Serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Ilustracja do Kartki Bożonarodzeniowej 2022”. Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie dzieci ze szkoły i przedszkola.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.
Serdecznie zapraszamy do udziału w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Ilustracja do Kartki Bożonarodzeniowej 2022”. Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie dzieci ze szkoły i przedszkola.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursu.
1 listopada 1918 r. to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. W związku z tym każdego roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe - Święto Niepodległości.
Przedszkolaki z PP "Biedroneczki" jak co roku upamiętniły Dzień Niepodległości uroczyście ubrane, z upiętymi na sercach biało-czerwonymi kotylionami. Głównym celem spotkania było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, budowanie szacunku do symboli narodowych oraz drugiego człowieka, ucząc się, że choć jesteśmy różni to łączy nas jedno - jesteśmy Polakami! Dzieci przepięknie recytowały "Katechizm polskiego dziecka" oraz śpiewały "Mazurek Dąbrowskiego"- najpiękniejszy hymn dla każdej Polki i Polaka.
"Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!"
„Jest takie miejsce na mapie świata- Polska! To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce!"
Narodowe Święto Niepodległości to wyjątkowy czas dla każdej Polki i Polaka. 10 listopada bieżącego roku w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość upamiętniająca 104 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji dzieci uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Polaków czas. Wszyscy z powagą i w dużym skupieniu przygotowali krótki program artystyczny. Zapraszamy do obejrzenia.
Magdalena Dyląg-Dziedzic
10 listopada nasi uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali na sali gimnastycznej „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym cała szkoła wzięła udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.
Odbyła się ona po raz piąty w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych w całej Polsce, a także w placówkach polonijnych. Na wspólne odśpiewanie hymnu narodowego wybrano symboliczną godzinę 11.11, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości. To wydarzenie jest kontynuacją akcji z 2018 roku. W ubiegłym roku hymn wybrzmiał w prawie 21 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. Wspólnie śpiewało go blisko 4 mln uczniów i prawie 380 tys. nauczycieli z całego kraju.
10 listopada nasza szkoła wzięła udział w Biegu Niepodległości, który organizowały: Szkoła Podstawowa w Sieciechowicach wraz ze Szkołą Podstawową w Poskwitowie. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 12 uczniów z klas V-VIII, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy. Bieg odbył się w kompleksie leśnym Goszcza-Polanowice. Biegi odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII. Mimo niesprzyjającej aury, na śliskiej leśnej drodze, nasi uczniowie godnie się zaprezentowali. Zdobyliśmy dwa drugie miejsca i jedno trzecie. Drugie miejsce wywalczyła sztafeta 4x500m z klasy VI w składzie: Szymon Bałut, Szymon Kołacz, Natalia Jakubek i Zuzia Kozubek. Indywidualnie drugie miejsce zajęła Kinga Gieras uczennica klasy VIII, w biegu na 800m. Trzecie miejsce indywidualnie wywalczył uczeń klasy VIII Aleksander Kurowski w biegu na 1000m. Wszyscy uczestnicy zawodów oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody rzeczowe, wręczane przez p. Wójta Gminy Iwanowice Roberta LisowskiegoNa zakończenie wszystkie dzieci mogły ogrzać się ciepłą herbatą i posilić się pyszną kiełbasą z grila, rozpalonego przez strażaków z OSP Zalesie. Uczniów do zawodów sportowych przygotował i opiekę sprawował nauczyciel wychowania fizycznego Grzegorz Popiel.
W ramach Programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę” klasa ósma odwiedziła Warszawę Wyruszyliśmy z samego rana 8 listopada br..O godz. 12.00 mieliśmy okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem unikatowe Muzeum Neonów. Dla młodego pokolenia to już historyczne doznania, dla opiekunów nostalgiczne wspomnienia. Neony towarzyszyły ulicom miast w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, za czasów „komuny”. Były czasem jedynym barwnym elementem rzeczywistości. I choć częstokroć swoją urodą i artyzmem kłóciły się z szarą rzeczywistością i pustymi półkami w sklepach, nie można im dziś odebrać uroku,
profesjonalizmu i rzetelności rzemiosła.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy stałej Centrum Nauki Kopernik. A tu każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ponad 200 eksponatów z zakresu fizyki, matematyki, optyki, mechaniki, akustyki, psychologii umożliwiały naukę poprzez doświadczanie, eksperymentowanie i zabawę. Wystawę można było zwiedzać indywidualnie lub grupowo.
