Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te dni kojarzą się z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami. Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego z nas. W związku z powyższym w piątek 14 lutego 2025 r. w rzedszkolu w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej odbyły się uroczyste „Walentynki z Babcią i Dziadkiem”. Wszystkie przedszkolaki z wielkim przejęciem recytowały wzruszające wiersze, tańczyły i śpiewały piękne piosenki. Na zakończenie wszystkie dzieci wraz z wychowawczyniami zaśpiewały „STO LAT”, złożyły przybyłym babciom i dziadkom życzenia i wręczyły wzruszonym gościom prezenty.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości, a w szczególności dziękujemy Stowarzyszeniu Inicjatyw Społeczno-Oświatowych i Radzie Rodziców za przygotowanie pysznego poczęstunku. Był to dla nas wszystkich dzień przepełniony miłością.
Wychowawczynie przedszkola
Walentynki z Babcią i Dziadkiem
- 1
Nasz narodowy skarb – język ojczysty
21 lutego przypada Dzień Języka Ojczystego. W klasie 6 święto to było okazją do wypełnienia kolejnego zadania z projektu „Polak ma essę 2”. Realizując go, poznawaliśmy nowe trudne słowa. Dowiedzieliśmy, co to znaczy m.in. elokwentny, rachityczny, dyskurs, ambiwalentny, apoteoza, konfabulacja. Poznane słowa pojawiły się na gazetce szkolnej, żeby lepiej utrwaliły się w pamięci.
Rozmawialiśmy także o tym, czy to prawda, że język polski jest trudny i czy jest jednakowo trudny dla wszystkich narodów. Wspomnieliśmy, o co chodzi w powiedzeniu Mikołaja Reja, że „Polacy nie gęsi…” – gęganiem była nazywana powszechna w dawnych czasach łacina.
W klasie 7 omawialiśmy ostatnio tematy związane z bogactwem naszego języka. Siódmoklasiści zaznajomili się z synonimami, homonimami, antonimami, frazeologizmami, neologizmami i archaizmami. Dowiedzieli się, co to takiego język reklamy i jakich słów używać, jeśli chcemy komuś coś wyperswadować. W klasie 4, 5 i 8 uczniowie poznali pierwsze zdanie zapisane w języku polskim: „Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj”, które znajduje się w Księdze Henrykowskiej spisanej w 1268 roku oraz najdłuższe słowo notowane w słowniku języka polskiego – „pięćdziesięciogroszówka”, które składa się z 23 liter. Wiedzą już, że na salony literackie nasz język wywindował Mikołaj Rej, którego słynna maksyma „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” udowadnia, że był miłośnikiem języka polskiego. Podczas wspólnej pracy tworzyliśmy plakat wyjaśniający znaczenie i pochodzenie znanych związków frazeologicznych i powiedzeń np. „strachy na Lachy”, „noga mu się powinęła”, „coś jest warte zachodu”, „obiecanki cacanki”, „nudy na pudy”. Poznaliśmy historię słowa „pocztówka”, którą w konkursie językowym w 1900 roku wymyślił Henryk Sienkiewicz, pokonując „bezkopertkę”, „otwartolist”, „jawkę” i „wiadomostkę”. W ramach zabawy ósmoklasiści odgadywali znaczenie młodzieżowych słów i zwrotów z 1986 roku.Elżbieta Małasiewicz-Machula
Andrea Janik
Podziękowania
Jak się uczyć? Mój indywidualny styl uczenia się
Jak się uczyć, żeby się nauczyć? I czy mam swój własny styl uczenia? Na te dwa ważne pytania staraliśmy się odpowiedzieć na lekcji z wychowawcą w kl. 6. Każdy z uczniów wypełnił test, który wskazał mu, czy jest wzrokowcem, słuchowcem, dotykowcem czy kinestetykiem. Jako podsumowanie wszyscy szóstoklasiści otrzymali poradnik, jak pracować i zdobywać wiedzę zgodnie z własnym stylem uczenia się.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
Apel 18 lutego 2025
18 lutego odbył się apel, na którym wręczono nagrody i dyplomy dla uczniów biorących udział w różnych konkursach i wyróżniających się wynikami w nauce. Pani prezes Anna Motyka wręczyła stypendia od Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno- Oświatowych dla dwóch uczennic, które uzyskały najlepsze wyniki w nauce w I półroczu. Stypendia w kwocie 500 zł zostały przyznane w klasach IV-VI i VII-VIII. Pani Dorota Seweryn wyróżniła Szymona Bałuta z kl. VIII, który wygrał szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Strażackiej, a w etapie gminnym zajął II miejsce.
Pani Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko wręczyła dyplomy uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Pingwin z języka angielskiego. Wysokie wyniki w tym konkursie uzyskali: Michał Szot z kl. VIII (IX miejsce) oraz Urszula Papierz z kl. VII i Magdalena Klupa. Pani Elżbieta Małasiewicz-Machula wręczyła dyplomy uczestnikom Ogólnopolskiego Testu Ortograficznego. Najlepszy wynik w teście uzyskała Matylda Czarny z kl. VI.
Następnie Elżbieta Małasiewicz-Machula ogłosiła zwycięzców wycieczkowego konkursu fotograficznego, który odbył się podczas wycieczki klas V i VI w Góry Świętokrzyskie.
Nagrody od wychowawców za najpiękniejsze zdjęcia jesiennego lasu otrzymali Helena Twardowska z kl. V i Filip Turecki z kl. VI. Pan Dawid Konieczny wręczył nagrody chłopcom, którzy uczestniczyli w turnieju „Z Orlika
na Stadion”. Koszulki od organizatorów otrzymali: Hubert Grochowski, Jan Pycia, Wojciech Pycia, Jakub Wójcik, Filip Palik, Filip Kurbiel, Filip Piekara, Franciszek Kucala, Filip Turecki.
