Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dzięki zebranym środkom finansowym na kiermaszach słodkości organizowanych prze SU udało nam się zakupić defibrylator szkoleniowy. Defibrylator szkoleniowy to urządzenie do nauki udzielania pierwszej pomocy za pomocą defibrylatora AED. Są to urządzania, które nie generują energii elektrycznej przy symulacji wyładowania tzw. defibrylacji. Uczniowie będą korzystać z urządzenia w ramach warsztatów pierwszej pomocy na zajęciach EDB oraz na godzinach z wychowawcą.
Opiekun SU Ewelina Solecka
Defibrylator szkoleniowy
Nowy numer gazetki szkolnej
Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym numerem szkolnej gazetki!
Apel 5 grudnia
5 grudnia 2014 odbył się apel, na którym nagrodzono uczniów z naszej szkoły, którzy brali udział w licznych konkursach. Pani Julia Stojek wręczyła nagrody za konkurs strażacki.
I miejsce: Jan Dziedzic
II miejsce: Antonina Zięba
III miejsce: Wiktor Grzegórzko
Wyróżnienie: Pola Malik
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie. Panie Magdalena Dyląg-Dziedzic oraz Julia Stojek rozstrzygnęły konkurs na bożonarodzeniową kartkę świąteczną.
I miejsce: Miłosz Marzec
II miejsce: Milan Kmiecik
III miejsce: Hubert Gawroński, Karolina Pałetko
Wyróżnienie: Kinga Palmowska (kl. III), Amelia Wójcik (kl. V) i Mikołaj Laskiewicz (kl. III).Kinga Iszlai zdobyła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie: „W zdrowym ciele zdrowy przedszkolak”.
Pani Beata Gaździcka wręczyła nagrody w konkursie dotyczącym papieża Jana Pawła II, zorganizowanym przez szkołę podstawową w Iwanowicach. Laureatami zostali: III miejsce Filip Spólnik z kl. II, wyróżnienie Kinga Palmowska z kl. III.Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie wojewódzkim na kartę z manuskryptu. II miejsce ex aequo uzyskała w nim Stefania Jasiówka, a wyróżnienie zdobyła Emilia Leleń.
31.10.24 w naszej szkole miało miejsce wydarzenie pod hasłem „Wszyscy święci są w niebie”. Dzieci przygotowywały kukiełki – postacie świętych. Nagrody – książki o świętych i dyplomy otrzymali:
Antoni Nawrot – kl. IMaksymilian Zębala – kl. I
Lena Bańska – kl. II
Róża Szafińska – kl. II
Patryk Tworzydło – kl. II
Kinga Palmowska – kl. III
Milena Fundament – kl. III
Mikołaj Laskiewicz – kl. IIIPani Magdalena Wójcik przedstawiła zwycięzców Konkursu Piosenki Regionalnej i Ludowej – zespół wokalny z kl. I-III. Pierwsze miejsce otrzymała również Amelia Wójcik z kl. V, a wyróżnienie Hanna Grabowska i Valeria Jasiówka z kl. V.
Pani Magdalena Wójcik wręczyła także nagrody zwycięzcom konkursu fotograficznego „Pokaż, jak świętujesz niepodległość”.
I miejsce: Julia Malik (kl. I)
II miejsce: Róża Szafińska (kl. II)
III miejsce: Jakub Przepióra (kl. I), Miłosz Matykiewicz (kl. III), Miłosz Marzec (kl. III).Pani Dorota Seweryn nagrodziła uczestników konkursu strażackiego z kl. I, II, III i V. Pan Dawid Konieczny wręczył nagrody za Gminny Bieg Niepodległości.
Natalia Jakubek – zajęła II miejsce w biegu indywidualnym
Jan Pycia – zajął III miejsce w biegu indywidualnymWyróżniono wszystkich uczestników biegu.
Pani Barbara Perek wręczyła nagrody wszystkim, którzy reprezentowali szkołę w dożynkach parafialnych. Nagrody ufundował ks. proboszcz Adam Grzesiński. Pani Monika Lis wręczyła nagrody zwycięzcom konkursów, które odbyły się w ramach Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Lidia Pawlik, która rozwiązała test bezbłędnie i najszybciej.
W kategorii klas VII-VIII zwyciężyła Milena Zborowska, która również rozwiązała test bezbłędnie i najszybciej.
W loterii związanej z tabliczką mnożenia zwyciężył Karol Iszlai.
Pani Monika Lis wspomniała również, że nasi uczniowie przeszli do kolejnych etapów Małopolskich Konkursów Kuratoryjnych.
Z matematyki: Emilia Leleń z kl. VII.
Z j. angielskiego: Michał Szot, Magdalena Klupa i Karolina Graenzer z kl. VIII.
