11 listopada 2021 roku świętujemy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wszystkich klas angażowali się w różnorodne działania niepodległościowe organizowane w naszej szkole. W ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą #Szkoła Pamięta uczniowie poznali lokalną historię gminy Iwanowice związaną z I wojną światową. Zapoznali się z biografiami dwóch legionistów – Mieczysława Kwiecińskiego i Jana Jurkowskiego oraz poznali miejsca historycznych starć oddziałów armii Austro-Węgierskiej i Rosyjskiej. Widocznym do dziś znakiem tamtych czasów jest choćby mogiła wojenna w lesie maszkowskim, tragiczny finał dwutygodniowej bitwy jaka rozegrała się w połowie listopada 1914 roku. Kolejnym działaniem ministerialnym, w które nasza szkoła angażuje się od początku jego trwania jest ogólnopolskie śpiewanie hymnu państwowego o godzinie 11.11 w dniu uroczystej akademii związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Klasy I-VIII zgłębiły historię walk o niepodległość w czasie lekcji historycznych, poprzez słuchanie opowiadań, uczenie się piosenek z czasów I wojny światowej, oglądanie filmów o tematyce patriotycznej m.in. opowieści o Józefie Piłsudskim albo animowanej historii Polski. Tworzyli także prace plastyczne, które następnie pięknie zaaranżowali na swoich gazetkach klasowych. Nasza szkoła dzięki temu była biało-czerwona nie tylko przez 1
dzień ale już tydzień wcześniej.
Zwieńczeniem działań szkolnych był udział uczniów w akademii niepodległościowej zorganizowanej 10 listopada. Uczniowie klasy IV pod kierunkiem wychowawcy Katarzyny Kobendzowskiej-Grzegórzko zaprezentowali historię odzyskania niepodległości w formie montażu słowno-muzycznego. W ich lekcji historii pojawiły się także wątki lokalne, jak odwrót z Kielc oddziału Józefa Piłsudskiego przez miejscowości takie jak Ulina Mała, Czaple, Władysław, Sieciechowice i Domiarki. Uczniowie dowiedzieli się również dlaczego na górze w Michałowicach stoi kamienny pomnik. Łatwo uczy się kogoś, kto tej wiedzy pragnie – a tak na pewno można powiedzieć o uczniach szkoły w Widomej, którzy uczcili ten dzień nie tylko odświętnym strojem ale również kotylionami, flagami i innymi biało- czerwonymi elementami. Szkolną akademię uświetnił również występ zespołu wokalnego z klas I-III pod kierunkiem pani Magdaleny Wójcik. Po występach głos zabrała Pani dyrektor Bożena Lisowska. Poruszyła kwestię niezwykłego charakteru tego święta – z jednej strony tragicznej historii walk o niepodległość a z drugiej strony – jego optymistycznej wymowy. Pani dyrektor podkreśliła też rolę patriotyzmu, który zwłaszcza w dzisiejszych czasach, jest szczególnie ważny, bo posiada niewymierną rolę w kształtowaniu młodego pokolenia.
Na zakończenie pani Barbara Perek doceniła naszą młodzież za zaangażowanie patriotyczne a pani Andrea Janik wraz z redakcją gazetki szkolnej „Nie mam pomysłu” wręczyli pierwszą, historyczną nagrodę wygraną w konkursie z gazetki. Nasz prywatny szkolny Piłsudski wylosował szczęśliwy los dla Mileny Stanek z klasy II. Pamiętajmy, że wszyscy mamy wpływ na naszą rzeczywistość. To od nas zależy, czy czas zaborów już nigdy się nie powtórzy. Cytując słowa z dzisiejszego występu klasy IV: „O niepodległość musimy dbać codziennie, bo wolność nie jest dana raz na zawsze”. Zadbajmy więc: śpiewając w domach patriotyczne piosenki, poruszając rodzinne historie i wywieszając flagę w naszych pięknych barwach narodowych.
Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko