Tegoroczny 6 grudnia w edukacji wczesnoszkolnej zaznaczył się jak zwykle niebanalnie. Od rana staraliśmy się wspólnie stworzyć odpowiedni klimat. Ubraliśmy choinkę, założyliśmy na siebie czerwone akcenty. My, wychowawczynie, zadbałyśmy o to, aby dzieci poznały lub utrwaliły wiedzę na temat Św. Mikołaja jako postaci historycznej. Pojawiły się informacje o czasie życia świętego, pochodzeniu oraz uczynkach, które doprowadziły go do świętości.
Analiza ujęcia ikonograficznego zrodziła wiele pytań. Wśród nich, dlaczego Św. Mikołaja przedstawia się z trzema pomarańczami, z trzema jabłkami lub z trzema kulami? Kiedy malowaliśmy postać bohatera tego dnia, nie mogło zabraknąć wyjaśnień, jak nazywa się nakrycie głowy biskupa i przysłowiowa laska. Wreszcie przyszedł czas na aktywność fizyczną.
Kiedy bawiliśmy się w wyścigi reniferów ciągnących sanie z Mikołajem, a potem komu uda się zręcznością najszybciej przyciągnąć do siebie zabawkę odwiedził nas Mikołaj w towarzystwie pomocniczek z Rady Rodziców. Zaskoczenie było ogromne i radość równie wielka. Mikołaj z humorem rozdawał prezenty i chętnie się fotografował w przygotowanej scenerii. To był dobry czas na oglądanie prezentów i ucztę słodyczową. Dzień ten jednak nie skończył się jak zwykle o stałej porze.
Kiedy robiło się już szaro i ponuro, spotkaliśmy się znowu, aby pojechać do Krakowa, do Ogrodu Świateł. Nigdy nie zdarzyło się nam odbywać wycieczki o takiej porze, lecz charakter wystawy wymagał wieczorowej aury. Spacerowaliśmy wśród iluminacji nawiązujących do znanej bajki, odgadywaliśmy zaprezentowane sceny. Królewna Śnieżka z krasnoludkami zaprowadzili nas ponownie na spotkanie z Mikołajem. Potem był labirynt i rozwiązywanie zagadek z gry terenowej. Podekscytowani i trochę zmęczeni wróciliśmy w pięknej zimowej atmosferze do domu. Serdecznie dziękujemy mamom za opiekę nad uczniami podczas wycieczki.
Mikołajki w klasach I-III
- 17
Mikołajki w klasie IV
6 grudnia klasa IV po raz pierwszy jako uczniowie klas starszych świętowali klasowe Mikołajki ze swoją wychowawczynią – Katarzyną Kobendzowską-Grzegórzko. Każdy był zaangażowany w ubieranie nowej choinki pięknymi ozdobami zorganizowanymi przez uczniów i panią Kasię. Patryk zadbał także o oprawę muzyczną tego radosnego dnia. W czasie podziwiania choinki stała się rzecz magiczna – pod drzewkiem pojawił się stos kolorowych prezentów! Każdy został obdarowany wymarzoną niespodzianką. Odwiedził nas także prawdziwy św. Mikołaj razem ze swoją świtą wręczając słodycze oraz pani prezes Anna Motyka i pani dyrektor Bożena Lisowska z mikołajkowym upominkiem dla wychowawczyni. Jak dobrze, że byliśmy grzeczni w tym roku…
Klasa IV z panią Kasią32
Mikołajki w klasie V
Mikołaju nasz, Dużo paczek masz, Jak Cię ładnie poprosimy, To nam jedną dasz
Tradycja obdarowywania się drobnymi prezentami w dniu imienin świętego Mikołaja na stałe wpisała się w naszą klasową tradycję. Mikołajki to dzień, na który uczniowie długo czekają, ponieważ przynosi wiele radości i uśmiechów. 6 grudnia 2021 r. w naszej klasie zagościł świąteczny nastrój…
W klasie rozbrzmiewała muzyka, a dzieci ubrane w mikołajkowe czapeczki częstowały się smakołykami. Nie zabrakło również wspaniałych upominków, którymi obdarowani zostali wszyscy uczniowie . Z twarzy przez cały dzień nie znikały uśmiechy. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!1
Mikołajki w klasie VII
Tradycyjnie, jak co roku klasa chętnie uczciła dzień Świętego Mikołaja. Przypomnijmy, że zwyczaj ten stał się popularny w X wieku, kiedy to dla dzieci były przygotowywane występy teatralne dotyczące życia i działalności niezwykłego człowieka. Obdarowywanie upominkami pojawiło się w XV wieku m.in. na ziemiach polskich, austriackich i niemieckich. Wówczas najmłodsi otrzymywali słodkości, owoce i orzechy…
Obecnie zwyczaj ten jest ulubionym świętem wszystkich dzieci. Kultywowany zarówno w domach jak i w szkołach. Mikołajki klasy VII poprzedzone były losowaniem konkretnej osoby. Uczniowie starali się tak dobrać prezenty, aby nawiązywały do zainteresowań swoich koleżanek i kolegów. Klasa pamiętała o czerwonych, mikołajkowych strojach, dopełnieniem atmosfery była muzyka, która wprowadziła wszystkich w świąteczny klimat. Uczniowie w ramach prezentu dostali również mikołajkowe bony przedmiotowe, które mogą wykorzystać jednorazowo, np. dostać 1 pkt. więcej na sprawdzianie lub wykorzystać dodatkowe nieprzygotowanie. Zapraszamy do zapoznania się z poniższą fotorelacją.
Sylwia Kitlińska
11
Wycieczka do Krakowa klas V, VII i VIII w ramach rządowego programu: Poznaj Polskę
Uczniowie naszej szkoły uwielbiają wycieczki, toteż 30 listopada klasy V, VII i VIII wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę do Krakowa. Wycieczka ta została zrealizowana i dofinansowana środkami rządowymi w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Program ten ma na celu popularyzację polskiej kultury i sztuki a także realizację punktów polityki oświatowej państwa, m.in. zapoznania uczniów z europejskim dziedzictwem kulturalnym.
Założenia te zrealizowaliśmy ze stuprocentową skutecznością ponieważ jako miejsca edukacyjne wybrane zostały: Muzeum Archeologiczne oraz Oddział Muzeum Krakowa (dawniej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) – Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. W Muzeum Archeologicznym każda klasa uczestniczyła w innych warsztatach edukacyjnych ale każde z nich składały się z takich samych części: prezentacja tematu, zwiedzanie odpowiedniej dla tematu wystawy oraz warsztatów praktycznych. Klasa V zgłębiała tajniki sztuki egipskiej a na pamiątkę zabrali własnoręcznie ozdobione torby. Klasa VII przypomniała sobie tematy o kulturze
starożytnej Grecji. Zdobytą wiedzę wykorzystali w praktyce malując stylem czarnofigurowym na gipsowych podkładach. Najstarsi z uczniów, czyli klasa VIII, poznała historię języka łacińskiego a na pamiątkę mogli ozdobić płócienne torby łacińskimi sentencjami.
Po wyjściu z Muzeum zaskoczył nas śnieg ale nie musieliśmy się martwić o dotarcie do drugiego punktu wycieczki, ponieważ nasz autokar dowiózł nas najbliżej, jak to było możliwe. Po posileniu się zapewnionym przez organizatora prowiantem podzieliliśmy się na 2 grupy i mogliśmy zwiedzać Emalię – fabrykę przy ul. Lipowej 4, gdzie Oskar Schindler zatrudniając ludność żydowską w czasie II wojny światowej uchronił ich tym samym od tragicznego losu ich rodaków.
We wnętrzach budynków dawnej fabryki i osobistych gabinetów ówczesnego właściciela mogliśmy za sprawą multimedialnej wystawy spróbować poczuć wrażenia, jakie mogły towarzyszyć mieszkańcom Krakowa w czasie II wojny światowej. Lekcja muzealna z oprowadzaniem nosiła nazwę „Kraków jako stolica Generalnego Gubernatorstwa” i zrobiła na uczniach duże wrażenie. W ciągu 90 minut odbyliśmy podróż w czasie od jeszcze beztroskiego lata 1939 roku, przez poznanie zmian organizacyjnych w Krakowie po objęciu tam władzy przez gubernatora Hansa Franka aż po dramat mieszkańców miasta, w tym Żydów krakowskich, podczas ich codziennego funkcjonowania w okupowanym mieście i zakończeniu życia w okrutny sposób.