Każdy chętny mógł sprawdzić swoją spostrzegawczość, pamięć, koncentrację uwagi, wiedzę i intelekt. Widzieliśmy magię dźwięku oraz koniec XXI wieku. Ostatnim etapem warszawskiej przygody była wizyta w Planetarium i seans „Na skrzydłach marzeń”. Pokaz nieba oraz film wywołały mocne wrażenia. Sferyczny ekran tworzył ułudę podróży w czasie i przestrzeni. Uczniowie poznali historię marzenia ludzkości o lataniu i jego
realizację.
Uzupełnieniem wycieczki w ramach programu „Poznaj Polskę” była wizyta ósmoklasistów na Stadionie Narodowym. Wybraliśmy trasę „Piłkarskie emocje” i rzeczywiście emocji było wiele. Zobaczyliśmy najważniejsze miejsca stadionu: trybuny, murawę, centrum konferencyjne, szatnie, zaplecze sanitarne, podziemne parkingi i punkt widokowy. O godz. 19.30 wyjechaliśmy ze stolicy. Po drodze zatrzymaliśmy się na spóźnioną obiadokolację. Tuż przed północą dotarliśmy na dziedziniec szkoły. To był aktywny, emocjonujący dzień.
W poniedziałek 7 listopada 2022 r. uczniowie naszej szkoły mogli poznać jedno z praw obywateli w demokratycznym państwie, jakim jest prawo do głosowania. Samorząd Uczniowski przeprowadził w tym dniu wybory do nowego organu powołanego na terenie gminy Iwanowice, czyli do Młodzieżowej Rady Gminy. Uczniowie klas VI-VIII mogli wybrać 2 przedstawicieli, którzy będą reprezentować naszą społeczność szkolną podczas sesji Młodzieżowej Rady Gminy przeprowadzanych w Urzędzie Gminy Iwanowice. W wyborach kandydowało 3 uczniów klasy VII – Matylda Haik, Maria Twardowska i Wiktor Żuradzki. Po zliczeniu głosów przez Komisję Wyborczą składającą się z 2 uczniów – przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz opiekuna SU ogłoszono wyniki: członkami Młodzieżowej Rady Gminy ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Widomej zostali Maria Twardowska i Wiktor Żuradzki. Jesteśmy przekonani, że będą nas godnie reprezentować.
Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko
„- Kto ty jesteś?
- Polak mały.
- Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swymi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi”(…).
11 listopada – Święto Niepodległości to lekcja patriotyzmu dla każdego członka polskiego społeczeństwa: dla dorosłych i dla najmłodszych. W naszym przedszkolu jak co roku upamiętniliśmy kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 6-latki przygotowywały się do obchodów tego święta przez ostatnie kilka dni. Przedszkolaki przypomniały sobie polskie symbole narodowe: biało-czerwona flaga, godło – orzeł biały i
hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”. Poznały postać marszałka Józefa Piłsudzkiego oraz historię Polski w okresie zaborów. Nauczyły się również wiersza „Katechizm polskiego dziecka”. Swoje zaangażowanie wyraziły także poprzez wykonanie prac plastycznych, w których dominowały barwy narodowe – biała i czerwona. Zerówkowicze wzięli również udział w szkolnej akademii z okazji 11 listopada, podczas której starsi uczniowie przybliżyli im wiadomości o walce Polaków, o wolność swojej ojczyzny. Wraz z całą społecznością szkolną, przyjmując prawidłową postawę przedszkolaki odśpiewały hymn narodowy. Kształtowanie postaw patriotycznych należy zaczynać już od najmłodszych lat, aby dzieci były świadome tego jak ważna jest wolna ojczyzna.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wiktoria Kabalak
Nic nie jest nam dane raz na zawsze. Ta prawda dotyczy również niepodległości. Aby przybliżyć uczniom ten temat nasza szkoła, jak co roku, na tydzień przed Narodowym Świętem Niepodległości stała się biało-czerwona. Cała społeczność szkolna w różnorodny sposób celebrowała to polskie święto pełne chwały, a jednocześnie smutne, przez cześć i pamięć należną tym, którzy musieli umrzeć za Ojczyznę, nie tylko w latach I wojny światowej. Podkreśliła to Dyrektor Szkoły – pani Bożena Lisowska w słowach skierowanych do uczniów w czasie uroczystej akademii. Przypomniała, że patriotyzm to nie tylko umieranie za Ojczyznę. To w dzisiejszych czasach także chodzenie do polskiej szkoły, troskliwe dbanie o piękno mowy ojczystej, wymaganie od siebie aby w pełni wykorzystywać swoje talenty. To jest właśnie Polska – ludzie, którzy ją tworzą.