Pani Andrea Janik wraz z zespołem redakcyjnym gazetki szkolnej „Nie Mam Pomysłu” rozstrzygnęła konkurs z dwóch ostatnich numerów. Zwycięzcami zostali Lena Bańska i Bartosz Kucala.
Elżbieta Małasiewicz-Machula29
Mikołajki w klasie 6
6 grudnia 2024 klasa szósta świętowała mikołajki. Najpierw przy dźwiękach świątecznej muzyki ubraliśmy choinkę. Potem uczniowie wręczali sobie nawzajem prezenty. Wcześniej odbyło się losowanie – kto komu przygotowuje świąteczną paczkę. Siedząc w kręgu, rozpakowywaliśmy prezenty i cieszyliśmy się nie tylko z nich, ale z przebywania ze sobą w tej świątecznej atmosferze. Takie chwile budują nasze wspomnienia!
Nasza szkolna telewizja - listopad
Zachęcamy do obejrzenia pierwszego odcinka z naszej szkolnej telewizji! To świetna okazja, by na chwilę zanurzyć się w życie naszej szkoły i zobaczyć, co się u nas działo w ostatnich tygodniach.
Andrzejki
Zgodnie z Polską tradycją ludowa 29 listopada 2024 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego B świętowały Andrzejki. Dawniej, w wigilię św. Andrzeja, czyli z 29 na 30 listopada, wróżono sobie, aby dowiedzieć się, co kogo czeka w przeszłości.
Dzisiaj nie traktujemy andrzejkowych wróżb poważnie, jak robiono to dawniej. To przede wszystkim dobra zabaw. Przychodząc tego dnia do przedszkola, każdy z nas przyniósł ze soba piękny kostium. Dzień rozpoczęliśmy od zaprojektowania czarodziejskiej czapki, kolejno przeszliśmy do zabaw rzutowych i z elementami tańca oraz do odnajdywania przedmiotów ukrytego pod kubeczkiem. Nie mogło zabraknąć przekłuwania serduszek z imionami, wróżenia „Kim zostanę w przyszłości ?”, czyli jogi dla dzieci połączonej z opowieścią o tematyce andrzejkowej.
W czasie zabaw odwiedzili nas członkowie Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego ze słodkim i andrzejkowym podarunkiem. Na zakończenie wyśmienitej zabawy na dzieci czekał słodki poczęstunek. Był to naprawdę niezwykły i magiczny dzień pełen wrażeń. Całości dopełnił dekoracja inspirowana bajka „Alicja w Krainie Czarów”. Bawiliśmy się wyśmienicie, a każda nowa wróżba wzbudzała w nas ogromną ciekawość. Dziękujemy za zaangażowanie rodziców w przygotowanie pysznego poczęstunku.
Wychowawczynie Oddziału Przedszkolnego B
100
Dzień zdrowego jedzenia i gotowania w OPB
8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród dzieci, ale także dorosłych. Ważne jest również nabycie dobrych nawyków żywieniowych, spożywanie regularnych posiłków czy świadomość konsekwencji złej diety.
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego B wykonały Piramidę zdrowego odżywiania, na której układały naturalne produkty spożywcze w piętra zgodnie z zaleceniami. Nie zabrakło również filmu edukacyjnego uświadamiającego konsekwencji zbyt często sięgania po cukier czy sól. Na podstawie filmu dzieci podawały różnice między zdrowym, a nie zdrowym śniadaniem. Wspólnie wykonaliśmy maski przedstawiające owoce. Po części merytorycznej przyszedł czas na wspólne przygotowanie zdrowej sałatki owocowej. Następnie przedszkolaki ochoczo zabrały się do jej spożywania.
Na zdrowie!
25
Dzień pluszowego misia w OPB
Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy ma bądź miał własnego ulubionego misia pluszowego.
Żeby uczcić to ważne święto, 25 listopada w Oddziale Przedszkolnym B uroczyście obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia, podczas którego każde z dzieci przyszło do przedszkola ze swoim ulubionym uszatym przyjacielem. Dzień Pluszowego Misia to czas, by podkreślić, jak ważne są nasze przyjaźnie i relacje, a także nauczyć dzieci opieki nad swoimi ulubionymi pluszowymi towarzyszami. To wyjątkowa okazja, by celebrować miłość i przywiązanie do naszych ukochanych pluszaków.
Podczas Dnia Pluszowego Misia prowadzone były różne zajęcia związane z pluszowymi misiami m.in. taniec z misiem, zabawy ruchowe z misiem oraz zapoznanie z historią powstania pluszowego misia. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne. Przedszkolaki poznały również różne ciekawostki z życia misia. Nie obyło się bez sesji zdjęciowej w towarzystwie pluszowych przyjaciół.
Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach i z wielką radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach. Dzień Pluszowego Misia dostarczył przedszkolakom wiele uśmiechu oraz radości.
Julia Stojek
70
"Around the English-Speaking World"
W ramach ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Around the English-Speaking World" wyruszyliśmy w podróż po Stanach Zjednoczonych. Prezentację, prelekcję oraz quiz przygotowali dla nas Bartek i Janek.
Turniej Tenisa Stołowego pod patronatem Młodzieżowej Rady Gminy w Iwanowicach
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z Gminy Iwanowice do udziału w Międzyszkolnym Turnieju Tenisa Stołowego organizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej, pod patronatem Młodzieżowej Rady Gminy w Iwanowicach. Plakat, regulamin konkursu, karta zgłoszeniowa oraz klauzula informacyjna zamieszczone są w załącznikach.
Przypominamy o konieczności przesłania do naszej szkoły skanów zgłoszeń uczestników.
zal._1_do_regulaminu_-_Karta_zgloszeniowa.docx
Wycieczka do teatru i muzeum
28 listopada klasy 4, 5 i 6 wybrały się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw udaliśmy się do teatru Groteska na spektakl „Cudowna lampa Aladyna”, potem przeszliśmy pieszo na Rynek Główny i do Muzeum Książąt Czartoryskich. Podziwialiśmy chyba najcenniejszy obraz w Polsce „Damę z łasiczką” Leonarda da Vinci. Pani przewodnik opowiedziała nam o dziejach tego niezwykłego portretu. Mogliśmy też zobaczyć wiele innych obrazów, których reprodukcje znajdują się w naszych podręcznikach. W muzealnych salach mogliśmy obejrzeć
wiele pamiątek po królach i książętach polskich, pisarzach, artystach, a nawet prezydentach Stanów Zjednoczonych. W gablotach zgromadzono elementy dawnych strojów polskich, broń, bibeloty, ceramikę, zastawy stołowe. W sali ze zbiorami starożytnymi widzieliśmy nawet prawdziwe mumie oraz wazy greckie. Pełni wrażeń wróciliśmy do domów.
Elżbieta Małasiewicz-Machula7
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia za nami
Już po raz kolejny nasza szkoła brała udział w akcji „Święto Tabliczki Mnożenia”. Na lekcjach matematyki uczniowie utrwalali umiejętność mnożenia, wykonując różne łamigłówki i zagadki. Pojawiła się gra kaboom, tabliczki szczęścia, wykreślanki, ćwiczenia interaktywne. Na korytarzach szkolnych umieszczono działania, dzięki którym każdy mógł sobie przypomnieć tabliczkę mnożenia, a chętni uczniowie wykonywali zagadki i rebusy umieszczone na drzwiach sal. Natomiast na długich przerwach na szkolnych korytarzach można było spotkać patrol egzaminacyjny, który przepytywał starszych i młodszych ze znajomości działań i wręczał odznaki „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
Największym zainteresowaniem cieszyła się skrzynka, do której uczniowie mogli wrzucać tabliczkę szczęścia z rozwiązaną łamigłówką z tabliczki mnożenia. Spośród tych łamigłówek zostanie wyłoniony jeden zwycięzca. Na koniec tego święta został przeprowadzony szkolny konkurs „Mistrz Mnożenia”. Najpierw w klasach IV-VIII zorganizowano eliminacje, a następnie najlepsi przystąpili do testu. Konkurs był podzielony na dwa poziomy: dla klas IV-VI oraz dla klasy VII-VIII. Podczas testu liczyły się przede wszystkim poprawne odpowiedzi, a w drugiej kolejności czas, w jakim został napisany. Już wkrótce dowiemy się kto został Szkolnym Mistrzem Mnożenia w naszej szkole.
21
Andrzejki kl. 6
W piątek 29 listopada klasa VI świętowała andrzejki. Usiedliśmy wspólnie w kręgu przy drobnym poczęstunku (każdy przyniósł coś, czym podzielił się z kolegami i koleżankami). Rozmawialiśmy, trochę sobie powróżyliśmy – dla zabawy, bo dobrze wiemy, że przyszłość to nie żadna magia i całkiem sporo zależy od nas samych. Każdy mówił o tym, czym się interesuje, co lubi robić – zastanawialiśmy się, jak te zainteresowania mogą wpłynąć na wybór zawodu, który kiedyś będziemy wykonywać.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Wszyscy święci są w niebie
Wigilia wszystkich świętych, podobnie jak w roku ubiegłym, została zapamiętana przez uczniów klas 1-3 jako dzień radosny. Rok temu szkoła zamieniła się w zjazd świętych różnych epok i narodowości, dzięki którym poznaliśmy nawzajem nowe oblicza swoich imion. 31 października przybyli święci i błogosławieni w postaci kukiełek. Tegoroczną wartością dodaną jest fakt, że zostaną z nami przez cały listopad na wystawie w holu.