Szczegóły obydwu wystaw przedstawiam w relacji fotograficznej i zachęcam do indywidualnego, rodzinnego zwiedzania naszych krakowskich muzeów.
Katarzyna Kobendzowska - Grzegórzko29
„Jesienne róże” w świetlicy
Róże królowały tej jesieni na plastycznych zajęciach świetlicowych. Uczniowie z klas I-III wykonywali je różnymi technikami. W formie przestrzennej dominowały róże z krepiny, papieru kolorowego bądź origami. Z wykonanych kwiatów układane były różne kompozycje.
Atrakcją dla młodych plastyków były różane wycinanki. Tą techniką wykonali dekorację na Święto Niepodległości. Popularne i lubiane przez uczniów są prace z ziaren kawy. Dzięki nim powstały jeżyk i grzybki. Nie mogło zabraknąć kolorowych gałązek z listkami origami czy jesiennych astrów z krepiny. Prace prezentowane były na wystawce, która znajdowała się na korytarzu szkolnym. Wspomniane jesienne róże i inne piękne dzieła małych artystów można również podziwiać na załączonych zdjęciach.
Barbara Perek9
Dzień Pluszowego Misia OP A
25 listopada br. przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego A uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem - misiem. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia przyniesionych pluszaków.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki.
Był też czas na pląsy i zabawy przy muzyce, chodzenie po śladach niedźwiedzia, zabawy z chustą animacyjną, zabawy matematyczne, plastyczne czy wykonywanie masek. Przedszkolaki poznały również historię święta pluszowego misia. Dzieci bardzo się cieszyły, że mogły spędzić czas ze swoimi ukochanymi Misiami i pokazać je swoim koleżankom i kolegom. Ten dzień był w przedszkolu pełen radości i wspólnej zabawy.
Julia Stojek74
Wyniki konkursu na „Ilustrację do Kartki Bożonarodzeniowej”
Dnia 2.12. 2021r. jury w składzie Pani: Barbara Perek, Julia Stojek, Wiktoria Kabalak dokonało wyboru zwycięzców w konkursie na „Ilustrację do Kartki Bożonarodzeniowej 2021”.
Konkurs przeznaczony była dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1-8. Udział wzięło ponad 40 uczniów naszej szkoły. Jury pod uwagę brało tylko prace, które były zgodne z założeniami regulaminu, czyli dotyczyły tematyki biblijnej. Istotnym kryterium była również samodzielność wykonania przez dzieci prac konkursowych. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział i kreatywne pomysły na "Ilustrację do Kartki Bożonarodzeniowej” oraz zachęcamy do próbowania swoich sił w kolejnych konkursach.Poniżej przedstawiamy zwycięzców konkursu. Gratulujemy!
Podziękowania za organizację Mikołajek
Serdeczne podziękowania dla wspaniałych rodziców uczniów oraz dzieci oddziałów przedszkolnych ZA WSPANIAŁĄ OPRAWĘ MIKOŁAJEK I AKTYWNE UCZESTNICTWO DLA:
- Anna Pycia
- Damian Grabowski
- Jolanta Gwizdek
- Monika Mielczarek
oraz DZIĘKUJEMY ZA SŁODKIE PREZENTY:
- Paweł Czarny
- Agata Stachoń Grzesiczek
- Delikatesy Sfera - Zaborze
- Sklep Spożywczy- Widoma p. Marianna Pałetko
Z poważaniem Małgorzata Szafińska
Przewodnicząca Rady Rodziców
do podziękowań dołącza się również Dyrektor Szkoły i Prezes SISO
„Jak się czuje, kiedy dymi papieros?”
W ostatnich dniach listopada dzieci z Oddziału Przedszkolnego B wykonały 3 zadanie w ramach programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas”. Celem tego zadania było zwiększenie wiedzy dzieci dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego.
Działania jakie podjęły 6-latki to:
-
Ćwiczenia oddechowe – wyobrażanie sobie, że wdychają różne zapachy, przenoszą się w wyobraźni: na łąkę, w góry, w ulubione miejsce, a także tam, gdzie pali się papierosy.
-
Rozmowa o zapachach – dzieci wskazały, które zapachy były miłe, a kiedy oddychało się z trudem i dlaczego.
-
Zabawa w kwiatki – dzieci najpierw zamieniły się w kwiaty, które poruszał przyjemny wietrzyk, korzystały z czystego, zdrowego powietrza, a później do ich ogrodu wtargnęła osoba z papierosem i pokazywały co wówczas dzieje się z kwiatami.
Na zakończenie przedszkolaki poznały maskotkę programu dinozaura Dinka – omówiły wspólnie jego wygląd. Następnie samodzielnie wykonały portret Dinka, kolorując go. Wysłuchały także piosenkę „O Dinku” i nauczyły się jej refrenu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wiktoria Kabalak
Magdalena Dyląg-Dziedzic
21-
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
“Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” J. Korczak
20 listopada każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to data uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka z 1959 r. oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989 r., czyli postulatów zapewniających dzieciom właściwe warunki do życia i rozwoju. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego B również obchodziły dzień swoich praw, dlatego były ubrane na niebiesko. Kolor ten symbolizuje solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, których prawa nie są respektowane. Chcąc uczcić ten dzień wychowawczynie przeprowadziły zajęcia, podczas których przypomniały dzieciom jakie prawa im przysługują. Wskazały, że jest to prawo do: życia, tożsamości, rozwoju, wychowania w rodzinie, wyrażania własnych poglądów, informacji, uczestnictwa w życiu swojej grupy, społeczności, państwa. Następnie sześciolatki obejrzały film edukacyjny „Karolek oraz prawa i obowiązki dziecka”, w którym również usłyszały o swoich prawa, ale także obowiązkach jakie mają. Po omówieniu filmu z rozsypanki literowej ułożyły wspólnie hasło „Prawa Dziecka” i przypieczętowały go odbijając swoje rączki pomalowane niebieską farbą. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały swoje dowody tożsamości , aby zawsze pamiętały, że mają prawo do nazwiska, obywatelstwa i informacji o swoim pochodzeniu. Otrzymały także niebieskie balony, które wykorzystały podczas zabawy.Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz krótkiego filmu, w którym sześciolatki przedstawiają swoje prawa.
Wiktoria Kabalak
Magdalena Dyląg-Dziedzic
54
„NASZE PRAWA TO WAŻNA SPRAWA”, CZYLI MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA W ODDZIALE PRZEDSZKOLNY A
Dnia 22 listopada w Oddziale Przedszkolny A odbyły się zajęcia poświęcone Międzynarodowemu Dniu Praw Dziecka. Celem tego święta jest uświadamianie najmłodszym, że mają swoje prawa i powinni wiedzieć jak z nich korzystać, a dorosłym przypominanie, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę.
Przedszkolaki na znak solidarności z wszystkimi dziećmi przyszli w tym dniu ubrane na niebiesko. Z tej okazji dzieci wykonały pracę plastyczną pt. „Prawa dziecka…”,obejrzały prezentacje o prawach dziecka oraz rozwiązały wiele zadań. Przedszkolaki dzieliły się swoimi własnymi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu oraz tym, co może powodować, że dziecko jest smutne i co mu sprawia przykrość. Przedszkolaki wiedzą już, że mają prawo do radości, uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego ich świata.
Julia Stojek22
Gminny Konkurs Kolęd i Pastorałek
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej pragnie zaprosić szkoły i przedszkola z terenu Gminy Iwanowice do udziału w Gminnym Konkursie Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”. Plakat, regulamin konkursu, zgoda rodziców oraz klauzula informacyjna zamieszczone są poniżej. Serdecznie zapraszamy!