Na koniec pan Dawid Konieczny wyróżnił także zwycięzców i uczestników Międzyszkolnego Turnieju Tenisa Stołowego, który odbył się w naszej szkole w styczniu. Hanna Kupiec z kl. VI zajęła w nim I miejsce, Szymon Kołacz z kl. VIII – III miejsce, w rywalizacji uczestniczyli też: Maciej Serafin z kl. VI i Stefania Jasiówka z kl. VII.
Elżbieta Małasiewicz-Machula4
Rekrutacja do Oddziałów Przedszkolnych
Podziękowanie
Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
Światowy Dzień Uzdrawiania Dźwiękiem
14 lutego to nie tylko Święto Zakochanych. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Uzdrawiania Dźwiękiem. W ramach tego święta uczniowie klasy 5, chętnie wzięli udział w akcji cicha przerwa, podczas, której każdy, komu przeszkadzał hałas i chciał się zrelaksować, mógł się odprężyć, słuchając dźwięków przyrody. Był to cudowny moment w ciągu dnia w szkole, który na pewno kiedyś powtórzymy.
Monika Dobosz
2
Podziękowanie
Karnawał 4-8
12 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa dla klas IV-VIII. Oprawę muzyczną przygotował DJ Boski. Rada Rodziców ufundowała dla uczniów fotobudkę i poczęstunek w postaci pizzy oraz zapowiedziała nagrodę niespodziankę dla najlepiej bawiącej się klasy. Rodzice z poszczególnych klas przygotowali także przekąski i napoje. Samorząd Uczniowski zorganizował loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami. Uczniowie zadbali o wystój sali gimnastycznej. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców oraz rodzicom z klas za ogromne zaangażowanie w to, by uczniowie dobrze bawili się na szkolnym karnawale.
Elżbieta Małasiewicz-Machula1
Dzień Bezpiecznego Internetu
W ramach programu „Ja w świecie emocji” odbyły się w klasie 6 kolejne lekcje z wychowawcą. Przed świętami mówiliśmy o roli wspólnoty w życiu człowieka – tej rodzinnej, jak i szkolnej. O tym, do czego potrzebna jest wspólnota i jak o nią dbać. W lutym była kolejna lekcja, związana z Dniem Bezpiecznego Internetu, który w tym roku był obchodzony 11 lutego. Zastanawialiśmy się nad tym, co robić, by czuć się bezpiecznym w Internecie. Ważnym tematem była także przemoc w Internecie, czyli hejt i sposoby radzenia sobie z tym poważnym problemem.
Elżbieta Małasiewicz-Machula
It's time to explore the UK - AROUND THE ENGLISH SPEAKING COUNTRIES
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego AROUND THE ENGLISH SPEAKING COUNTRIES wybraliśmy się do Wielkiej Brytanii. Poznaliśmy najciekawsze miejsca historyczne i przyrodnicze. Porozmawialiśmy sobie o Henryku VIII i jego 6 żonach, o Królowej Elżbiecie I oraz kośściele anglikańskim. W podróż zaprosiły nas: Stefania, Ula i Wiktoria. Było bardzo ciekawie:)
Plastycznie o strażakach
W środę 12 lutego wręczono nagrody naszym laureatkom, które wzięły udział w Ogólnopolskim Strażackim Konkursie Plastycznym pod nazwą „Ziemia, woda, powietrze – strażacy na straży środowiska”. Konkurs ogłoszono w październiku 2024 roku. Jego celem było zainteresowanie młodych ludzi tematyką i działalnością straży pożarnej. W tym roku uczestnicy za pomocą kredek, flamastrów i farb musieli przedstawić własny pomysł na realizację tematu konkursu. Do konkursu zgłoszono bardzo dużo prac, wykonanych starannie i estetycznie. Wśród 15 laureatów etapu gminnego znalazły się 4 reprezentantki naszej placówki. W kategorii przedszkola drugie miejsce zajęła Pola Malik, a wyróżnienie otrzymała Antonina Zięba. Obie dziewczynki uczęszczają do Oddziału Przedszkolnego A.
W kategorii klas I-IV trzecie miejsce zajęła Róża Szafrańska z kl. II.
W kategorii klas V-VIII trzecie miejsce zajęła Amelia Wójcik z kl. V.
Laureatki otrzymały nagrody. Osobiście wręczyli je strażacy z gminy Iwanowice.
Tekst: Jakub Wójcik z kl. V (Koło Dziennikarskie).
Rekrutacja na 2025 / 2026 rok
Szkolna Telewizja
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka z życia naszej szkoły!
Podziękowania
- 6
,,Akcja Menstruacja’’
W roku szkolnym 2024/2025 nasza szkoła przystąpiła do programu „Akcja Menstruacja w Twojej Szkole”, którego celem jest poprawienie komfortu życia osób uczących się, pokonanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją.
W związku z przystąpieniem do programu nasza szkoła otrzymała środki menstruacyjne oraz skrzynki, w których będą one dostępne dla uczennic. Skrzynki znajdują się w toaletach damskich na parterze oraz na I piętrze.Koordynator szkolnej akcji
Ewelina Solecka
Szanowni Państwo,
Informujemy, że w zakładce REKRUTACJA znajdują się aktualne terminy, kryteria oraz odpowiednie dokumenty niezbędne do zapisania dzieci i uczniów do Punktu Przedszkolnego "Biedroneczki", Oddziału Przedszkolnego A i B oraz do klasy I Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej na rok szkolny 2025/2026.
Archiwum Aktualności