Kiedy przypomnieliśmy sobie atrybuty prezentowanych świętych i wybrzmieliśmy w piosence, że każdy z nas jest powołany do świętości, opowiedziałam uczniom historię błogosławionych z Pariacoto. Opowieść, wzmocniona obrazem, na pewno zapadła w sercach i umysłach młodych słuchaczy. Jeśli Pan Bóg pozwoli, w przyszłym roku rozciągniemy inicjatywę poznawania żywotów świętych na całą społeczność uczniowską. Serdecznie dziękuję Rodzicom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do pomocy dzieciom w stworzeniu pięknych postaci świętych-kukiełek. Dziękuję również Pani Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Oświatowych za słodki poczęstunek.Beata Gaździcka
Ważne miejsce
(Zdjęć nie powinny oglądać dzieci poniżej 12 lat.)
13 listopada klasa VIII odwiedziła jedno z ważniejszych miejsc w Polsce, jakim jest były nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau. Uczniowie poznali już historię II wojny światowej podczas lekcji, ale usłyszeć, zobaczyć obraz, a być w miejscu uwięzienia, kaźni i śmierci ponad miliona ofiar, to jednak nie to samo. Pani przewodnik opowiedziała historię obozu w sposób, który dał młodzieży do myślenia i na długo zostanie w ich pamięci. Ponadto klasa VIII wzięła udział w warsztatach pt. Jednostka wobec rzeczywistości obozowej. Ich zaangażowanie w wykonywanie otrzymanych zadań i wnioski, które samodzielnie wyciągnęli napawają optymizmem, że pamięć o tych strasznych czasach nie zaginie i nikt nie pozwoli fałszować historii narodów.
KKG
36
Wycieczka mikołajkowa klas VII i VIII
Już 27 listopada odbyła się mikołajkowa wycieczka klas VII i VIII do FunParku w Krakowie (podziemia dawnego kina Świt w Nowej Hucie). Uczniowie podczas gier interaktywnych oraz laserowego paintballa nie tylko poznali ducha rywalizacji, ale też dobrze się bawili i zintegrowali jeszcze bardziej. Po dwóch godzinach zabawy wszyscy pojechaliśmy do pizzerii Gawęda w Masłomiącej, gdzie obsługa i właściciele bardzo miło nas przywitali i ugościli. Polecamy takie wycieczki!
KKG
17
Debata oksfordzka
22 listopada klasa VII wzięła udział w debacie oksfordzkiej w ramach programu „Polak ma essę”. Debata oksfordzka to rodzaj debaty, która ma dokładnie ustalony przebieg. Nad tezą/hipotezą debatują dwa zespoły: grupa propozycji i grupa opozycji. Na koniec sędziowie oceniają przebieg debaty. Nad całością czuwa marszałek.
Klasa wybrała trudny temat, który pojawił się przy okazji omawiania „Małego Księcia” Antione’a de Saint Exupery’ego. Śmierć autora, który był lotnikiem, była przez lata owiana tajemnicą. Okazało się, że być może został zestrzelony w czasie II wojny światowej. Jeden z niemieckich pilotów podejrzewał, że może przyczynił się do śmierci francuskiego pisarza.
Powiedział, że strzelał zawsze do maszyny, nie do człowieka – nie miał świadomości, kto siedział za sterami. Uczniowie przejęli się tą historią i zaczęli zadawać pytania o to, czy zawsze trzeba wykonywać rozkazy. I to właśnie stało się tematem naszej debaty. Siódmoklasiści sięgnęli do argumentów z historii oraz lektur. W czasie debaty pozostała część klasy wcieliła się w rolę sędziów – przyznawała punkty za argumenty, środki retoryczne, sposób wygłoszenia i ogólne wrażenie. Najwięcej punktów otrzymała Stefania Jasiówka, a grupowo zwyciężyła strona opozycji w składzie: Stefania Jasiówka, Emilia Leleń, Wiktoria Pióro i Urszula Papierz.
Przygotowania rozpoczęliśmy już wcześniej, oglądając film z Debaty Finałowej V Mistrzostw Debat Oksfordzkich, korzystając z materiałów „Team Europe. The art of debate” oraz próbując swoich sił w pisaniu przemówień.
Dlaczego warto uczyć dyskutowania? Na pewno kształtuje to umiejętność słuchania i analizowania informacji, myślenia krytycznego, rozumowania przyczynowo-skutkowego, formułowania i obrony swojego zdania, formułowania argumentów, szacunku do osób o odmiennych poglądach, pracy w zespole, a także przygotowuje do wystąpień publicznych (za: M. Czakon, pomysłodawca metod edukacyjnych Centrum Dobrego Wychowania).
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Archiwum Aktualności