Gminny Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej pragnie zaprosić uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Iwanowice do udziału w Gminnym Konkursie Matematyczno-Przyrodniczym. Regulamin konkursu, zgoda rodziców oraz klauzula informacyjna zamieszczone są poniżej:
Strona Rady Rodziców na facebooku
Poniżej zamieszczamy link do strony rady rodziców na facebooku, serdecznie zapraszamy do zaoobserwowania.
Wycieczka klas: IV i V do Wieliczki
Wieliczka słynąca z kopalni soli stała się celem wycieczki klas IV i V w środę 17 listopada 2021r. Początkowa mgła ustąpiła miejsca słońcu i zanim zeszliśmy do kopalni, mogliśmy jeszcze zobaczyć park otaczający wejście do Szybu Daniłowicza – docelowego miejsca wycieczki. W podziemiach wędrowaliśmy klasami, każda grupa z własnym przewodnikiem. Ich opowieści zaznajomiły nas z historią kopalni i wprowadziły w świat soli – białego złota Krakowa, który z wielickiej kopalni czerpał zyski już od czasów średniowiecza. Poznaliśmy zatem metody wydobycia soli, sposób warzenia. Niektórzy uczniowie na własnych barkach poczuli trud pracy wydobywczej i przekonali się, ile waży beczka soli. Od czasu do czasu mijaliśmy górników, którzy nadal tam pracują – zabezpieczają szyb i dbają o bezpieczeństwo turystów. W kaplicy św. Kingi fotograf zrobił nam pamiątkowe zdjęcie – tym sposobem nie tylko we wspomnieniach zostanie nam to wyjątkowe, w całości wykute w bryłach soli wnętrze.
Na koniec zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Żup Solnych w Zamku – obejrzeliśmy film o historii tego miejsca a naszą uwagę przykuły też solniczki z wszystkich epok historycznych i w każdym możliwym stylu. Po tej wycieczce każdy z nas uświadomił sobie, jaka siła drzemie w tych maleńkich białych kryształkach, i choć sól w nadmiarze szkodzi, to nie wyobrażamy sobie bez niej polskiej kuchni. Nasze wrażenia z wycieczki zatrzymaliśmy na zdjęciach, zapraszamy do fotorelacji.Katarzyna Kobendzowska
12
Kółko wokalno-teatralne
Czy można że zwykłej, szarej torebki zrobić kukiełkę, a później stworzyć dla niej przepiękna kreacje aktorską? Można! Dzieci z kółka wokalno-teatralnego, wykazały się niezwykła kreatywnością wykonując piękne postacie, które później wcieliły się w rolę przez nich stworzone. Zapraszam do fotorelacji.
Magdalena Wójcik
2
POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ
9 listopada br. w naszym przedszkolu odbył się "Pokaz mody patriotycznej", w którym wzięły udział dzieci ze wszystkich grup. Sala zamieniła się w prawdziwy wybieg, a przedszkolaki w modeli i modelki. Stroje nawiązywały do historii, kultury i barw narodowych Polski. Wydarzenie to było bardzo ekscytujące dla dzieci i sprawiło im wiele radości. Głównym celem było kształtowanie poczucia tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem. Wydarzenie to było także możliwością zapoznania się z pracą modelki, modela.Po zakończeniu pokazu, wszystkie dzieci otrzymały słodki upominek, a wyróżnione przez jury dzieci - nagrody.
Wyróżnieni zostali:
- Milan Kmiecik PP
- Emilia Leleń PP
- Lena Bańska OPA
- Kacper Stąpała OPA
- Remigiusz Bałut OPB
- Barbara Kaźmierowska OPB
Gratulujemy i serdecznie dziękujemy rodzicom za aktywne włączenie się do tej akcji poprzez przygotowanie pięknych strojów!
44
Zebranie Rady Rodziców
Szanowni Rodzice uczniów szkoły oraz dzieci oddziałów przedszkolnych i punktu przedszkolnego. Przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Szafińska serdecznie zaprasza na zebranie Rady Rodziców, które odbędzie się w czwartek 18.11.2021r o godzinie 18.00 na sali gimnastycznej (wejście boczne do sali). Zapraszamy!
Archiwum Aktualności