Lisowska – podziękowała uczniom i przygotowującym akademię nauczycielom za połączenie przypomnienia losów naszego narodu ze współczesnym pojmowaniem patriotyzmu przez młodzież. Na koniec wszyscy wspólnie zaśpiewali pieśni niepodległościowe.
Uczniowie wszystkich klas już wcześniej angażowali się w różnorodne działania niepodległościowe organizowane w naszej szkole. W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą #Szkoła Pamięta uczniowie poznali lokalną historię gminy Iwanowice związaną z I wojną światową. Zapoznali się z biografiami dwóch legionistów – Mieczysława Kwiecińskiego i Jana Jurkowskiego oraz poznali miejsca historycznych starć oddziałów armii Austro-Węgierskiej i Rosyjskiej. Widocznym do dziś znakiem tamtych czasów jest choćby mogiła wojenna w lesie maszkowskim, tragiczny finał dwutygodniowej bitwy jaka rozegrała się w połowie listopada 1914 roku. Uczniowie Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem – p. Eweliną Solecką i w tym roku uporządkowali teren tej zbiorowej mogiły.
Kolejnym działaniem ministerialnym, w które nasza szkoła angażuje się od początku jego trwania jest ogólnopolskie śpiewanie hymnu państwowego o godzinie 11.11 w dniu uroczystej akademii związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Klasy V-VIII zgłębiły historię walk o niepodległość w czasie lekcji historycznych, poprzez słuchanie opowiadań, uczenie się piosenek z czasów I wojny światowej, oglądanie filmów o tematyce patriotycznej m.in. opowieści o Józefie Piłsudskim albo animowanej historii Polski. Tworzyli także prace plastyczne, które następnie pięknie zaaranżowali na swoich gazetkach klasowych.
Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na naszą rzeczywistość. Historia dzieje się tu i teraz. To od nas zależy, czy patriotyzm pozostanie słowem, czy urzeczywistnimy go w naszych codziennych działaniach: polskiej mowie, dbaniem o środowisko, poznawaniem historii Polski, czy choćby wywieszeniu polskiej flagi – nie tylko od święta.
Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko i Elwira Żuradzka