Uczniowie brali udział w różnych patriotycznych inicjatywach: zajęcia o patriotyzmie w szkolnej bibliotece, lekcje historii poświęcone I wojnie światowej na terenie gminy Iwanowice oraz Słomniki, prezentacje multimedialne wykonane przez uczniów klasy VII, gazetki klasowe, wspólne odśpiewanie polskiego hymnu, udział w Biegach Niepodległościowych czy udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Sieciechowicach i na końcu – udział w uroczystej akademii. Historię I wojny światowej i krótką lekcję patriotyzmu przedstawiła klasa V z wychowawcą – panią Katarzyną Kobendzowską-Grzegórzko przy akompaniamencie szkolnego zespołu wokalnego „Wszystko Gra” pod kierunkiem pani Beaty Gaździckiej. Na koniec piękny występ artystyczny z flagami pokazały uczennice klasy I przygotowane przez panią Magdalenę Wójcik. Zapraszamy do obejrzenia i posłuchania wyników naszych starań.
W realizacji nagrań pomocne nam były mikrofon, gimbal i aparat fotograficzny otrzymane w ramach rządowego projektu #Laboratoria Przyszłości.
#SzkolaPamieta
#SzkolaDoHymnu
#LaboratoriaPrzyszlosci
Katarzyna Kobendzowska-Grzegórzko
W przeddzień oficjalnych obchodów rocznicy Święta Niepodległości przez Polskę zespół z klas I- III ze Szkoły Podstawowej w Widomej nagrał piosenkę patriotyczną pt: „Szara piechota”. Jak podają dostępne źródła: „ Nie wiemy kiedy dokładnie powstała pieśń znana jako „Szara piechota” (lub „Maszerują strzelcy”). Większość opracowań podaje rok 1918, chociaż mogło to być również na przełomie 1915 i 1916 roku. Historycy mają też wątpliwości co do autorstwa melodii i tekstu. Pierwszy raz „Szara piechota” została opublikowana dopiero w „Wojskowym śpiewniku żołnierza polskiego” wydanym w 1929 roku.
Zapraszamy do wysłuchania pieśni w wykonania naszych uczniów.
Opiekun: Magdalena Wójcik
W dniu 28 października br. rozpoczęła się pierwsza edycja nowego projektu pn. Małopolski Program Stypendialny. Ze wsparcia mogą skorzystać uczniowie, których miejsce zamieszkania znajduje się na terenie Województwa Małopolskiego lub którzy są uczniami małopolskich szkół podstawowych lub liceów ogólnokształcących.
Wnioski o przyznanie stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych w ramach Regionalnego Programu Stypendialnego wspófinansowanego ze środków UE można składać od dnia 28 października do dnia 26 listopada 2022 r. w następujący sposób:
1) Pocztą/kurierem na adres: Urząd Marszałkowski WojewództwaMałopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków, z dopiskiem:Departament Edukacji - MPS 2022/2023.
2) Osobiście w: Krakowie, siedziba UMWM, przy ul. Racławicka 56 - DziennikPodawczy, parter, budynek „B", Nowym Sączu, Agenda Zamiejscowa UMWM, przy ul.Jagiellońskiej 52, p. 206 - Dziennik Podawczy Urzędu MarszałkowskiegoWojewództwa Małopolskiego, Tarnowie, przy al. Solidarności 5-9 - Dziennik PodawczyUrzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, piętro I p. 123,
3) a także we wszystkich innych lokalizacjach UMWM oraz jego AgendZamiejscowych tj. Miechowie, Oświęcimiu, Zakopanem. Szczegółowe informacje, w tym niezbędne formularze oraz dane kontaktowe do ubiegania się o ww. stypendium, dostępne są na stronie internetowej:
Poniżej przedstawiamy program uroczystości z okazji obchodów Święta Niepodległości 11 listopada.
W dniach 11-13 listopada 2022 r. odbędzie się charytatywne dyktando (w 100% przez internet) z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jest to wydarzenie cyklicznie organizowane przez portal Dyktanda.pl. Środki zebrane podczas tego wydarzenia trafią do Fundacji Zarys,która wysyła pomoc medyczną do Ukrainy. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału!
Aby dołączyć do dyktanda wystarczy zalogować lub zarejestrować sięna portalu Dyktanda.pl oraz kliknąć WEŹ UDZIAŁ na poniższejstronie:https://dyktanda.pl/dyktanda/dyktando-na-swieto-niepodleglosci-2022?audio=1
16 października obchodzimy Światowy Dzień Chleba, dzieci w Oddziału Przedszkolnego „A” również świętowali ten dzień. Wspólnie obejrzeliśmy filmy, które przybliżyły nam etapy powstawania chleba, dowiedzieliśmy się
jak dawniej wypiekano chleb, jak z szacunkiem odnoszono się do chleba.
Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł ze sobą pyszne bułeczki, chleb oraz składniki z których wspólnie zrobiliśmy kanapki. Po zrobieniu pięknych, kolorowych kanapek nadszedł czas na ich degustacje. Nie zabrakło również wspólnych zabaw, które sprawiły wiele uśmiechu i radości.
Magdalena Dyląg-Dziedzic
Szkolne Koło Caritas serdecznie dziękuje za zaangażowanie w tegoroczną zbiórkę warzyw i owoców dla podopiecznych Miechowskiego Hospicjum. Dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni na potrzeby osób chorych, okazali im wsparcie, życzliwość i otwarte serce.
Opiekun SKC
Elwira Żuradzka
W nawiązaniu do obchodzonego Święta Zmarłych, w dniu 28.10.2022 roku dzieci z PP - Biedroneczki odwiedziły miejscowy cmentarz. Pod pomnikiem przedszkolaki wspólnie zmówiły modlitwę i zapaliły znicz. Nasza wizyta na cmentarzu pokazała rzadko spotykaną u dzieci powagę i zamyślenie. W przedszkolu staramy się uczyć dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazać im, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci.
Po powrocie do przedszkola "Biedroneczki" wykonały lampiony, które zabrały ze sobą do domu. Ten dzień przyniósł naszym wychowankom wiele refleksji i przemyśleń, którymi chętnie dzielili się ze swoimi kolegami i koleżankami z grupy.
Monika Nawalany-Bałut
Klaudia Hipowska
Dnia 20.10.2022 r. przypada Światowy Dzień Chleba. W Oddziale Przedszkolnym „B” również nie mogło zabraknąć obchodów tego ważnego dla Nas wszystkich dnia. Przedszkolaki na podstawie plakatu oraz krótkiej historyjki obrazkowej przypomniały sobie etapy powstawania chleba – sianie zbóż, koszenie ich, przetwarzanie ziaren na mąkę, a następnie wypiekanie z niej chleba. Dzieci przekonały się, że w każdej z tych czynności niezbędna jest ciężka praca człowieka.
W tym dniu każde dziecko przyniosło różne rodzaje pieczywa: tradycyjnie – chleb, ale też bułki w przeróżnych kształtach, rogale, obwarzanki. Na tej podstawie zerówkowicze dostrzegli, że można wypiekać je z wielu rodzajów mąki – pszennej, orkiszowej, kukurydzianej itp. i tym samym pieczywo może mieć różne barwy.
Zwieńczeniem obchodów Światowego Dnia Chleba było wykonanie z przyniesionego przez przedszkolaki pieczywa oraz różnych składników – wędlina, ser, masełko i ulubionych warzyw - kolorowych kanapek. Następnie własnoręcznie przygotowane kanapeczki zostały skonsumowane przez dzieci ze smakiem!
Było przepysznie! Warto uświadamiać więc dzieciom, że tak ważny dla nas chleb powstaje poprzez ciężką pracę innych ludzi i należy to doceniać.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wiktoria Kabalak
W ubiegłym tygodniu przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „B” zrealizowały pierwsze zadanie w ramach programu edukacyjnego „Czyste powietrze wokół nas” pt. „Wycieczka”. Polegało ono na odbyciu wycieczki po najbliższej okolicy w celu obserwacji różnych źródeł dymów i poznania ich rodzajów. Dzieciom udało się dostrzec, że dymy wytwarzane są głównie przez: samochody, kominy, piłę spalinową, ogniska oraz palone przez ludzi papierosy. Wspólnie zastanawiali się jaki kolor mają te dymy, a także jakiej są gęstości.
Po powrocie ze spaceru do przedszkola dzieci pracując w grupach wykonały plakaty, które przedstawiały zaobserwowane źródła dymów lub te, które widziały podczas spacerów z rodzicami. Przedszkolakom doskonale udało się zilustrować źródła dymów oraz wygląd dymów.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wiktoria Kabalak
Korzystając z pięknej jesiennej pogody, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem wybrał się do pobliskiego lasu w Widomej, aby dokonać niezbędnych prac porządkowych wokół mogiły zbiorowej z czasów I wojny światowej. Samorząd Uczniowski objął patronat nad tym miejscem już kilka lat temu i zawsze w porze jesiennej dba o jego estetykę. Na terenie cmentarza znajdują się dwa pomniki. Pierwszy z nich ma formę krzyża z metalowych listew,
z motywem czterech liści na skrzyżowaniu ramion, umieszczonego na niskim postumencie z datą „XI 1914”. Drugi pomnik ma formę obramowanej kamieniami i przykrytej dwiema granitowymi płytami mogiły. U wezgłowia mogiły znajduje się ściana pomnikowa z granitu z prześwitem w kształcie krzyża oraz napisami:
– „PAMIĘCI ŻOŁNIERZY/ POLEGŁYCH/ 18 LISTOPADA 1914 ROKU”
– „MIEJSCE BITWY/ I WIECZNEGO SPOCZYNKU/ OK. 1500 ŻOŁNIERZY ARMII/ AUSTRO-WĘGIERSKIEJ/I ROSYJSKIEJ”.
Otoczenie pomników jest ogrodzone słupkami z granitu o nieregularnym kształcie. W wyniku walk w listopadzie 1914 r. na terenie Lasu Maszkowskiego poległo wielu żołnierzy z armii austro-węgierskiej i rosyjskiej. Na pobojowisku w listopadzie 1916 r. został założony cmentarz wojenny, na którym spoczęły szczątki 584 żołnierzy, w tym 420 z armii austro-węgierskiej i 164 z armii rosyjskiej. W karcie ewidencyjnej miejsc walk i straceń z 1964r. podano liczbę 1500 pochowanych.
W listopadzie 1914 roku w rejonie Maszkowa toczyły się zacięte walki, których celem było m.in. opanowanie położonego na wschód od Lasu Maszkowskiego wzgórza 349 i znajdującego się na jego stokach folwarku. Starsi mieszkańcy okolicy, naoczni świadkowie, mówili, że walki były tu szczególnie krwawe. W lesie w Maszkowie Austriacy utworzyli pozycję obronną, grzmiała artyleria, starcie skończyło się walką z Rosjanami na bagnety, setki ciał pokryły wtedy pole bitwy.
Opiekun SU Ewelina Solecka
Powered by aSc EduPage